Jelentős segítséget nyújt az agrártámogatási rendszer az alkalmazkodáshoz

2024. január 26. 11:42
A mai gazdasági és piaci viszonyok között ahhoz, hogy a gazdálkodók talpon maradjanak, valamilyen alkalmazkodási stratégiát kell választaniuk. Ehhez jelentős segítséget nyújt a hazai agrártámogatatási rendszer – szögezte le a mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár az Agrárminisztérium által szervezett, a 42. AGROmashExpo és AgrárgépShow rendezvényen tartott szakmai konferencián.
Jelentős segítséget nyújt az agrártámogatási rendszer az alkalmazkodáshoz
Feldman Zsolt köszöntőjében ismertette, hogy a 2023-2027 közötti Közös Agrárpolitika (KAP) feltételrendszere számos elvárást fogalmaz meg a gazdáknak, azonban emellett megannyi lehetőséget is rejt magában. Az ukrán gabona okozta kihívásokat és a versenyképességet taglalva az államtitkár hangsúlyozta az egyedi alkalmazkodási stratégiák megvalósításának fontosságát. Példaként említette a szántóföldi növénytermesztők esetében a termelési szerkezet diverzifikálását vagy a területek mind nagyobb hányadán értékesebb növényi kultúrák termesztését, amelyhez hatékony segítséget nyújthatnak az agrártámogatások – tette hozzá.
Jelentős segítséget nyújt az agrártámogatási rendszer az alkalmazkodáshoz
Juhász Anikó, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára bemutatta, hogy az új Közös Agrárpolitika erősödő uniós zöld elvárásai, amelyek az éghajlatváltozáshoz, a természeti erőforrások használatához, valamint a tájak és a biológiai sokféleség megőrzéséhez kapcsolódnak, mit jelentenek a gyakorlatban, hogyan kezeli azokat a hazai agrártámogatási rendszer.
 
A helyettes államtitkár részletezte a 2024. évi egységes kérelemhez és az Agrár-ökológiai Programhoz kapcsolódó várható változásokat is, amelyek a gazdálkodói jelzések alapján kerültek kidolgozásra. Az egységes kérelmek esetében egyebek mellett számos eljárási szabály átkerült a KAP végrehajtási rendeletbe, továbbá egyszerűsödött a másodvetés betakarításának a bejelentése. Az Agro-ökológiai Programban korábban ha egy termelő nem teljesítette az előírásokat, akkor a teljes támogatástól elesett. A beavatkozás újdonsága, valamint az ágazati és a finanszírozói visszajelzések indokolták a sávos szankciórendszer bevezetését.
Papp Zsolt György helyettes államtitkár tájékoztatott, hogy tavasszal kívánja az agrártárca megjelentetni a mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházások első pályázati csomagját, amely magában foglalja az élelmiszeripar és borászat, a takarmányipar, a kertészet és az állattartás beruházásait segítő felhívásokat. Ismertette a pályázati felhívásokhoz kapcsolódó legfontosabb információkat, a kiemelt értékelési szempontokat, a kisebb és nagyobb projektek szétválasztott kezelését, valamint hogy előleg finanszírozási konstrukció készül.
 
Kitért arra is, hogy valamennyi támogatási konstrukció esetében széleskörű szakmai egyeztetést folytatnak. A meghirdetésre kerülő pályázatok lehetőséget biztosítanak majd a gazdaságok számára, hogy az elmúlt két év gazdasági-piaci változásaira reagálva, a termelésüket hatékonyabbá tegyék vagy akár a több lábon állás irányába nyithassanak.
 
Az új támogatásoknál kiemelt értékelési szempont lesz az értékesítési biztonság bemutatása, vizsgálni fogják a pályázatok elbírálásánál a termelői együttműködések és a tartós beszállító kapcsolat meglétét.
 
Papp Zsolt György, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára mutatta be az új beruházási pályázatokhoz kapcsolódó legfontosabb feltételeket:
  • Kiemelt értékelési szempont lesz az értékesítési biztonság bemutatása (termelői együttműködés, tartós beszállítói kapcsolat), pénzügyi megalapozottság, hozzáadott-érték növelés.
  • Bevált gyakorlatok folytatása: egyszerűsített kiválasztás alacsonyabb támogatási összeg esetében, egyszerűsített költségelszámolás alkalmazása ültetvénytelepítés kapcsán.
  • Támogatás mértéke: max. 15 millió EUR/projekt, a kis és a nagy projektek külön felhívásban jelennek meg.
  • Alap támogatásintenzitás: 50%
  • Kiegészítő támogatásintenzitás: fiatal mezőgazdasági termelő +15 %, termelői együttműködés +10%, gazdaságátadás +15%, ökológiai gazdálkodás +10%. A támogatásintenzitásnak ugyanakkor van felső határa.
  • Az előlegigénylés szabályai kedvezőbbek lesznek (információink szerint 25 százalék biztosítékmentes előlegre lesz lehetőség, de lesz forintban meghatározott felső korlát).
  • Jogosultsági feltétel: 10 000 STÉ és 40%-os mezőgazdasági árbevétel.
  • Nem lesz bázislétszámtartási kötelezettség.
 
forrás: AM Sajtóiroda/ agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Komoly mérföldkő: negyven év után újra szürke szarvasmarhák legelnek a Mura árterében

2024. május 14. 16:20
A gyepes élőhelyek és az ezekhez kötődő fajok természetvédelmi helyzetének javítása és hosszú távú megőrzése a cél.
 
2024. május 7-én történelmi pillanatokat élhettek át a BfNPI Nyugat-Zala Tájegységének munkatársai: közel negyven év után legelő állatokat helyeztek ki az ártérbe – írja közleményében a Balaton-felvidéki Nemzeti Park.

Közösen kell cselekednünk a biológiai sokféleség megőrzéséért

2024. október 30. 17:51
Az elmúlt tizenöt évben Magyarország példátlan mértékű természetvédelmi beruházásokat hajtott végre a biológiai sokféleség védelmének érdekében – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a 16. Biodiverzitás Csúcstalálkozón Caliban.