Kedvező exportlehetőségek a biotermékek számára
Az ökológiai gazdálkodás jelenleg mindössze a mezőgazdasági területek 2,5%-ára terjed ki, pedig Magyarország kedvező klímája, jó minőségű termőföldje, s a nagy hagyományokkal rendelkező növény- és állatfajtái lehetővé tennék, hogy mesterséges szerek nélkül is kiváló élelmiszereket állítsunk elő – hangsúlyozta Nagy István. Követendő példaként Ausztriát említette, ahol 20 százalék az ökológiai területek részaránya.
Kiemelte, a biogazdálkodásunk nagy hátránya, hogy 80–85 százalékban alapanyagot exportálunk, míg a feldolgozott bioélelmiszerek 90 százalékát külföldről hozzuk be. Sokat javulhatna az ágazat jövedelmezősége, ha alapanyagok helyett feldolgozott formában értékesítenénk a biotermékeket.
A miniszterhelyettes felhívta a figyelmet arra, hogy bár nagy a verseny, de kedvezőek az exportlehetőségek és nagy potenciál rejlik még a hazai piacban is. Nagy István aláhúzta, előnyünkre szolgálhat az is, hogy a GMO-mentes mezőgazdaság koncepciója bekerült az Alaptörvénybe. Emlékeztetett arra, hogy szeptember 20-án életbe lépett a GMO-mentes termelés szabályait, valamint a GMO-mentes élelmiszer és takarmány előállítás és forgalmazás feltételeit meghatározó hazai rendelet. Az új, önkéntes jelölés a vásárlók tájékozódását és a GMO-mentes élelmiszerekhez való könnyebb hozzáférést segíti.
kormany.hu