Kiküldetés ünnepnapon és szabadság kötelező kiadása a pótmunkanapon

2020. augusztus 17. 08:37
Havi fix béres dolgozónak Ausztriába kell mennie betanulni a cégcsoport központjába augusztus 17-21-éig, tekintettel arra, hogy Ausztriában augusztus 20. nem ünnepnap, illetve augusztus. 21. nem pihenőnap. A napi díjon felül augusztus 20-ára 100 százalékos, augusztus 21-ére pedig 50 százalékos bérpótlékot kell számfejteni a dolgozó részére? Illetve így, hogy a dolgozó augusztus 21-én munkát végez, augusztus 29-ére nem kell szabadságot kiírnia, ha nem kíván dolgozni? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Kiküldetés ünnepnapon és szabadság kötelező kiadása a pótmunkanapon

A 2020. év vonatkozásában a munkaszüneti napok körüli munkarendet a 7/2019. PM-rendelet határozza meg. Hatálya kiterjed minden munkáltatóra és az általuk általános munkarendben foglalkoztatottakra. Azon munkavállaló esetében tehát, aki nem a hagyományos, 5+2-es munkarendben dolgozik, nem értelmezhető a munkanapáthelyezés. Mindez nagyon lényeges a válasz szempontjából.

1.) Kérdés tehát, hogy a munkavállalót milyen munkarendben foglalkoztatják.

a.) Ha általános munkarendben, abban az esetben munkaidőbeosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzésről van szó augusztus 20. és 21. napjain, és mellette 20-án, munkaszüneti napon is dolgozik. Ekkor jogosult lenne mindkét napra 100 százalékos bérpótlékra, vagy a munkáltató döntése alapján 50 százalékos bérpótlékra és másik heti pihenőnapra (heti pihenőidőre), továbbá augusztus 20-ára 100 százalékos bérpótlékra.

b.) Ha munkaidőkeretet vagy elszámolási időszakot alkalmaz a munkáltató, abban az esetben kérdés, hogy a munkavállaló be volt-e osztva bármely napra rendes munkaidőben történő munkavégzésre. Ha igen, abban az esetben augusztus 20-ára kell részére 100 százalékos bérpótlékot fizetni, figyelemmel a munkaszüneti napra. Ha csak az egyik napra volt beosztva, akkor ezen bérpótlék mellett a másikra jár 100 százalékos bérpótlék, vagy 50 százalékos bérpótlék és másik heti pihenőnap (heti pihenőidő).

Minden esetben vizsgálni kell azt is, hogy a munkaidő (képzés tartama) nem haladja-e meg az aznapra beosztott munkaidő tartamát. Ekkor ugyanis a munkavállalónak 50 százalékos bérpótlék, vagy a felek megállapodása alapján szabadidő jár.

2.) Szintén a munkarendtől függ, hogy ha a dolgozó augusztus 21-én munkát végez, augusztus 29-ére ki kell-e írnia szabadságot.

Ebből a szempontból nincs jelentősége a 20-án és 21-én történő munkavégzésnek. Az áthelyezett munkanap a szabadság kiadása szempontjából is azon munkavállalók tekintetében számít, akik hétfőtől péntekig dolgoznak. Mivel idén augusztus 29-e áthelyezés folytán munkanap lesz, jogszerűen adható ki szabadság e napra az általános munkarendben foglalkoztatott munkavállaló részére.

Ugyanez a helyzet azon munkavállaló esetén is, akinek a munkaidőbeosztása egyenlőtlen: ha be lenne osztva szombatra a munkavállaló, akkor szabadság adható ki részére e napra. Azon dolgozó részére viszont, akinek szintén egyenlőtlen a munkarendje, de augusztus 29-ére nincs beosztva rendes munkaidőben történő munkavégzésre, nem adható ki szabadság, hiszen a szombat a beosztás szerinti heti pihenőnapja.

 

adozona.hu

Kapcsolódó cikkek

Életveszélyes a túlóra, de egyáltalán nem tilos

2021. június 01. 08:22
A Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke szerint Magyarországon a munkaerő-elvándorlás miatt újra munkaerőhiány alakulhat ki, és a túlórák száma is növekedhet. Ez pedig a munkavégzés hatékonyságát is csökkentheti.

Home office-ban nincs túlóra? Munkaidő otthon - a munkajogász szemével

2021. szeptember 29. 08:27
Munkajogászként a legkülönbözőbb jelzéseket kapom annak tekintetében, hogy az otthon munkát végzők többet vagy kevesebbet dolgoznak-e, mint az irodában. A többség, úgy tűnik, mintha több időt töltene érdemi munkavégzéssel otthon, és azt intenzívebben is teszik, mint korábban. Nem egyszer családon belül is konfliktust okoznak a túl korai vagy túl késői telefonok; a rövid, egyértelműen extra munkát igénylő határidők. Fodor T. Gábor ügyvéd, munkajogász írása.