Innovatív fermentációs technológia javíthatja a takarmányozás eredményességét

2023. október 31. 13:44
A végtermékek többféle gazdasági haszonállat takarmányadagjában is felhasználhatóak.
 
Hazai gabona- és fehérjeforrásokra illetve ezek melléktermékeire alapozott innovatív nedves fermentációs technológia adaptálása és továbbfejlesztése a gazdasági haszonállatok termelési és állategészségügyi státuszának javítására.
 
Innovatív fermentációs technológia javíthatja a takarmányozás eredményességét
Az Agrofeed Kft. Szalkszentmárton telephelyen félüzemi és üzemi méretben fermentált alapanyagok előállítására alkalmas nedves fermentációs üzemet létesített, és laborfejlesztést hajtott végre – fotó: Agrofeed Kft.
 
A GINOP-2.2.1-18 „K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések" című pályázati felhívás keretében az Agrofeed Kereskedelmi Kft. és konzorciumi partnere, a Széchenyi István Egyetem által benyújtott támogatási kérelmet a Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság vezetője támogatásra érdemesnek minősítette.
 
A GINOP-2.2.1-18-2020-00024 azonosító számú pályázat keretében a konzorcium 747,2 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert. A Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló projektben különféle takarmány alapanyagok értékének növelése érdekében olyan innovatív nedves fermentációs technológiát adaptálnak és fejlesztenek tovább, mellyel a gazdasági haszonállatok termelési és állategészségügyi státusza javítható.
 
A projekt célja
A három éven átívelő projekt célja olyan speciális nedves fermentációs eljárás honosítása és továbbfejlesztése volt, mellyel kevésbé értékes takarmány-alapanyagok tartósítása és feltárása végezhető el.
 
A kifejlesztett végtermék takarmányozási és piaci értéke jelentősen, akár 20-40%-kal növekszik és jóval értékesebb a kiindulási alapanyagokhoz képest. A fermentált takarmányokban javult a bennük lévő fehérjék és makroelemek biológiai elérhetősége. Az innovatív fermentációs technológia fejlesztés eredményeként olyan hozzáadott értékkel rendelkező, piaci értékesítésre alkalmas kiegészítő takarmányok előállítására nyílt lehetőség, melyek többféle gazdasági haszonállat takarmányadagjában is felhasználhatók a jövőben.
 
A fermentált alapanyagok alkalmazása a késztakarmány-gyártóknak, a nagy- és kisüzemi állattartó telepeknek a jövőben segítséget nyújt az állati termék-előállítás ökonómiai mutatóinak javításában, valamint az antibiotikum-felhasználás csökkentésében. Ennek szakmai alátámasztására a konzorciumi tagok a fejlesztés során elvégezték a szükséges állatkísérleteket.
 
A projekt szakmai feladatai
A projekt keretében az Agrofeed Kft. saját beruházásként a szalkszentmártoni telephelyén félüzemi és üzemi méretben fermentált alapanyagok előállítására alkalmas nedvesfermentációs üzemet létesített, és laborfejlesztést hajtott végre.
 
A projekt szakmai feladatai keretében
 
  • a magyarországi gyakorlatban széles körben használt takarmány-alapanyagokat fermentáltak önállóan és kombináltan;
  • az OFF-LINE NIR analízis fejlesztése a fermentálás hatékonyságának vizsgálatára szakmai feladatban a fermentált mintáknál a gyakorlatban használható modellt építettek;
  • választott malacokkal végeztek modellemésztés-élettani vizsgálatokat, melyben a tejsavasan fermentált folyékony takarmányok etetésének hatását vizsgálták az állatok termelési mutatóira, emésztési folyamataira, bélmikrobióta összetételére, bélmorfológiájára és bélegészségére, igazolva a fermentálás pozitív élettani hatásait;
  • a csökkentett antibiotikum-felhasználás mellett végzett komplex választott malac etetési vizsgálatokban nagyüzemi körülmények között igazolták a fermentált takarmányozás gyakorlati hasznosságát;
  • a Széchenyi István Egyetem (SZE) Élelmiszertudományi Tanszék Mikrobiológiai laboratóriumában nagy ismétlésszám és vizsgálati mintaelemzés mellett elvégezték a modellfermentálási kísérleteket;
  • a konzorciumi partner (SZE) brojlercsirkékkel végzett egy bevezető (pilot) és két üzemi etetési tesztet, melyben értékelték a fermentált takarmányok optimális dózisát és alkalmazásának hatását a madarak termelési mutatóira, állategészségügyi státuszára, a bél egészségi állapotára és a fontosabb vágási paramétereire;
  • az SZE munkatársai a kérődző állatokkal végzett modellemésztés-élettani kísérletekben, illetve tejelő tehenekkel végzett üzemi etetési tesztben igazolták a fermentált takarmányok etetésének előnyeit a szarvasmarhák takarmányozásában.
 
 
Agrofeed Kft átadó
Az Agrofeed Kft. folyamatosan bővíti és fejleszti önerőből végzett laborszolgáltatásainak választékát is – fotó: Agrofeed Kft.
 
Az Agrofeed Kft. szalkszentmártoni telephelyén elkészült az új laboratórium. A meglévő épület önerőből történő felújítását követően, a GINOP-2.2.1-18-2020-00024 azonosítószámú pályázat keretében az eszközparkot jelentős mértékben bővítették és modernizálták, így a legkorszerűbb analitikai készülékek vásárlásával és beüzemelésével  teljesen új szintre emelkedett a labormunka. A labor NÉBIH általi nyilvántartásba vétele 2023 nyarán történt meg.
 
Az Agrofeed Kft. folyamatosan bővíti és fejleszti önerőből végzett laborszolgáltatásainak választékát, annak érdekében, hogy partnerei számára a takarmány-alapanyagok és késztakarmányok vizsgálatait minél gyorsabban, precízebben és minél költséghatékonyabban tudja prezentálni.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Fel kell készülni a háború végére

2023. június 14. 09:42
„Egy csónakban evezünk, és attól, hogy a vége süllyed, még nem jó elöl ülni” - mondta Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke a Vitafort tegnapi szakmai napján.

Falatnyi boldogság a Lánytesóktól

2023. március 21. 10:33
„Varázslatos érzés, amikor az egyik lánygyermekem felkiált, hogy „Apa, nézd, itt van a lekvárunk a polcon!” Ilyenkor mindig meghatódom, és nyugtázom, hogy jó úton járunk.
 
Szerintem nem minden család mondhatja el magáról, hogy közös hobbijuk van, és mi ebben is szerencsések vagyunk. Arról nem beszélve, hogy nem tudunk leülni, mindig jár valamin az agyunk. Így jött a birsalmasajt, a befőttek, lekvárok, szörpök, a sültpaprika-szeletek, majd a sültpaprika-krém, és így tovább – mesélte tudósítónknak a kiskunhalasi Lánytesók vállalkozást is vezető Ignácz Gábor kistermelő.
– Visszatekintve a kezdetekre, beleszülettem a növénytermesztés és a háztáji állattenyésztés csodálatos világába.