Import UHT-tej és trappista is nyomasztja a tejtermelőket

2024. szeptember 04. 16:51
A fogyasztás csökkenése és a költségek emelkedése mellett az aszály miatti gyenge kukoricatermés, illetve az abból következő magasabb takarmányárak, valamint az import vetnek sötét árnyat a tejpiacra. A tejtermelők és a feldolgozók abban bíznak, hogy az uniós pályázatokkal magvalósuló fejlesztésekkel nem véreznek el az egyre erősebb európai versenyben.
Import UHT-tej és trappista is nyomasztja a tejtermelőket
UHT-tejből van bőven magyar gyártmány is, az import nem mennyiségi kényszer / Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság
 
Bár a Covid, az orosz-ukrán háború, a nagy költségemelkedések és a magas élelmiszer-infláció után már mindenki azt remélte, hogy idén jobb idők jönnek a tejágazatra, mostanra már eldőlt, hogy ez hiú remény volt – mondta 13. Tejágazati konferencián Koller Attila, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács feldolgozói társelnöke, a Tolnatej Zrt. vezérigazgatója. A korábban a magas árak miatt mintegy 20 százalékkal csökkent belföldi tej- és tejtermékfogyasztás azonban nem normalizálódott, az ágazat pedig újabb terheket kapott. Példaként említette az EPR-rendszer bevezetését, amely a magyar élelmiszeriparból gyakorlatilag elviszi az iparág korábbi teljes nyereségét, ezen felül pedig nőtt a vízdíj, az útdíj, és az üzemanyag fogyasztási adója – sorolta, hozzátéve, hogy az EPR-nél nem a szándékkal van problémájuk, hanem a díj mértékével.
 
Az utóbbi hónapokban ismét nőtt az UHT-tejek importjának aránya, egyre több az import trappista is, és ez a piaci helyzet találkozik egy kigazdálkodhatatlan költségspirállal. Ebben a helyzetben a legjobbkor jöttek a beruházási támogatási pályázatok, mert a feldolgozók maguk nem lennének képesek előteremteni az elégséges önerőt. A terméktanács azt tapasztalja, hogy hatalmas az érdeklődés a fejlesztési támogatások iránt, mert a mindenki tudja, aki most lemarad, az elhullik a versenyben. Nagy a fejlesztési kényszer, a feldolgozóknak energiahatékonysági és energiatermelő, valamint nehezen elérhető munkaerőt kiváltó automatizációs beruházásokra van szükségük. A munkaerővel kapcsolatban azt is felvetette: hiú ábránd, hogy a szakképző intézményekből elegendő jó minőségű dolgozó érkezzen az iparágba, ezért a terméktanács azt szorgalmazza, hogy a cégeket támogassák a felnőttképzésben, amibe a jelenleg szakképesítés nélkül foglalkoztatottakat lehetne bevonni.
 
Nem látszik a hatmillió tonna
– mondta előadásában a legutóbbi kukoricatermés-előrejelzéssel kapcsolatban Kulik Zoltán, a takarmánygyártó Vitafort Zrt. vezérigazgatója. A hozzá érkező információk alapján a a 780 ezer hektár vetésterületen 4,5 millió, esetleg maximum 4,8 millió tonnás termésre számít. A toxin miatt azonban idén ismét aggódni kell, a fertőzés mértékét azonban most nem lehet megbecsülni sem. A hazai 3,6 millió tonnás takarmány-alapanyagból 1,4 millió tonna a kukorica, ami biztosított lesz, de a termésből „exportra nem nagyon jut” – fogalmazott.
 
A Vitafort vezérigazgatója a gyengébb termés miatt magasabb árú kukoricával kalkulálva a harmadik negyedévben 170 forint körüli kilogrammonkénti tej-önköltséggel számol, ami egyes telepeknél 180 forint is lehet, ez pedig már nem tartalmaz nyereséget. Várakozásai szerint a fogyasztás nem megy lejjebb, de a tej termékpályán az hozna megnyugvást, ha a ismét elérnék a két-három évvel ezelőtti szintet.
 
Európai szinten csökkenő tehénállományra és mérséklődő tejtermelésre lehet számítani, miközben az egy tehénre jutó hozamok növekednek – mondta eladásában Demeter Zoltán, a K&H Bank agrárüzletágának vezetője. 
 
A következő időszakban tovább élesedik a hatékonysági verseny, ami fokozza a beruházási kényszert. A tejtermelést pedig eközben a szarvasmarha-tenyésztés karbonlábnyomának csökkentére irányuló növekvő uniós elvárások is szorítják. Utóbbival kapcsolatban elmondta, hogy korábban az egyes ágazatok károsanyag-kibocsátását nyugat-európai minták alapján határozzák meg – a bank ezért hozta létre a K&H agrár CO-kalkulátort. A hazai adatok ismeretében aztán kiderült, hogy a magyar szarvasmarha-tartás karbonlábnyoma körülbelül egyharmada a nyugat-európainak. Ennek magyarázata a termelés intenzitásában rejlik, ugyanis a nagy nyugati tejtermelő országokban a magyarországihoz képest 6-7-szeres az állatsűrűség.
 
forrás: vg.hu

Kapcsolódó cikkek

Ami most a Dunán megvalósult, az Európa folyóin teljesen egyedi

2024. július 02. 18:37
A dunai természetes és természetszerű szigetek védelme új mérföldkőhöz érkezett

Itt az ideje gatyába rázni az élelmiszeripart Magyarországon!

2023. április 06. 12:38
A magyar élelmiszeriparral kapcsolatban kettős érzelmeink lehetnek, hiszen mondhatni, hogy egy stabil, válságálló és valóban stratégiai ágazatról van szó, ugyanakkor versenyképesség és jövedelemtermelő képesség terén komoly lemaradásban van az európai versenytársakhoz képest. Giczi Gergely, az Agrármarketing Centrum ügyvezető helyettese az Agrárszektornak elmondta, hogy előre kellene lépnünk abban, hogy minél több olyan tőkeerős és exportképes magyar nagy cégünk legyen, akiknél az exporthoz szükséges kompetenciák erősek, és az exportpiacokon is értelmezhető volumenben képesek termelni. Kiemelte, hogy a Vidékfejlesztési Program keretein belül az élelmiszeripar fejlesztésére nagyságrendileg 800 milliárd forint lesz elérhető a ciklusban, amit, ha jól használnak fel, akkor végre végbe mehet az a modernizáció, ami 30 éve várat magára.