Javul a pénzügyi tudatosság Magyarországon a MABISZ adatai szerint
2024. augusztus 26. 15:51
A nyári hónapokban átlépte az 500 ezret a nyugdíjbiztosítások száma.
A nyári hónapokban átlépte az 500 ezret a nyugdíjbiztosítások száma – állapítja meg a Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) hétfőn megjelent 2023-as évkönyve.
A nyugdíjbiztosítási szerződések száma Magyarországon évről évre növekszik, évente több tízezer új szerződést kötnek meg az ügyfelek, akik már 14 biztosító ajánlatából választhatnak. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái az idei első negyedév végén már több mint 497 ezer szerződést tartottak számon. A trend alapján biztosnak mondható, hogy augusztusban már túlléptük az ötszázezret.
A MABISZ közleménye kiemelte, hogy a nyugdíjbiztosításnak jó néhány előnye van, amelyek vonzóvá teszik ezt a megtakarítási formát. Az állam évente a befizetések 20 százalékát (maximum 130 000 forintot) adójóváírás formájában visszatéríti. A biztosítási időszak alatt a befizetett pénz hozamot termel, növelve a megtakarítás értékét. Sok nyugdíjbiztosítási termék rugalmas feltételeket kínál, többek között lehetőséget ad a befizetések ideiglenes felfüggesztésére, a díjfizetés módosítására, vagy a futamidő meghosszabbítására is.
Amennyiben a biztosított személy a biztosítási időszak alatt elhalálozik, a biztosítás kedvezményezettjei vagy örökösei megkapják a biztosítás összegét, amely lehetővé teszi a család anyagi biztonságának fenntartását, illetve örökösödési adó alól történő mentességet. A piacon vannak olyan nyugdíjbiztosítási termékek is, melyeknél lehetőség van arra, hogy a befizetett összegek évente az infláció mértékével növekedjenek, így megőrizve a megtakarítás értékét.
Az évkönyv kiemeli, hogy hazánkban főként azok az ügyfelek választják a nyugdíjbiztosítást, akik:
- pénzügyileg tudatosabbak,
- stabil jövedelemmel rendelkeznek és
- már gondolnak a nyugdíjas éveik anyagi biztonságára.
Ennek következtében az egy főre jutó megtakarítási összegek már valós támogatást biztosíthatnak a nyugdíjas évekre, a befizetések folyamatosak, alacsony a lemorzsolódás, a szerződések száma pedig dinamikus emelkedést mutat.
Az életbiztosítások körében továbbra is a nyugdíjbiztosítások számítanak a legnépszerűbbnek, a tavalyi szerződésszám-növekedés 10 százalékos volt. Ez annak fényében még kiemelkedőbb, hogy Magyarországon az életbiztosítási szerződések száma a (baleset-, betegség- és utazási biztosítások nélkül) 2023. év végén 4,7 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. A piac számára a legnagyobb pofont az egyszeri díjas termékek visszaesése jelentette, ami alapvetően arra vezethető vissza, hogy az extraprofitadó veszteségessé teszi ezt a terméktípust. Az egyszeri díjbevétel csaknem a felére csökkent az előző évhez képest.
A MABISZ-évkönyv ezen kívül arra is kitért, hogy a nem-életbiztosítási szerződések száma 2023. december 31-én több mint 13.2 millió volt, ami 0,5 százalékos bővülést jelent a 2022 végi adatokkal összevetésben. Ezen belül a két legjelentősebb súllyal rendelkező, a gépjármű és lakossági vagyon biztosításokból a szerződésszám a gépjárművek esetében 1,3 százalékkal, a lakossági vagyon biztosításoknál pedig 0,4 százalékkal nőtt.
A magyarországi biztosítók teljes vagyona tavaly 3 671 milliárd forint, amivel a társaságok intézményi befektetőként továbbra is nagyon jelentős befektetési tőkeerőt képviselnek a pénzpiacon.
forrás: vg.hu
Kapcsolódó cikkek
Ennyi hétvégédet veheti el jogosan a munkáltatód
2024. július 11. 18:06
Örök kérdés, hogy a munkáltató az alkalmazott hány hétvégéjével rendelkezhet – most elmagyarázzuk.
Tüntetéshullám Európában: már a lengyel gazdák is forgalomlassító akciókkal tiltakoznak
2024. január 25. 12:54
250 helyszínen mezőgazdasági gépekkel lassították a közúti forgalmat.
Tüntető gazdák szerdán lengyelországi közutakat torlaszoltak el az Európai Unió zöld megállapodása és az ukrán termékek korlátlan európai behozatala ellen tiltakozva.