Így érkezhet a magasan képzett, unión kívüli munkaerő

2021. október 08. 08:55
Elfogadták a kék kártya reformját
Így érkezhet a magasan képzett, unión kívüli munkaerő

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a magasan képzett, unión kívüli munkavállalók európai alkalmazását lehetővé tevő, megújított kék kártya irányelvet, ami uniós remények szerint segít az egyes kulcságazatokban tapasztalható munkaerőhiány csökkentésében.

Az Európai Unió egészére kiterjedő átdolgozott rendszer célja, hogy magasan képzett munkavállalókat vonzzon Európába, különösen a szakemberhiánnyal küzdő ágazatokban.

A frissített szabályok értelmében

az unión kívüli országokból érkező jelentkezőknek munkaszerződést vagy legalább hat hónapig érvényes munkáltatói ajánlatot kell bemutatniuk, illetve bizonyítaniuk kell a végzettségüket vagy szakmai tudásukat,

a jelenleg érvényes egyéves szerződés vagy egy évig érvényes ajánlat helyett. A nemzetközi védelemre jogosultak is jelentkezhetnek kék kártyáért. Bizonyos típusú szakmai tudást megfelelő munkatapasztalattal is igazolni lehet majd, például olyan területeken, mint az informatikai vagy kommunikációs technológia.

Az uniós kék kártya birtokosai a kártyát kiadó országban eltöltött legalább egy év után szabadon átköltözhetnek egy másik tagországba. Gyorsabb lesz a családegyesítési folyamat, és a családtagok is gyorsabban elkezdhetnek dolgozni. Az új szabályok továbbá számos olyan rendelkezést is bevezetnek, amelyek biztosítják az egyenlő versenyfeltételeket annak érdekében, hogy az újonnan érkezett uniós kék kártyával rendelkezők, valamint családtagjaik ne kerüljenek hátrányba a nemzeti engedélyekkel rendelkező munkavállalókhoz képest.

Az uniós kék kártyáról szóló irányelv 2009 óta volt érvényben.

Az EU szerint a rendszer azért szorult reformra, mert nem vonzott elégendő munkaerőt Európába.

Az Európai Unió Tanácsának jóváhagyását követően a tagállamoknak két év áll rendelkezésre ahhoz, hogy saját jogszabályaikat összhangba hozzák az irányelvvel.

 

Forrás: inforadio.hu

Kapcsolódó cikkek

Koronavírus: ha nem védekezünk jobban, kezelhetetlenül nagy járványhullám vár Magyarországra (első rész)

2020. október 14. 09:07
A vírus alapvetően kiszámíthatóan terjed. Ha jó adataink vannak, akkor a járványügyi folyamatok nagyon jól előre jelezhetők - vélekedett a Portfolio-nak adott interjújában Oroszi Beatrix epidemiológus, aki arra a felvetésünkre is reagált, hogy milyen adatokkal rendelkezik most Magyarország. A Semmelweis Egyetem munkatársa ennek kapcsán kiemelte, hogy a tesztelések száma elérte a kapacitás-korlátot, heti 70 ezer körüli értékről már nem növekszik tovább a tesztek száma. A Járványmatematikai Modellező és Epidemiológiai projektcsapat tagja szerint éppen ezért az állandósuló napi esetszámokból nem szabad levonni azt a téves következtetést, hogy hátradőlhetünk és a vírus reprodukciós rátája (R) 1 körüli, mert ez nem így van. Sőt, azt is elárulta, hogy már nem közlik az R értéket, mert a tesztkapacitás hiánya miatt nem tükrözné a valós járványügyi helyzetet. Az orvossal emellett beszélgettünk a német járványügyi kezelés sikerességének okairól, valamint a dél-koreai, osztrák, és természetesen a svéd útról is. Szóba került továbbá, hogy kikre és milyen esetekben a legveszélyesebb a vírus. Ezek szerint az idősebb, krónikus alapbetegséggel rendelkező, elhízott férfiak aggódhatnak a leginkább az új koronavírus miatt.

Óriási harc jöhet a külföldi munkaerőért?

2021. május 10. 09:30
Az elmúlt 5-6 évben megötszöröződött a külföldi munkavállalók száma Magyarországon. A koronavírus átmenetileg megakasztotta a növekedést, de már elindult a munkaerőpiaci visszarendeződés. A munkaerő iránti kereslet összességében még nem érte el a járványhelyzet előtti szintet, és szektoronként is eltérő képet mutat a piac, de már vannak olyan területek, ahol újra munkaerőhiány van.