Jár -e betegszabadság vagy táppénz munkavállalónak, ha beosztás szerint nem dolgozott?
2017. június 22. 10:09
Az utóbbi időben egymásnak ellentmondó írások jelentek meg annak kapcsán, hogy jár-e betegszabadság/táppénz azokra a napokra, amikor a munkavállalónak beosztás szerint nem is kellett volna dolgoznia, és ha jár ez keletkeztet-e utólag „túlórát”. Példák: 1, Általános munkarendben a munkavállaló hétfőtől péntekig dolgozik és a hétvégén beteg lesz, de hétfőn már újra dolgozik. 2, Hathavi munkaidő-keretben a munkavállaló az ötödik hónap végén ledolgozza a teljes (hathavi keret) óraszámát, ezért a munkáltató a hatodik hónapban már nem osztja be munkára a munkavállalót. A munkavállaló viszont a hatodik hónapban beteg lesz. Jár -e betegszabadság vagy táppénz ezekre az időkre, keletkezhet-e „túlóra” utólag emiatt?
A táppénz keresetpótló ellátás. Amennyiben hétvégén lesz beteg és ez a munkavégzését nem érinti (lsd.1. példa), nem látom miért kellene betegszabadságról, táppénzről beszélni. Ekkor munkavégzési kötelezettség sem terhelte. A 2. esetben a helyzet hasonló. Havibéres munkavállalóként minden hónapban a bérére jogosult a munkavállaló, órabéres munkavállaló pedig az általános munkarend szerinti munkabérre. A keret végén ezt kell korrigálni, ha nem stimmel a vége. Amennyiben nincsen munkaidő-beosztása, nem értem, hogy miért kellene betegszabadságról, táppénzről beszélni, illetve ilyenkor ez hogyan merül fel.
hrportal.hu
Kapcsolódó cikkek
Osztrák-magyar egyetértés a KAP jövőjéről
2017. március 23. 08:12
A vidéki életminőség javítása érdekében az infrastruktúra, köztük az internetelérés fejlesztését és az uniós agrártámogatások változatlan szinten tartását szorgalmazza az osztrák és a magyar agrárkamara Kismartonban kedden aláírt közös nyilatkozatban – közölte az MTI.
Csökkennek a terhek, nőnek a fizetések
2017. október 12. 10:35
Üdvözölték az érdekképviseletek, hogy jövőre 2,5 százalékponttal, 19,5 százalékra csökken a munkaadókat terhelő szociális hozzájárulási adó. Az intézkedés ugyanis hozzájárul a bérek további felzárkóztatásához, valamint a vállalkozások fejlesztéseihez. A munkaadók további tehercsökkentést szorgalmaznak, a szakszervezetek pedig a munkavállalói terheket is mérsékelnék.