Ki áll nyerésre: a kártevők vagy a mezőgazdaság?

2023. február 20. 18:58
Tartósabb hideg kellene, mert a korán érkező tavasz gondokat okozhat.
 
Az elmúlt napok fagyos éjszakái átfagyasztották ugyan a talaj felső rétegeit, és ez megtizedelte a kórokozókat, kártevőket, de tartósabb hideg kellene – hívja fel a figyelmet az Országos Meteorológiai Szolgálat. Ráadásul a korán jött tavasz komoly károkat is okozhat a mezőgazdaságban - írja az infostart.hu
 
Ki áll nyerésre: a kártevők vagy a mezőgazdaság?
A talajban a tavalyi nagy aszály hatása már a múlté
Az InfoRádióban az Országos Meteorológiai Szolgálat meteorológusa, Kovács Attila beszélt arról, hogy a múlt heti száraz idő következtében az országban csökkent az őszi-téli esőzések miatt kialakult belvizes területek nagysága, jelenleg a talaj szinte mindenhol nedvességgel telített, így ebből a szempontból az agrárium számára ideális a helyzet.
 
A szakember rámutatott: a múlt héten a kevés felhő miatt gyakoriak voltak az erős éjszakai fagyok, a talaj 5-20 centiméter mélységben átfagyott, ami a kórokozókat és a kártevőket is megtizedelte, de sajnos nem eléggé.
 
Ebben az időszakban alakult ki először komoly talajfagy, de a mezőgazdaság érdekében, a kártevők szempontjából ennél hosszabb időszakra lenne szükség. Legalább egy kéthetes időszakra- fogalmazott.
 
A korán érkező tavaszi idő komoly gondot okozhat a mezőgazdaságban
A következő 10 napos időszakban komolyabb fagyra azonban nincs kilátás, az éjszakai fagyok is majd csak jövő hét közepén térnek vissza, napközben pedig 10, sőt akár 15 fokos csúcshőmérséklet várható.
 
Az északi féltekén ilyenkor a tél legvégén, a tavasz elején a legnagyobb a jég és a hó kiterjedése, és e felszínek fölött tud a hideg kialakulni, és ha olyan áramlási viszonyok alakulnak ki, mint milyenek tavaly, tavalyelőtt március-áprilisban, száraz, hideg levegőt szállítanak fölénk, sokáig számíthatunk fagyra. És ha februárban enyhe az idő, beindul a növények életfolyamata, és a tavaszi fagyok során kárt tudnak szenvedni – figyelmeztetett Kovács Attila.
 
Az őszi vetések pillanatnyilag jó állapotban vannak, nem tettek kárt bennük az eddigi fagyok . A következő időszakban nem várható jelentős csapadék sem, így a belvízfoltok is tovább tudnak csökkenni, tovább szárad a talaj, viszont megnövekedhet a szárazfű-tüzek kockázata.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Újabb mesterképzésekkel erősít a Mezőgazdasági Kar

2023. október 16. 14:48
Igazodva a munkaerőpiaci elvárásokhoz és az alapképzésben végzett hallgatók igényeihez, 2024. februárjától a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara keresztféléves indulással a már meglévő Vidékfejlesztési agrármérnöki mesterképzési szak mellett új mesterképzési szakokat is indít. Idén először az új Környezetgazdálkodási agrármérnöki, a Növényorvosi, illetve a Természetvédelmi mérnöki mesterképzési szakok közül is választhatnak a továbbtanulni vágyók.

Jön az új agrártámogatási rendszer – ma tárgyalja a parlament!

2022. november 11. 17:24
Mezőgazdasági tárgyú törvények tárgyalásával zárja négynapos ülését pénteken az Országgyűlés.
Elsőként, 9 órától az egyes földügyi tárgyú törvények módosítására benyújtott kormányzati javaslat kerül terítékre. Az előterjesztés szabályokat állapítana meg a vízállásos területekre a termőföld védelmének és a vízkészlet – különösen a mezőgazdasági felhasználású – biztosításának érdekében. A javaslat tartalmaz rendelkezéseket a Nemzeti Földalapba tartozó földek hatékonyabb hasznosítására is.