Hivatalosan megszűnt a vészhelyzet: döntöttek az idősek vásárlási sávjáról is
2020. június 18. 08:59
Megejelent a vészhelyzet végéről szóló törvény a Magyar Közlönyben, mutatjuk a fontosabb rendelkezéseket!
Nincs nyoma az idősek vásárlási idősávjának a frissen megjelent, vészhelyzet megszüntetéséről szóló idősávnak, úgyhogy az vélhetően megszűnt.
Immár bárki bármikor mehet vásárolni - elvileg.
Vélhetően Gulyás Gergely miniszter mai kormányinfóján is szóba fog kerülni a vásárlási sáv is, akkor okosabbak leszünk.
A Magyar Közlönyben megjelent rendelkezések szerint a márciusban hozott, védekezésről szóló törvény hatályát veszíti, új rendelkezések lépnek hatályba.
A legfontosabb pontok:
- Ugyanúgy maszkot, arcot eltakaró kendőt, sálat kell hordani az üzletekben, tömegközlekedésen. A vendéglátóipari egységek belső terében a személyzetnek kötelező a maszkviselés. A védőtávolságot is tartani kell.
- Járványügyi készültséget vezettek be 2020. december 18-ig. A rendelet szerint a kormány ettől függetlenül háromhavonta felülvizsgálja, szükség van-e még a járványügyi készültség fenntartására.
- Lehet zenés-táncos rendezvényt tartani, ha a létszám nem éri el az 500 főt alkalmazottakkal együtt. Az ilyen események zárt térben is megtarthatók.
- Megmarad év végéig a törlesztési moratórium, és a THM-et is a jegybanki alapkamat mértékéig maximalizálták december 31-ig.
- Megmaradnak a járulékkönnyítések, igaz azokat nem hosszabbították meg, a felsorolt ágazatokban már csak júniusban mentesülnek a járulékterhek alól.
- A vendéglátósok bérleti díjról szóló könnyítései is hatályban maradnak.
- Megemelték a SZÉP-kártyára utalható juttatások maximumát: szállás számlára 400 ezer, vendéglátásra 265 ezer forint, szabadidőre pedig 135 ezer forint.
- Fizetés nélküli szabadságon lévőknek a munkáltató még 60 napig köteles fizetni a tb-jét.
- Maradtak a cégek bevallási kötelezettségének könnyítései: a dokumentumok leadási határidejét szeptemberre tolták.
- Júliusig ingyenes marad a parkolás.
- A vendéglátósoknak szeptemberig nem kell közterülethasználti díjat fizetni.
- Június 26-ig az iskoláknak meg kell szervezni a gyerekek felügyeletét, a napköziket igénybe lehet venni.
- Marad a könnyített gyógyszerfelírás, csak a tb-számot kell megadni.
- A rendezvények kapcsán a kormány egyéni szabályokat állapíthat meg.
- A vészhelyzet alatt lejárt okányok még 180 napig érvényesek.
- Nem minősül bűncselekménynek, ha valaki megszegi az elrendelt házikarantén szabályait, mostmár csak szabálysértés. A pénzbüntetés mértéke 5 ezer és 500 ezer forint közötti.
penzcentrum.hu
Kapcsolódó cikkek
Durván elbukja a szabadságát több százezer magyar - kik vannak közöttük?
2017. augusztus 03. 09:42
"Spórol" a dolgozók szabadságával a magyar vállalkozások tekintélyes része. Szakértők szerint e probléma sokkal komolyabb annál, mint amennyire látszik, s főként, mint amennyire a foglalkoztatáspolitika adatai tükrözik azt. A dolgozók jó része nem tudja, vagy a pénzmegvonás miatt nem akarja kivenni nyári szabadságát sem (van aki évek óta), mások viszont egyszerűen félnek, hogy elveszítik állásukat, ha kiállnak magukért.
Anyád
2020. január 10. 08:43
Meggyötörve ül velem szemben, üveges tekintettel bámul a semmibe, lassan csitul a felháborodás. Az utolsó körben utasították el HR vezetői pályázatát egy jól menő start-up cégnél "mert túl öreg és itt csupa fiatalok dolgoznak, kilógna. Nincs rá szükség”. Dr. Füredi Júlia, szervezetpszichlógus véleménycikke.