Brutálisan sok növényvédő szert használunk az EU-ban. Elég lenne a fele is?

2023. május 11. 16:21
A növényvédő szerek hatásairól készült széles körű vizsgálat.
 
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) egy tanulmányt adott ki a növényvédő szerek emberi egészségre és ökoszisztémára gyakorolt ​​hatásairól – írja az agrarheute.com.
 
Brutálisan sok növényvédő szert használunk az EU-ban. Elég lenne a fele is?
A tanulmány megállapítja, hogy Európában jelenleg, évente mintegy 350.000 tonna növényvédő szert használnak fel, ami helyenként súlyos, de nehezen számszerűsíthető károkat idéz elő az élő környezetben. Pozitívumnak tekinthető, hogy az EU négy legnagyobb mezőgazdasági termelő országa betiltotta a leginkább környezetkárosító szereket, de sajnos még mindig engedélyezi azok exportját az EU-n kívüli országokba. Ebből adódóan előfordulhat, hogy a harmadik országokból importált élelmiszerek és takarmányok az EU-ban nem engedélyezett szerek maradványaival vannak szennyezve.
 
Erre utal az a tény, hogy a bevizsgált élővizekben a peszticidmaradványok küszöbértékei az esetek 21,6 százalékában meghaladták a megengedett mennyiségeket, sőt humán-egészségügyi vizsgálatoknál is hasonló jeleket tapasztaltak.
 
Nagyobb figyelmet szükséges fordítani bizonyos szerek szükséghelyzetben történő, kivételes engedélyezésére, és különösen arra, hogy az adott szert a szükséghelyzet megszűnésével újra tiltottnak tekintsék – írják a tanulmányban.
 
Hozzáteszik, hogy az EU elkötelezett amellett, hogy a veszélyes növényvédő szerek használatát 2030-ig 50 százalékkal kell csökkenteni. A peszticidekre az emberi egészségre és az élő környezetre (többek között a méhekre) gyakorolt hatását az illetékes uniós szervek folyamatosan figyelni kívánják, éspedig az eredmény méréséhez az eddiginél szigorúbb szabályokat alkalmazva.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

H5N1: Komárom is elesett, lassan már nincs érintetlen megye

2023. december 14. 12:45
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét igazolták Komárom-Esztergom vármegyében. Ezenfelül Békés vármegye eddig mentes területén is megjelent a betegség. Az érintett állományok felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van.

Tovább épülnek a grúz-magyar agrárkapcsolatok

2023. október 16. 15:11
Olyan ütemben bővülnek a grúz-magyar agrárgazdasági kapcsolatok, amelyekből Európa és Ázsia is egyértelműen nyerhet – jelentette ki Nagy István agrárminiszter, csütörtökön, Tsinandaliban, ahol Otar Shamugia, Georgia mezőgazdasági és környezetvédelmi miniszterével egyeztetett.