Komoly mérföldkő: negyven év után újra szürke szarvasmarhák legelnek a Mura árterében

2024. május 14. 16:20
A gyepes élőhelyek és az ezekhez kötődő fajok természetvédelmi helyzetének javítása és hosszú távú megőrzése a cél.
 
2024. május 7-én történelmi pillanatokat élhettek át a BfNPI Nyugat-Zala Tájegységének munkatársai: közel negyven év után legelő állatokat helyeztek ki az ártérbe – írja közleményében a Balaton-felvidéki Nemzeti Park.
Komoly mérföldkő: negyven év után újra szürke szarvasmarhák legelnek a Mura árterében
A Mura folyó árterében folytatott sok évszázados hagyományos gyepgazdálkodás a nyolcvanas évek végére gyakorlatilag megszűnt. Az egykori kaszálókat, legelőket részben szántóként hasznosították, más részük felhagyva elbokrosodott, beerdősült vagy ellepte a nád és az inváziós növényfajok.
 
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság KEHOP pályázati forrás felhasználásával területet vásárolt, majd gazdálkodási központot hozott létre Letenyén, az ártér közvetlen szomszédságában. A gazdálkodási központ teljes körű felszerelése 2023 második felében fejeződött be. Ekkor magyar szürke szarvasmarhákkal népesítették be a telepet.
Szürkemarhák kihajtása a Mura ártéri legelőire
Időközben a korábban LIFE forrásból (LIFE IP GRASSLAND-HU) megvásárolt és visszagyepesített szántóterületeken, illetve elgyomosodott, ma már legeltetésre alkalmatlan egykori gyepterületeken folyamatos gépi kezelést végeztek a legeltetés megkezdésének biztosításához. 2024. május 7-én a 33 induló egyedből álló gulyát kihajtották a gazdálkodási központtól mintegy 800 méterre fekvő felújított gyepterületre. Az egykori felhagyott, elbokrosodott szántóterületen 3 év kezeléssel érték el a jelenlegi, legeltetésre alkalmas gyepállapotot.
Szürkemarhák kihajtása a Mura ártéri legelőire
Őshonos marháik örömmel vették birtokba a 13 hektáros magas füvű, dús legelőt, melyhez további 6 hektár kezelésre váró területet kerítettek hozzá. A gulyát még idén áthajtják egy szintén természetvédelmi kezelést igénylő, 20 hektáros egykori gyepterületre. Az állatlétszámot a területek tisztításával párhuzamosan növekvő fűhozamot követve igyekeznek növelni.
Szürkemarhák kihajtása a Mura ártéri legelőire
A LIFE IP GRASSLAND-HU (LIFE17 IPE/HU/000018) projekt alapvető célja a gyepes élőhelyek és az ezekhez kötődő fajok természetvédelmi helyzetének javítása és hosszú távú megőrzése. Ezt a célt tekintve a Mura menti projektterületeken a legeltetés újraindításával komoly mérföldkövet értek el.
 
Forrás: agroinform.hu / bpnp.hu

Kapcsolódó cikkek

Az év emlőse, a vakond lesz a főszereplő a Fővárosi Állatkertben szombaton

2023. november 09. 13:42
Az év emlőse, a vakond lesz a főszereplő szombaton a Fővárosi Állat- és Növénykertben, ahol Vakond Gálával és Forgataggal várják a családokat.
 
Az állatkert MTI-hez eljuttatott csütörtöki közleménye szerint a rendezvény egyik programhelyszíne a Barlangterem lesz, ahol 10 órától többek között a vakondról szóló interaktív zenés előadás, Gryllus Vilmos gyermekkoncertje, valamint a Vadonleső Program filmjeiből vetített válogatás várja a közönséget. Szintén itt lesz a Vakondoló és az Ásd bele magad! pályázatok eredményhirdetése.

Fontos! Indul a 2023. évi egységes kérelmek benyújtása

2023. április 20. 12:38
Megjelentek a pontos jogszabályok!
 
Megjelentek a Közös Agrárpolitika (KAP) új támogatási időszakának egységes kérelmek benyújtásához szükséges jogszabályai, így a gazdálkodók a már megismert szakmai tartalom mentén 2023. április 20-a, azaz ma estétől 2023. június 9-ig szankciómentesen nyújthatják be kérelmeiket a Magyar Államkincstár elektronikus felületén – írja közleményében az agrártárca.