Brutálisan sok növényvédő szert használunk az EU-ban. Elég lenne a fele is?

2023. május 11. 16:21
A növényvédő szerek hatásairól készült széles körű vizsgálat.
 
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) egy tanulmányt adott ki a növényvédő szerek emberi egészségre és ökoszisztémára gyakorolt ​​hatásairól – írja az agrarheute.com.
 
Brutálisan sok növényvédő szert használunk az EU-ban. Elég lenne a fele is?
A tanulmány megállapítja, hogy Európában jelenleg, évente mintegy 350.000 tonna növényvédő szert használnak fel, ami helyenként súlyos, de nehezen számszerűsíthető károkat idéz elő az élő környezetben. Pozitívumnak tekinthető, hogy az EU négy legnagyobb mezőgazdasági termelő országa betiltotta a leginkább környezetkárosító szereket, de sajnos még mindig engedélyezi azok exportját az EU-n kívüli országokba. Ebből adódóan előfordulhat, hogy a harmadik országokból importált élelmiszerek és takarmányok az EU-ban nem engedélyezett szerek maradványaival vannak szennyezve.
 
Erre utal az a tény, hogy a bevizsgált élővizekben a peszticidmaradványok küszöbértékei az esetek 21,6 százalékában meghaladták a megengedett mennyiségeket, sőt humán-egészségügyi vizsgálatoknál is hasonló jeleket tapasztaltak.
 
Nagyobb figyelmet szükséges fordítani bizonyos szerek szükséghelyzetben történő, kivételes engedélyezésére, és különösen arra, hogy az adott szert a szükséghelyzet megszűnésével újra tiltottnak tekintsék – írják a tanulmányban.
 
Hozzáteszik, hogy az EU elkötelezett amellett, hogy a veszélyes növényvédő szerek használatát 2030-ig 50 százalékkal kell csökkenteni. A peszticidekre az emberi egészségre és az élő környezetre (többek között a méhekre) gyakorolt hatását az illetékes uniós szervek folyamatosan figyelni kívánják, éspedig az eredmény méréséhez az eddiginél szigorúbb szabályokat alkalmazva.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Ismét megéri a cukorrépát termeszteni idehaza?

2023. szeptember 29. 15:36
Megszűnt a cukor túlkínálat idehaza, így emelkedett a cukorrépa felvásárlási ára és a termőterület nagysága is. Európában is hasonló folyamatok játszódtak le, ami azt is jelenti, hogy a nyomott árak helyett a piaci viszonyokra és költségekre épülő valós árak alakultak ki, így a cukorrépa ára magasabb lett az előző évekhez képest, de még így is csak kilenc százalékkal több, mint az uniós csatlakozás időszakában – írták a Növényvédőszer.hu-n.

Nem kell a számológép – Itt a NAK online kalkulátora!

2023. január 02. 14:30
 Nemzeti Agrárgazdasági Kamara online kalkulátort alakított ki honlapján, mellyel a 2023-tól kezdődő Közös Agrárpolitika támogatásainak előzetes kiszámításában segíti az agráriumban tevékenykedőket.
 
A 2023–2027 időszakra vonatkozó uniós Közös Agrárpolitika (KAP) keretében több ezer milliárd forint hazai és uniós forrás segíti a magyar mezőgazdaságban, élelmiszeriparban tevékenykedőket. A KAP I. pillérben jelentős összeg áll a magyar termelők rendelkezésére, valamint vidékfejlesztésre is kiemelkedő mértékű forrásokat lehet igénybe venni.