Hatmilliárdos pályázatot hirdettek az élelmiszeripar fejlesztéseihez
2023. szeptember 28. 16:24
Hatmilliárd forintos keretösszegű pályázattal támogatja az élelmiszeripari beszállító vállalkozások technológia-váltását a Gazdaságfejlesztési Minisztérium. Az Élelmiszeripari Beszállító-fejlesztési Program célja, hogy a szereplők hatékonyabban tudjanak kiskereskedelmi láncoknál, illetve a Horeca-szektorban beszállítóként megjelenni. Szektorális megkötés nincs, a legkülönfélébb szereplők pályázatait várják, igaz, a borágazat ebben a pályázatban most kivételt jelent.
Az Irinyi Terv Élelmiszeripari Beszállító-fejlesztési Programban (ÉLIP BP) hatmilliárd forint támogatást osztanak ki a pályázó hazai élelmiszeripar kis- és középvállalkozások, nagyvállalatok vagy azok által alkotott konzorciumok között, melyet élelmiszeripari beszállító tevékenységük és infrastruktúrájuk fejlesztésére fordíthatnak – jelentette be ma a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
A támogatási program végrehajtását a szaktárca, mint felügyeleti szerv jóváhagyásával a kiíró Neumann János Nonprofit Közhasznú Kft. végzi.
70 százalékos támogatásintenzitás
Ma, vagyis szeptember 28-án történt a pályázati felhívás közzététele és október 12-26-a között van lehetőség a támogatási kérelmek benyújtására.
Az ÉLIP BP költségvetési forrást használ fel, vissza nem térítendő forráskerete összesen hatmilliárd forint, amelyből az egy pályázóra jutó támogatás összege 300 - 500 millió forint között lehet. A támogatás intenzitása legfeljebb 70 százalék lehet, amelyhez 30 százalékot kell hozzátennie a kedvezményezettnek - ebből a kiírás szerint minimum 15 százalék önrész szükséges, amely kiegészülhet maximum 15 százalék piaci hitellel is. A program egyéb támogatással nem kombinálható.
A támogatásban azon KKV-k és nagyvállalatok és ezek alkotta konzorciumok részesülhetnek, amelyek végzett tevékenységük alapján élelmiszeripari vállalkozásoknak minősülnek, a fejlesztendő tevékenység pedig, amelyre a támogatást igénylik a TEÁOR 10 főcsoport bármely alcsoportjába (kivéve a 109-es alcsopotot), vagy a TEÁOR 11 főcsoport bármely alcsoportjába (kivéve a 1102 alcsoport) tartozik. Fontos feltétel még, hogy a pályázó vállalkozások éves nettó árbevétele a 2020., 2021., 2022. évek legalább egyikében minimum 50 százaléka igazolható módon ezen TEÁOR-okból származzon.
A támogatási forrás igénybe vehető az alábbi fejlesztésekre:
- új eszközök, gépek beszerzése
- új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása
- információs technológia-fejlesztés
- gyártási licenc, gyártási know-how beszerzések, immateriális javak beszerzése
- szakértői és tervezési tevékenység
- ingatlan és infrastruktúra beruházás meglévő vagy bérelt telephelyen
- megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása
Van már előzménye
A pályázat lényege, hogy technológiai fejlesztéseket tudjanak végrehajtani az élelmiszerágazat képviselői, amelynek révén országos lefedettségű kiskereskedelmi láncoknak vagy éttermeknek tudjon beszállítani a nyertes cég - mondta el a sajtótájékoztatón Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára. Hozzátette: a jelenlegi kiírás az ÉLIP első kiírásának folytatása, amely 2021-ben jelent meg és amelynek keretében jelenleg 57 pályázat áll megvalósítás alatt. Abban a körben 23 milliárd forintot kaptak az ágazati szereplők. A forrásból napelemberuházásokat, digitális fejlesztéseket, új gyártósorok, illetve hűtőtárolók kialakítását valósították meg a nyertesek.
A jelenlegi programban kiemelt szerepet kapnak a termékfejlesztésre irányuló, vagy ahhoz kapcsolódó beruházások, ideértve a csomagolás modernizálását is.
Növelnék a magyar termékek arányát a boltokban
A pályázatra azért van szükség, mert az agrárágazatot is súlyosan érintette a szomszédban dúló háború. A kiírást azért hoztuk létre, hogy a beszállítói, illetve termelői kapacitás fejlesztésére legyen lehetőségük az élelmiszeripari cégeknek – mondta el az eseményen Nobilis Márton Pál, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára. Hozzátette: szükség van nemzeti bajnokokra, akik képesek a hazai piac kielégítésére, és exportra is tudnak termelni.
A fejlesztések révén a magyar élelmiszerek a mostaninál nagyobb arányban jelenhetnek meg a polcokon.Mint fogalmazott, az utóbbi időben nyilvánvalóvá vált, hogy a kereskedelmi láncok átverték a magyar családokat és elindultak az import felé. Ez minőségi problémákat jelent, hiszen a közelmúltban behozott német sertéshúsban szalmonellát találtak - említett példát az államtitkár.
Megjegyezte: tavasszal indul a Vidékfejlesztési Program is, amelynek keretében mintegy 750 milliárd forintos forráshoz juthat az élelmiszeripar a mostani uniós költségvetési ciklusban.
A pályázattal kapcsolatban kiemelt, kedvezményezett ágazat nincs, a lehető legszélesebb körből várják a benyújtott fejlesztési terveket – mondta el az Agrárszektor kérdésére Nobilis Márton Pál.
Hozzátette ugyanakkor, hogy kivételt jelent most a borágazat, nekik az ÉLIP a a tavaszi felhívások során biztosít majd forrást a fejlesztésekhez.
forrás: agrarszektor.hu
Kapcsolódó cikkek
Uniós földrajzi árujelző oltalmat kapott a Keleméri bárányhús
2022. december 30. 12:04
Az Európai Bizottság jóváhagyta a Keleméri bárányhús elnevezés felvételét az oltalom alatt álló eredetmegjelölések uniós nyilvántartásába - közölte a brüsszeli testület kedden.
A közlemény szerint a földrajzi oltalom csak az Ile-de-France vagy Suffolk apaállatoktól származó, és választástól a vágásig Kelemér község közigazgatási határának területén belül tartott és nevelt bárányhúsra vonatkozhat. Az anyajuhok nem lehetnek racka, cikta, cigája fajtájú állatok. A bárányok vágáskori életkora legfeljebb 120 nap, élő testtömegük nem haladhatja meg a 40 kilogrammot - írták.
A Nestlé továbbra is a világ legértékesebb élelmiszermárkája a Brand Finance szerint
2024. augusztus 22. 18:34
A Nestlé immár hetedik éve vezeti az élelmiszermárkák globális rangsorát, annak ellenére, hogy az elmúlt év során értéke 7 százalékkal, 20,8 milliárd dollárra csökkent – áll a Brand Finance brit piackutató és üzleti tanácsadó vállalat honlapján.