Húszezer hektáron van víz alatt az őszi búza

2016. február 26. 07:56
Belvíz helyzetről kérdezték - A gazdák vetési kárai -
2 perces interjú: Vancsura József a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke 

– Mekkora kárt okoz a gazdáknak a belvízhelyzet?

– A mintegy nyolcvanezer hektár belvízzel elöntött terület hozzávetőleg fele gyep és legelő, és húszezer hektár búzatábla van víz alatt. Az őszi búza két-három napot bír ki a víz alatt, azt követően tönkremegy. Az országos vetésterület szempontjából elhanyagolható a húszezer hektár, az érintett gazdálkodóknak azonban hatalmas veszteség.

– Késhetnek a tavaszi vetési munkák?

– A vetési munkákat legkésőbb április közepén kell elkezdeni, bízunk benne, hogy addig csökken 
az elöntött terület nagysága, mivel jelenleg nem lehet rámenni a földekre a gépekkel. Amennyiben a következő napokban nem esik több csapadék, a napsütéses, szeles, enyhe idő hatására a belvízhelyzet hamarosan rendeződhet. Az előrejelzések biztatók.

– Hogyan tudják kezelni a helyzetet a gazdák?

– A szivattyúk folyamatosan mennek, a vízelvezető árkok, csatornák kapacitása azonban ehhez már kevés.

– Ezek az árkok milyen állapotban vannak?

– Folyamatosan karbantartják ezeket. A dűlőutak melletti árkok már megteltek, azokon a helyeken, elsősorban az Aföldön nem tudják hova elvezetni a vizet, ahol nincs folyó.

Forrás: Magyar Hírlap

Kapcsolódó cikkek

Vihar- és a jégkárok esetén az agrár-kárenyhítési rendszer segíti a gazdákat

2016. július 22. 08:37
A mezőgazdasági káreseményeket, mint például a jégeső-, vagy a belvízkár, a bekövetkezéstől számított 15 napon belül kell bejelenteniük az agrár-kárenyhítési rendszerben tag gazdálkodóknak. Így a kárenyhítési alapból érkező forrásoknak köszönhetően csökkenthető az az anyagi veszteség, amelyet terményeikben az időjárás okozott. A Mezőgazdasági Kockázatkezelési Rendszer elektronikus alkalmazása a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) honlapján érhető el.

Budapestnyi területen okozott erdőkárokat az áprilisi hó

2017. május 12. 08:01
Közel hetvenezer hektáron pusztított a jég, a hó, a fagy, a kár mértéke az előzetes becslések szerint mintegy egy milliárd forint. A kár megviselte a hazai erdőállományt, de mintegy százmillió forintos közvetlen kár keletkezett az utakban, kulcsosházakban, és erdei iskolákban is. Az áprilisi havazás Budapestnél nagyobb területen tett komoly kárt a hazai erdőkben.