Hónapokig spórolnak a nyaralásukra a magyarok, akik idén közel fél milliót terveznek elkölteni

2024. június 27. 20:16
A magyar lakosság több mint háromnegyede, 79 százaléka tervezi idén, hogy elmegy nyaralni, ráadásul a tavalyinál jóval többet költene.
Hónapokig spórolnak a nyaralásukra a magyarok, akik idén közel fél milliót terveznek elkölteni
A magyar lakosság idén 15 százalékkal többet tervez utazásra fordítani, mint tavaly: míg 2023-ban mintegy 402 ezer forintot költöttek az üdülésre, addig az idei évben az utazásra szánt összeg körülbelül 460 ezer forintot tesz ki háztartásonként – derült ki az MBH Bank legfrissebb reprezentatív kutatásából, amely a magyar lakosság üdülési és az ahhoz kapcsolódó pénzköltési szokásait vizsgálta.
 
Fotó: Kallus György / Világgazdaság
Mint írták, az idei évben a lakosság több mint háromnegyede (79 százalék) döntött a nyári üdülés mellett, és jó előre már azt is tudják, hova fognak elutazni a következő hónapokban. A megkérdezettek 36 százaléka már három–hat hónappal az utazás előtt lefoglalja a szállást. 
 
A válaszadók jelentős része az utazást megelőző időszakban tudatosan spórol annak érdekében, hogy elutazhasson: a lakosság mintegy háromnegyede (80 százalék) megtakarításból finanszírozza az utazást. 
 
A legtöbben bankkártyát és készpénzt használnak a fizetéskor, de a hagyományos fizetési módok mellett a mobiltelefon, illetve az okosóra használata is egyre népszerűbb megoldásnak számít. A válaszadók 48 százaléka rendszeresen használja ezeket az eszközöket, akiknek nagyrésze az utazás során sem fizet másképp, 30 százalékuk azonban külföldön nem szokott az okos eszközök bevonásával fizetni. A külföldi utazások alkalmával sokakra jellemző, hogy utazás előtt már korábban figyelik az árfolyamot, hogy kedvező pillanatban válthassanak pénzt.  
 
Az eredményekből jól látszik, hogy az emberek szeretnek előre tervezni és félretenni utazásaikra. Ebben nyújthatnak segítséget a rendszeres megtakarítási termékeink, amelyek nemcsak a váratlan helyzetekre jelenthetnek megoldást, hanem általuk ügyfeleink könnyebben megvalósíthatják rövid és hosszabb távú céljaikat, legyen akár az egy nyaralás
 
– mondta el Nyitrai Győző, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettese, AKI serint a megtakarítási forma rugalmasságából adódóan az ügyfelek határozhatják meg, hogy mekkora összeget kívánnak rendszeresen félretenni, amit aztán automatikusan tudnak kamatoztatni lekötési idő nélkül, vagyis bármikor hozzáférhetnek a megtakarításhoz.
 
A válaszadók közel harmada az utazási költségeinek fedezésére SZÉP-kártyáját is igénybe veszi, sokan azonban nem tudják, hogy az Egészségpénztárban félretett pénz is hasznosítható a nyaralás kiadásainak csökkentésére.
 
„Az utazni vágyók számára is jó lehetőség az egészségpénztári megtakarítás, mivel a 20 százalékos adójóváírás lehetőségének és az egyedi szolgáltatói kedvezményeknek köszönhetően ezzel számos, a nyaraláshoz kapcsolódó kellék és szolgáltatás ára is költséghatékonyan fedezhető. Egészségpénztári számlával akár az egész család kiadásai csökkenthetők, mivel az utazáshoz nélkülözhetetlen termékek, többek között számos naptej, napszemüvegek, az útipatika kellékei (vitaminok, gyógyszerek, kötszerek, fertőtlenítők), sőt védőoltások és szükség esetén orvosi vizsgálatok is fizethetők a terhére” – mondta el Dr. Horváth Zsófia, az MBH Gondoskodás Egészségpénztár értékesítési- és marketing vezetője.
 
A válaszadók 62 százalékával az alapos tervezés ellenére is előfordult már, hogy több pénzt költött el az utazás során, mint amennyit szeretett volna. A 27–35 év közötti fiatalok elsősorban szórakozási célokra, míg a 36–44 éves korcsoportba tartozók főképp étkezésre költöttek el a kívántnál magasabb összegeket.
 
forrás: vg.hu

Kapcsolódó cikkek

2030-ig 270 milliárd forintot szánnak az aktív turizmus fejlesztésére

2023. március 07. 18:47
Az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ sajtótájékoztatón mutatta be a frissen elkészült Nemzeti Aktív Turisztikai Stratégiát. Az ágazat hosszú távú fejlesztési irányait meghatározó tervezetet 2023. március 7-én társadalmi vitára bocsátották, az észrevételeket április 12-éig várják.
 
Többéves munkával elkészült a Nemzeti Aktív Turisztikai Stratégia (NATS) tervezete, amely 2030-ig fogalmazza meg a terület céljait, fejlődési irányait és az ezekhez szükséges intézkedéseket ­– mondta a sajtótájékoztatón Révész Máriusz aktív Magyarországért felelős államtitkár.

A nyugalom szigete Zalában

2023. május 16. 18:51
Túl a hegyháton, völgyben elterülő erdők ölelésében fekszik a kicsiny zalai zsákfalu, Obornak. Kiesik a forgalomból, és így télen még visszafogottabb. A nyugalom szigete, ám az itteni csönd nem nyomasztó, inkább feloldódik benne az ember. A település egyetlen fő utcájának utolsó portája után vadászház bújik meg a fák között, árulkodóan felcsillanó ablakai szinte hívogatnak.
A környező fenyők tisztelegve, a házigazdák meleg szívvel fogadják a Zalaerdő Zrt. régi vágású, patinás vadászházába és turistaszállására érkezőket, és mivel előre bejelentkeztünk, a konyha finom fogásaiból is ízelítőt kaptunk.