Idén korábban lehet megvenni a magyar primőr zöldségeket

2017. március 31. 07:41
Már április elején megérkeznek a magyar primőr zöldségek az üzletekbe és a piacokra. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) tájékoztatása szerint országszerte hamarabb juthatnak a vásárlók a friss zöldségekhez.

Másfél évtizeddel ezelőtt csak május közepén kerültek forgalomba, idén viszont már jóval hamarabb el tudják látni a magyar gazdálkodók a piacot friss, és minőségi hazai zöldségekkel. Ennek oka, hogy az elmúlt évek fejlesztései a minél korábbi termésérést helyezték előtérbe.

A legnagyobb változás az üvegházi paradicsomtermelésben következett be, ahol a magyar termelők is a legmodernebb technológiákkal és fajtákkal dolgoznak. Tizenöt éve szinte kizárólag a hagyományos kerek paradicsomokat termelték, ma már a modern üvegházakban a fürtös fajták adják a termelés meghatározó részét. A kisebb és ízletesebb paradicsomok termelése is folyamatosan növekszik. Mára szinte már a 130 ezer tonnát is megközelíti az éves friss étkezési paradicsomtermelés, amelyet csaknem teljes egészében magyar háztartások vásárolnak meg és fogyasztanak el.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2013-2015 között emelkedett a zöldségfélék termőterülete és termésmennyisége: 2013-ban 75,6 ezer, 2014-ben caknem 80 ezer, 2015-ben 84,5 ezer hektáron termesztettek zöldségféléket. Az adatok szerint zöldségből 2013-ban 1,44 millió, 2014-ben 1,51 millió, 2015-ben több mint 1,6 millió tonna volt az összes betakarított termés.

agrarszektor.hu

Kapcsolódó cikkek

A Forma-1 után a mezőgazdaságot is meghódítja az űrtechnika

2017. március 16. 10:23
Az űriparban és a Forma–1-ben már évtizedek óta bizonyító, ultrakönnyű és szinte törhetetlen anyag lassan a mezőgazdaságba is beszivárog. A szénszál-erősítésű műanyag csak némileg drágítja meg az egyébként sem túl olcsó munkagépeket, cserébe viszont új szintre emeli mindazt, amit eddig a tartósságról és precizitásról gondoltunk.

Munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kihívások a mikro- és kisvállalkozásoknál: mit lehet tenni?

2016. június 30. 09:20
Különböző okokból az európai mikro- és kisvállalkozások vannak a legjobban kitéve a munkahelyi balesetek és megbetegedések kockázatának, a szemben a nagyobb szervezetekkel. Ezért a munkahelyi biztonság és egészségvédelem (OSH) javítása érdekében az EU-OSHA projektet indított, amelynek keretében a politikák, stratégiák és gyakorlati megoldások sikertényezőit igyekszik azonosítani. Közzétették e projekt első szakaszának eredményeit, az érdekelt felek számára pedig szemináriumot tartottak a megállapítások megvitatása érdekében.