Így maradhat meg a csapadék közel 100 százaléka a területen
2024. szeptember 16. 13:22
A beavatkozások hatékony védelmet jelenthetnek az árvizek ellen is.
A Dobsina és Gölnicbánya környéki erdőkben végrehajtott biodiverzitás-védelmi és helyreállítási intézkedéseknek köszönhetően a csapadék közel 100 százaléka megmaradhat a területen. Korábban az esővíz 60 százaléka is elfolyhatott anélkül, hogy az erdőkben vagy annak közelében hasznot hozott volna.

A Kassa Megyei Önkormányzat (KSK) a víz felfogását egy 4,5 millió eurós projekt keretében valósította meg uniós forrásokból.
Rastislav Trnka, a KSK elnöke szerint világviszonylatban is egy egyedülálló folyamatról van szó.
„A két szóban forgó település környékén kiválasztott erdőterületeken és a védett területeken kívül közel 2500 hektáron a tömörített talaj kotrógéppel történő megbolygatásának elvén alapuló munkálatokat és technológiai megoldásokat hajtottunk végre. Az erdők talajvízkészletét megnöveltük, ami a biológiai sokféleség megerősítésének az alapja" – tájékoztott a helyszínen Trnka.
A hivatal megjegyezte, hogy heves esőzések idején ezek a beavatkozások hatékony védelmet jelenthetnek az árvizek ellen is.
„Örülök, hogy az erdészek kezdeti aggodalmai ellenére a projekt eredményei mindenkit meggyőztek, akinek fontos a minket körbeölelő klíma javítása. Egy megalapozott becslés szerint a települések átlagos éves csapadékmennyiségével számolva a gölnicbányai és dobsinai erdei ökoszisztémák az intézkedések végrehajtása után évente mintegy 400 millió liter vizet fognak visszatartani. Képletesen beszélve ez a mennyiség 160 olimpiai úszómedence térfogatának felel meg" – tette hozzá Trnka.
Szlovákia történetében ez az első olyan projekt, amelynek célja a biológiai sokféleség nagyszabású előmozdítása.
Forrás: greenfo.hu
Kapcsolódó cikkek
Erdőtűz Tiszakécske és Kocsér között
2024. május 06. 17:50
Ég az erdő aljnövényzete és a fákba is belekaptak a lángok.
Itt az ideje gatyába rázni az élelmiszeripart Magyarországon!
2023. április 06. 12:38
A magyar élelmiszeriparral kapcsolatban kettős érzelmeink lehetnek, hiszen mondhatni, hogy egy stabil, válságálló és valóban stratégiai ágazatról van szó, ugyanakkor versenyképesség és jövedelemtermelő képesség terén komoly lemaradásban van az európai versenytársakhoz képest. Giczi Gergely, az Agrármarketing Centrum ügyvezető helyettese az Agrárszektornak elmondta, hogy előre kellene lépnünk abban, hogy minél több olyan tőkeerős és exportképes magyar nagy cégünk legyen, akiknél az exporthoz szükséges kompetenciák erősek, és az exportpiacokon is értelmezhető volumenben képesek termelni. Kiemelte, hogy a Vidékfejlesztési Program keretein belül az élelmiszeripar fejlesztésére nagyságrendileg 800 milliárd forint lesz elérhető a ciklusban, amit, ha jól használnak fel, akkor végre végbe mehet az a modernizáció, ami 30 éve várat magára.