Helyzetkép a nyári mezőgazdasági munkákról

2019. augusztus 01. 07:42
A kalászosok teljes termőterületének 55,7 százalékáról 4 millió tonna gabonát takarítottak be 2019. július 16-ig. Az őszibarack csaknem 9 tonna hektáronkénti termésátlaga háromszorosa volt a tavalyinak, míg a meggyé 15 százalékkal maradt el a 2018-as termésátlagtól - derül ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK)-Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) honlapján közzétett adatokból.
Az összeállítás a július 16-i állapot alapján ad képet a nyári mezőgazdasági munkák állásáról.

 

A kalászosok teljes termőterületének 55,7 százalékáról, 779 ezer hektárról 4 millió tonna gabonát takarítottak be 2019. július 16-ig. Az őszi búza betakarítása Közép-Magyarországon és az Észak-Alföldön 70 százalék fölött, Közép-Dunántúlon, Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon 50 százalék körül alakult, Dél-Alföldön 44 százalék, Nyugat-Dunántúlon pedig 28 százalékon állt a jelentés napjáig.

Az őszi búza összes területe 952 ezer hektár, amelyből a betakarított terület 485 ezer hektár, az összterület 51 százaléka volt július 16-ig, és eddig közel 2,5 millió tonna őszi búzát takarítottak be.

A tavalyihoz hasonlóan alakult a termésátlag, országosan 5,1 tonna volt hektáronként, a legalacsonyabb Csongrád megyében (4,2 tonna/hektár), a legmagasabb Tolna megyében volt (6,3 tonna/hektár).

A durumbúza aratása Győr-Moson-Sopron és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben befejeződött, de országosan a termőterület 66 százalékán történt meg a betakarítás. A termésátlag a július 16-ig betakarított területeken 5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, átlagosan 4,4 tonna volt hektáronként. Az őszi árpa aratása a végéhez közeledik, a tavaszi árpa aratása a termőterület 43 százalékán történt meg a jelentés napjáig. Az őszi árpa termésátlaga országos szinten 5,5 tonna hektáronként, ami 12,3 százalékkal több, mint 2018- ban. A tavaszi árpa termésátlaga 4,1 tonna/hektár volt, 29 százalékkal több, mint az előző évben. A rozs területének 31 százalékát, a tritikálé területének 35 százalékát aratták le 2019. július 16-ig.

A rozs termésátlaga 3,5 tonna volt, 3 százalékkal kevesebb, mint egy éve, míg a tritikálé hektáronkénti 3,8 tonna eredménye 4 százalékkal több, mint 2018-ban.

A zab betakarítása 12 százalékon állt, termésátlaga 3 tonna/hektár.

Az őszi káposztarepce betakarítása 80 százalékon állt a jelentés napján. A termésátlagok megyénként 2,1 tonna és 3,5 tonna között alakultak hektáronként, az országos átlag 2,9 tonna/hektár volt. A tavaszi takarmányborsó betakarítása 89 százalékos készültségen állt és 2,6 tonna/hektár volt a termésátlag. Termésátlaga Bács-Kiskun megyében volt a legalacsonyabb (1,7 tonna/hektár), Tolna megyében a legmagasabb (3,3 tonna/hektár). A tarlóhántást a tervezett terület egyötödén már elvégezték a gazdák. A másodvetést a tervezett 69,7 ezer hektárnyi terület harmadán, 22,4 ezer hektáron fejezték be a jelentés napjáig.

A zöldborsó betakarítása a terület 83 százalékán, 16 ezer hektáron fejeződött be, a termésátlag 4,1 tonna volt, ami közel 6 százalékkal több, mint 2018-ban.

 

 
 

 

A csemegekukorica betakarítása éppen csak elkezdődött, országosan 5 százaléknál tart. A zöldbab esetében 38 százalékos a készültség, a termésátlag 10,2 tonna/ha körül alakult, 32 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A burgonya betakarítása két megyében már befejeződött (Békés, Csongrád megye), országosan viszont a burgonyatermő terület 37 százalékát takarították be, a termésátlag 28,2 tonna/hektár volt.

A gyümölcsfélék közül a meggy szedése a végéhez közeledett július 16-án. Az országos átlag a tavalyihoz képest 15 százalékkal kevesebb, 7,1 tonna volt.

Nógrád megyében mindössze 2,7 tonna, Komárom-Esztergom megyében is alacsony, 3 tonna/ha, de Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 13 tonna volt az egy hektárra jutó termésmennyiség.

A kajszitermés idén sokkal kedvezőbben alakult a tavalyi évhez képest, Somogy (18,5 tonna/hektár) és Zala megyében (16 tonna/hektár) volt tapasztalható a legnagyobb termésátlag. Ugyanakkor néhány megyében igen alacsony termésátlag volt jellemző, Nógrád megyében 1,1 tonna/ha, Jász-NagykunSzolnok megyében 1,8 tonna/hektár, Vas megyében pedig 2,5 tonna/hektár termésátlagot jelentettek. A kajszi szedése a termőterület közel 60 százalékán fejeződött be a jelentés időpontjáig, és az országos termésátlag 8,8 tonna volt hektáronként a jelentés napján.

Az őszibarack szedése július 16-án 32 százalékon állt, a termésátlag 8,9 tonna/hektár körül alakult, ami háromszorosa a tavalyinak.

 

 
 

 

Forrás: 
NAIK-AKI / magyarmezogazdasag.hu
 

Kapcsolódó cikkek

AM: a gazdálkodók uniós támogatásának összhangban kell lennie a környezetvédelmi követelményekkel

2019. április 16. 08:36
A mezőgazdasági ágazatnak is hozzá kell járulnia a környezetvédelmi szempontok érvényesüléséhez, és a klímaváltozás elleni küzdelemhez, azonban megfelelő egyensúlyt kell találni az új Közös Agrárpolitika (KAP) környezetvédelmi ambíciószintje és a rendelkezésre álló uniós források nagysága között – mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért felelős államtitkára hétfőn, a Mezőgazdasági és Halászati Tanács luxemburgi ülésén.

Soha nem látott az ország ilyen komoly, kora tavaszi aszályt: mi lesz ennek a vége?

2020. május 15. 07:55
Mára egyre gyakoribbak az ideihez hasonló, kora tavaszi aszályok Magyarországon, és elmaradnak a korábban ebben az időszakban, nagy folyóinkon jellemző áradások. Az összetett jelenségre azonban számítani lehetett: hazánk átlaghőmérséklete az éghajlatváltozás következtében 1900 óta több mint 1 Celsius fokkal nőtt, a csapadék eloszlása pedig egyre inkább egyenlőtlenné vált. Sokszor hirtelen, rövid idő alatt több hónapnyi eső zúdul le, de gyakoribbá és súlyosabbá válnak az aszályok, hőhullámok is. Épp úgy, ahogy idén is. A HelloVidék most a Természetvédelmi Világszövetség (WWF) segítségével járta körbe a kérdést és kereste a megoldást a felmerült problémákra.