KAP: jön a rideg marhatartás?

2017. november 02. 07:53
Jelentősen átalakul a KAP rendszere a Bruxinfo által megszerzett tervezet szerint – tájékoztat a hvg.hu.

Szinte biztos, hogy az európai gazdák kevesebb támogatáshoz jutnak 2020 után – legalábbis ha a tagországok rábólintanak az Európai Bizottság javaslatára, amely a Bruxinfo birtokába került. A javaslatcsomagot a tervek szerint november 29-én közli majd a brüsszeli testület. Ebben kategorikusan elutasítják azt, hogy a közvetlen kifizetéseket a tagországok kiegészítsék, vagyis a jövőben is az uniós kasszából kaphatnák a támogatást.

Ezt azzal indokolják, hogy veszélybe sodorná egy ilyen lépés a belső piac működését, mivel egyes gazdák versenyelőnybe kerülhetnének azzal, hogy magasabb támogatást kapnak a többieknél. A cél pedig épp az ellenkezője, hogy tovább csökkenjenek a tagállamok közötti különbségek a jelenleg átlagosan a gazdálkodók jövedelmének 46 százalékát kitevő támogatásnál.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden maradna a régiben: a bizottság kötelező felső határt szabna az egyes gazdaságok számára folyósítható kifizetéseknél. Ez 60 és 100 euró között lenne.

A kis gazdaságok ezen túl is számíthatnának támogatásra, ahogy támogatnák azokat is, akiknek ez a megélhetésük – írja a szakportál.

Lesz még egy fontos változás: ha pénzt nem is adhatnak a tagországok, de azt meghatározhatják, hogy a támogatás mire járhat. Az EU csak a fő paramétereket határozná meg, például a támogatás alapkövetelményeit. Az azonban várható, hogy a jelenlegi zöldítési szabályok legalábbis megváltoznak.

elelmiszer.hu

Kapcsolódó cikkek

Idéntől a 40 %-os egészségkárosodottak is kaphatnak pótszabadságot?

2018. január 15. 09:44
Változik-e az idén az 5 nap pótszabadságra vonatkozó szabály? Az egyik kolléganőm kérdezte ma, mert olvasta valahol, vagy a TV-ben látta, hogy az idéntől már azoknak is jár a pótszabadság, akiknek "csak" 40 % az egészségkárosodása.

Brutálisan drágult a sertéshús és a tej

2017. augusztus 15. 13:08
Júniusban év/év alapon 2,5 százalékkal nőttek a mezőgazdasági termelői árak, ami a növényi termékek árának 3,1 százalékos csökkenéséből, illetve az élő állatok és állati termékek árának 13 százalékos növekedéséből tevődik össze. A mezőgazdasági ráfordítási árak az első félévben 1,2 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban - közölte a KSH.