Ipar 4.0 az emberi erőforrás megőrzéséért

2022. március 09. 10:21
A VOSZ és a Liga Szakszervezetek közös kutatása feltárta a magyar gyártó vállalatok dolgozóinak egészségi állapotát, a Viacob pedig a megoldást szállítja. Exoskeletonok (képünkön) és kollaboratív robotok a munkaerő-megtartásért.
Ipar 4.0 az emberi erőforrás megőrzéséért

A cégek egyik legértékesebb és legsérülékenyebb erőforrása az ember. Hazánkban a foglalkoztatottság 5%-kal az uniós átlag felett van, ami azt is jelentheti, hogy minimálisra csökkent a szabad munkaerő. A foglalkoztatottság EU-átlag fölé emelkedésével a munkaerő- és különösen a szakemberhiány égető problémává vált Magyarországon. Emellett a dolgozók egészségének és munkavégző képességének hosszú távú megőrzése, a minél magasabb szintű munkaergonómia kialakítása is fontos nemzeti érdek. A nyilvánvaló etikai és népegészségügyi megfontolások mellett tehát a vállalatok egyértelmű gazdasági érdeke is az, hogy fejlesszék a munkahelyi egészségmegőrzési megoldásokat. 

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) konzorciumban a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligájával (LIGA) a GINOP-5.3.5-18-2020-00166 számú pályázat keretében átfogó kutatást valósított meg a “számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása” nemzetgazdasági ágazatban, és célul tűzte ki, hogy feltárja azokat a modernizációs és automatizációs lehetőségeket, amelyek javítják a gyártósori munkavégzés hatékonyságát, egyúttal hozzájárulnak a dolgozói egészség és a munkavégző képesség hosszútávú megőrzéséhez. 

Az együttműködés nem újkeletű. A VOSZ és a LIGA már korábban is dolgozott együtt, hogy felmérjék a gyártósori munkavállalókat érő, elsősorban mozgásszervi hatásokat. A kutatást a Viapan Group HR-szolgáltató cégcsoport tagja, a Viacob valósította meg partnerei bevonásával.

A kutatás azt tárta fel, melyek a vállalati igények, valamint a dolgozói félelmek, előítéletek az innovatív technológia bevezetésével kapcsolatban. A VOSZ és a LIGA korábbi közös kutatása szerint a dolgozók mozgásszervi, vázrendszeri megbetegedései negatívan befolyásolják a gyártósori munkavégzés hatékonyságát. A mostani kutatás eredménye az, hogy a leghatékonyabb megoldás erre a megelőzés, amelyet a modern technikai eszközök és innovatív megoldások biztosíthatják. Azaz egyre nagyobb szükség van a gyártásban a robotizáció, az automatizáció, az Ipar 4.0 megoldásainak meghonosítására. Ezek ma már a vállalatok legszélesebb köre számára elérhetők – a KKV-kat is beleértve, viszont még kevesebben használják a termelésben ezeket a technikai eszközöket. A Viacobtól azonban ezek a megoldások bérelhető, azaz beruházás nélküli konstrukcióban elérhetők, mindezt szaktanácsadással, tervezéssel kiegészítve. A modernizáció szakértő segítséggel tehát egyszerűen megvalósítható.

www.liganet.hu

Kapcsolódó cikkek

Mit gondolnak ma egy kisgyerekes anyáról a munka világában?

2020. február 13. 14:48
A magyar társadalom kettős elvárást támaszt a kisgyermekes édesanyák felé. Egyfelől fontos, hogy a közösség hasznos tagjaiként kamatoztassák képességeiket a munkaerőpiacon és hozzájáruljanak a család anyagi biztonságához, másfelől nem tartják őket teljes értékű munkaerőnek és nagy mértékben szükség van rájuk otthon is, hogy gondoskodjanak gyermekeik neveléséről. Az egymásnak ellentmondó elvárásokra egy hazai reprezentatív felmérés világított rá, amelyet az UNICEF az Indotek Group támogatásával végzett el.

Az álláskeresőknek ma már nem a hr-esnél kell bevágódniuk, hanem az algoritmusnál

2021. augusztus 04. 09:31
Egyre több platform, egyre kevesebb személyesség