Készül a 96 méter magas kémény, épül a török üveggyár Kaposváron
2024. április 30. 16:36
Beindult a beruházás, jelenleg nagyjából hatszáz munkás dolgozik az építkezésen.
Megállás nélkül öntik a betont, hogy elkészüljön Kaposváron a Sisecam török üveggyár 96 méter magas kéménye – írta helyszíni riportjában a Somogy vármegyei hírportál.

Jelenleg 11 alvállalkozó és mintegy 600 munkás dolgozik az építkezésen, magyarok, szlovákok, törökök, de ázsiai külsejű munkások is feltűntek. Modern, légkondicionált tömegszállásokat építettek a gyár területén, egy kis falu méretében. Sok a szaktudást igénylő építési munka, de igyekeznek a környékről hazai munkaerőt találni. Nagyjából 50 százalékban sikerült is.
„Voltak pletykák a télen, hogy megállt az építkezés, de ez nem igaz, csak ami eddig történt, az nem volt látványos – mondta Sziráki Tamás projektmenedzser. – Tízezer cölöpöt fúrtunk le, és az alapba öntöttünk 25 ezer köbméter betont, de ami a talajszint alatt van, azt nem látni. Most kezdtünk felfelé építkezni. Hoztunk egy olyan döntést, hogy lesz egy teljesen automata, tízezer raklapos sötét raktár, ahol robotok dolgoznak majd. Készül a gyártócsarnok, a raktár és kiegészítő épületek, 33 hektáron százezer négyzetméter lesz a fedett terület.”
A két kemence egyenként 550 tonna kapacitású lesz naponta. Öblös csomagolóüveget gyártanak majd, leginkább sörösüveget az egyik legismertebb európai sörmárkának. Összesen 3-4 millió üveg gördül le a gyártósorról naponta. Az első kemencét a jövő év első negyedévében szeretnék beindítani a próbagyártáshoz, a második kemencét pár hónappal utána. Csehországból vonaton érkezik majd a homok, mint alapanyag a gyártáshoz, és 15 százalékban újrahasznosított üvegtörmeléket használnak fel. Arra készülnek, hogy a műanyag palackok gyártása visszaszorul majd az EU-ban a szigorodó környezetvédelmi előírások miatt.

Eddig csak költségük volt, évi 50 millió forint telekadót fizetnek a városnak, 400 millió forintba került csak a villany bevezetése a gyárterületre, ahol a kemencék működésekor kilencezer köbméter lesz a napi gázfogyasztás. Bányajáradékként 110 millió forintot fizettek be a humusz kitermeléséért, a termő talajréteget összegyűjtötték, ugyanis az nemzeti kincs.

Nem lesz környezetszennyező az üzem, mert úgy lett telepítve, hogy az uralkodó széljárás figyelembevételével elkerülje a füst Kaposvárt - magyarázta Sziráki Tamás. A 60 oldalas környezethasználati engedélyüket megfelelő zajterhelésre és füstszennyezésre adták ki, tehát most tudják pontosan, hogy mennyi szennyezőanyagot bocsátanak majd ki. Mivel gázzal fűtenek, az égéstermék nagy része vízpára lesz. A hatóság 24 órán át látja majd a kibocsátásukat, mert online szenzorok lesznek beépítve a kéménybe. Ha nem teljesítik az előírást, akkor bezárhatják az üzemet – tette hozzá. Ugyanúgy a szennyvízkibocsátásukat is ellenőrzik majd.
forrás: vg.hu
Kapcsolódó cikkek
Gyorsan emelkedik a Duna vízszintje – itt az évtized legnagyobb árhulláma
2024. szeptember 16. 13:04
A Szigetközbe rekordközeli vízmennyiség fog érkezni. Nagy a készültség a Lajtán is.
Rekordközeli vízmennyiség érkezik majd az árvízzel a Szigetközbe, ahol már jelen van az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) több mint ötszáz szakembere – mondta az OVF szóvivője ma reggel az M1 aktuális csatornán.
Karácsony Gergely már lemehetett a megújított metróba, fényképeket küldött
2023. március 14. 12:10
A Nyugati tér az ország legforgalmasabb közösségi közlekedési csomópontja, aminek egyik legfontosabb elemét, a megújult és akadálymentesített metróállomást március 20-tól használhatják újra az utasok - írja Karácsony Gergely.
A főpolgármester fotókat közölt a megújított metróról. A közösségi oldalán azt írja: az állomást összesen hét mozgólépcső és egy ferde lift köti össze a felszínnel. A nagyobb, a tér felé vezető lejtaknában úgy tudták elhelyezni a ferde liftet, hogy ugyanúgy négy mozgólépcsőt építettek, mint eredetileg, 42 évvel ezelőtt. Amit oldalt látunk, az bizony az tartószerkezet szigetelése, amit az építészek az állomás arculatának részévé tettek.