Határidő a kormánynak

2020. február 24. 08:02
Február 25-ig adnak határidőt a kormánynak a közszolgáltató szakszervezetek a Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fórumának összehívására és az érdemi bértárgyalások megkezdésére. Az érdekképviselek 15 százalékos béremelést követelnek, és ha nem kapják meg, akkor sztrájkolni fognak - mondta 2020. február 21-én az InfoRádió ReggelInfo című műsorában Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke.

A közszolgáltatásban – közúti közlekedés, vasúti közlekedés, posta, vízművek – működő szakszervezetek nyilatkozatot adtak ki, mert nincsenek érdemi egyeztetések a felek között. Tavaly októberben jelezték az érintett tagszervezetek és a három konföderáció a bérfejlesztési igényt a munkáltatók és a kormányzat részére. Azóta viszont nem volt egyeztetés, érdemi ajánlat nem érkezett – összegezte a helyzetet Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke.


Úgy látja, kormányzati beavatkozásra is szükség van, ez pedig a munkáltatók részéről is elhangzott igénykánt még októberben. A munkáltatók a javaslatokat észszerű, jogos és indokolt elképzelésnek tartják – tette hozzá. A szakszervezetek legalább kétszámjegyű bérfejlesztést követelnek. Az érdek-képviseleti vezető közölte: 15 százalékos bérfejlesztési igényt fogalmaztak meg, erről szeretnének érdemben egyeztetni.

A munkavállalói oldal képviselői február 25-ig biztosítottak lehetőséget a Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fórumának összehívására és az egyeztetések megkezdésére. Mészáros Melinda szerint nem szűkös ez a határidő, mert már október óta lehetőség lett volna a munkáltatói és a kormányzati oldalnak tárgyalni. Korábban is voltak megkeresések és egyeztetési igények, amelyekre nem érkezett válasz. Ezt figyelembe véve méltányos a szakszervezetek javaslata – vélekedett.

Ha nem lesz előrelépés, akkor megállapodtak a tagszervezetek abban, hogy a nyomásgyakorlás további eszközeit is fontolóra veszik, és február 25. után kollektív munkaügyi vitákat kezdeményeznek az érintett vállalatoknál. Ez a sztrájk folyamatának elkezdését jelenti, amit a közlekedés területén rövid időn belül az összehangolt figyelmeztető sztrájkok meghirdetése követheti. Ha nincs érdemi egyeztetés és a kollektív munkaügyi vita elindul, akkor a feleknek bizottságot kell létrehozniuk, amelyben egyeztetések folytathatnak. Ha ez viszont ez a kör is eredménytelen, további eszközöket vesznek igénybe – fejtette ki.

Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

liganet.hu

Kapcsolódó cikkek

Így nyeli le a béremeléseket a horrordrágulás: csúnya hónapok várhatnak a magyar dolgozókra

2022. augusztus 11. 13:25
Júliusban 11,7% volt a drágulás mértéke 2021 azonos hónapjához képest, és könnyen lehet, hogy éves szinten is kétszámjegyű lesz az infláció idén. Ugyan az év elején több területen voltak jelentős béremelések, azonban ezek nagy részét elviszi a drágulás, így lényegében már nyárra veszíthetnek a fizetések reálértékükből. Mit tudnak tenni a mukáltatók ebben a helyzetben, van-e lehetőségük kiegészítő emelésre? A Pénzcentrum most a legnagyobb hazai munkaadókat kérdezte arról, hogy birkóznak meg az inflációs nyomással.

Édesipari üzemet függesztett fel azonnali hatállyal a Nébih

2022. február 17. 09:04
Egy budapesti édespari üzem ellenőrzése során súlyos élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő higiéniai körülményekkel szembesültek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei. A szakemberek által feltárt hibák és hiányosságok – például erősen szennyezett eszközök, helyiségek és élő rágcsáló jelenléte a termelőüzemben – az egység tevékenységének azonnali felfüggesztését indokolták.