Jól fizetnének érte, mégsem jelentkeznek elegen erre a munkára
2024. július 08. 16:35
Pedig akár napi 18 ezer forintot is kereshetnének.
Az agrárium egyik legjelentősebb problémáját a munkaerőhiány jelenti, azon belül is az idénymunkások hiánya okozza most a legnagyobb gondot. Ez a jelenség még a klímaváltozás hatásainál, a szélsőséges időjárás által okozott károknál is égetőbb probléma.

Az idénymunkák jelentős része gyümölcsszüret, ami gyümölcsfajtól függően 1-3 hónapos időszakot jelent – fotó: freepik.com
Nincs aki leszedje a termést
Évente 50-80 millió forintnyi kárt okoz a gazdáknak az, hogy nem tudják kivel és/vagy időben leszedetni, betakaríttatni a terményeiket. Egyre több alkalommal szorul az ágazat külföldi, akár távol-keleti munkavállalók alkalmazására – írja a teol.hu.
A FruitVeB tájékoztatása szerint a kertészeti ágazatban évente két nagy munkacsúcsot, élőmunka-igényes munkaműveletet kell elvégezni. Az egyik a metszés, ami késő ősztől kora tavaszig tart, a másik a betakarítás, amely a munka csúcsát jelenti.
Az idénymunkák jelentős része gyümölcsszüret, ami gyümölcsfajtól függően 1-3 hónapos időszakot jelent, és ezért nem lehet csak állandó munkásokkal elvégezni ezeket a munkálatokat, ezekben az esetekben van szükség a szezonális munkaerőre.
Egy idénymunkás napi 18 ezer forintot is kereshet
Az ország az idénymunkáért kifizetett bérek tekintetében két jelentősebb részre osztható.
A FruitVeB szerint az északkeleti országrészben körülbelül 12 ezer forint a napi bér, az
ország nyugati, illetve középső részein pedig ugyanez 15-18 ezer forintra tehető.

A bejelentett, járulékokkal emelt költség 1800-2000 Ft/óra munkabér esetén a termelő számára 2700-3000 Ft/órás költséget jelent.

Változtattak az egyszerűsített foglalkozásban a közterhek mértékén
"Az idénymunka ára folyamatosan, dinamikus növekszik, sokszor még a minimálbérnél és a szakképzett bérminimumnál is magasabb összeget kell százalékos értékben adni a dolgozóknak" – mondta Nagypéter Sándor, a Délalföldi Kertészek Szövetkezetének elnöke.

Hozzátette, hogy változtattak az egyszerűsített foglalkozásban a közterhek mértékén. Sokáig nagyon kedvezően, 500 forint volt naponta a közteher összege, ez napjainkban a minimálbérhez viszonyítva 1300 forintra tehető a mezőgazdasági idénymunkások esetében. Ez pedig jelentősen megnöveli az idénymunkások költségtényezőit.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Egyre szívesebben ingáznak a magyarok
2024. május 27. 15:23
A hazai munkavállalók kétharmada ugyanazon a településen dolgozik, mint ahol él, de azok között, akik hosszabb távot kénytelenek megtenni, nőtt az autóhasználók száma. Az ingázás körülményei javultak a hat évvel ezelőttihez képest.
Így hatnak a városi növények az egészségre
2023. augusztus 11. 11:21
A városi kerteknek és zöldfelületeknek a lakosságra gyakorolt jótékony hatása fizikai, esztétikai, rekreációs és oktatási kérdéseket is érint. Az urbanizált területeken élők többsége hajlamos a természetes környezetet békésebbnek és pihentetőbbnek érzékelni, mint a városiakat. A park- és kertlátogatók számára a legjelentősebb értékek a tanulási élmény, a stresszoldás és a relaxáció, a jobb életminőség, valamint a hőkomfort érzete szélsőséges hőség esetén.