Hűsítő jégkrémek tesztje

2018. augusztus 09. 12:33
Népszerű nyári csemegét, vaníliás, dobozos jégkrémeket ellenőrzött Szupermenta programjában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Összesen 18 termék „került a kosárba”, amelyeknél a szakemberek glutén-, laktóz- és tejfehérje tartalmat is mértek. Élelmiszer-biztonsági szempontból nem akadt gond, viszont jelölési hiányosságok miatt 4 esetben figyelmeztetni kell a vállalkozókat, míg egy terméknél élelmiszer-ellenőrzési bírságot is kiszabnak a szakemberek, édesítőszer jogszerűtlen használata miatt.

Összesen 18 vaníliás, dobozos jégkrém komplex ellenőrzését végezték el a Nébih szakemberei a Szupermenta program legújabb tesztjében. A mikrobiológiai vizsgálatok mellett a termékek zsír-, fehérje-, cukor-, szárazanyag-, valamint szacharóz-tartalmát is vizsgálták, ahogyan az édesítőszer mennyiségének mérése sem maradhatott el.

A biztonsági paraméterek közül minden terméknél ellenőrizték a Salmonella, a Listeria monocytogenes és az Enterobacter fajok jelenlétét, de szerencsére egyik sem volt kimutatható. Szintén vizsgálták, hogy a „mentes”-ként jelölt jégkrémek megfelelnek-e a valóságnak. A glutén-, laktóz-, vagy tejfehérjementes jégkrémek esetében sem volt kifogásolnivaló.

A minőségi paraméterek közül kiemelhető a zsír-, a fehérje és a cukortartalom vizsgálata, illetve, hogy azok összhangban állnak-e a tápértékjelölésben feltüntetett adatokkal. Az egyik jégkrémnél a gyártmánylapban feltüntetett minimum értékhez képest alacsonyabb zsírtartalmat mértek, ezért a vállalkozót kötelezzük a hiba kijavítására.

Komolyabb probléma egyetlen jégkrémmel adódott az édesítőszer jogszerűtlen használata miatt. Édesítőszert ugyanis – az előírások szerint – csak akkor lehet felhasználni, ha a termék csökkentett energiatartalmú vagy hozzáadott cukor nélküli. Az érintett készítmény cukrot tartalmazott, így a csökkentett energiatartalmú kitételnek (30%-kal alacsonyabb energiatartalom a hasonló termékekhez képest) kellett volna megfelelnie. Ez azonban nem teljesült, így az előállító élelmiszer-ellenőrzési bírságra számíthat, emellett a hatóság kötelezi a hiba javítására.

A vaníliás, dobozos jégkrémek ellenőrzése során összesen 5 termékkel kapcsolatban indult hatósági eljárás. 4 jégkrémnél a kisebb jelentőségű jelölési problémák miatt a Nébih figyelmezteti a felelős vállalkozókat. Míg a komolyabb súlyú édesítőszer használati hiba miatt körülbelül 300.000 Ft élelmiszer-ellenőrzési bírságra számíthat az érintett előállító.

A Szupermenta terméktesztek hagyományainak megfelelően ezúttal is sor került a kedveltségi vizsgálatra, ahol az ítészek „vak kóstolásos” módszerrel értékelték a hideg csemegéket. Végül a külső megjelenés, az állag, az illat és az íz pontozásával alakult ki a vaníliás dobozos jégkrémek Szupermenta rangsora. Első helyen a Tesco vaníliás jégkrém végzett. Második lett a Gelatelli Bourbon vaníliás jégkrém, míg a versenyt harmadikként a Tesco Value vaníliaízű jégkrém zárta.

További információk, érdekességek és a részletes vizsgálati eredmények elérhetők a Nébih Szupermenta termékteszt oldalán: http://szupermenta.hu/vanilias-husitoket-teszteltunk/

portal.nebih.gov.hu

Kapcsolódó cikkek

Agrárminisztérium: Meg kell állítani a gazdatársadalom elöregedését

2018. augusztus 28. 08:17
Kis Miklós Zsolt megjegyezte, hogy Európa más országaihoz hasonlóan Magyarországon is 65 év feletti a gazdák harmada

Gazdabarát közös európai agrárpolitikára van szükség - összehangolt magyar-francia együttműködés a termelők érdekében

2017. december 04. 09:51
Egyetértettünk francia kollégámmal abban, hogy meg kell őrizni a Közös Agrárpolitika (KAP) vívmányait, és az uniós támogatások szintjét 2020 után is – jelentette ki Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter, miután Párizsban megbeszélést folytatott Stéphane Travert mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel. A KAP-nak továbbra is a gazdákat, és ezáltal a fogyasztókat kell szolgálnia, hiszen a vásárlók is haszonélvezői a közösségi támogatásoknak.