Komplex technológiák, modern fóliaházak – a KITE Zrt. bemutatóján jártunk
2024. július 01. 16:14
A magyar zöldség- és gyümölcstermesztés korszerűsítésén dolgoznak a KITE Zrt. szakemberei a cég derecskei kísérleti telepén. Bemutatójukon megújult és frissen telepített ültetvényeket, jól felszerelt fóliaházakat, intenzív technológiákat láthattunk 2024.06.28.-án.

Sokan voltak kíváncsiak a KITE kertészeti bemutatójára, ahol a cég fejlesztőmérnökei és termékmenedzserei számos területen mutattak be korszerű megoldásokat. Mint bevezető előadásában Hadászi László innovációs főigazgató hangsúlyozta, olyan magas technológiai színvonalú, de a legtöbb termelő számára hozzáférhető, kipróbált technológiákat kínálnak a gazdáknak, amelyek megfelelnek az uniós környezetvédelmi céloknak és egyben a támogatási pályázatok feltételeinek is.

Burgonyában két új piros héjú és sárga húsú burgonyafajtát tartanak ígéretesnek a hazai viszonyok között, a terméshozam növelésére, az érés előrehozására pedig más kultúrákban (paradicsom, paprika, görögdinnye) is bevált a Batallon biostimulátor, amit a terméshozás folyamán többször javasolt kijuttatni. Dinnyében az alanyválasztás, a fóliatakarás és az alkalmazott csöpögtetőcső kialakítása volt a kísérletek tárgya.

Zöldséghajtatásra a prémium KITE vándorsátort fejlesztette ki a cég, amiben paprika- és paradicsomtermesztési kísérleteket láthattunk. Olyan paprikafajtákat keresnek, amelyek kevesebb zöldmunkával termeszthetők. Fontos terület a biológiai növényvédelem, amire hajtatásban teljes körű megoldást kínál a cég, és már szabadföldön is lehet védekezni lepkék ellen egy fürkészdarázs-fajjal.
A BIOLÓGIAI NÖVÉNYÉVDELEM ELKÉPZELHETETLEN PONTOS HŐMÉRSÉKLET- ÉS PÁRATARTALOM-SZABÁLYOZÁS NÉLKÜL, ERRE IS FOLYT FEJLESZTÉS.
Megállapították, hogy árnyékolásra a fehér háló alkalmasabb, mint a zöld, mert bár azonos paramétereket mértek alatta, a hozam nagyobb volt, mint a zöld hálóval takart fóliablokkokban. Érdemes használni a vektorhálót is, mert nemcsak a kártevőket rekeszti ki, hanem kissé a meleget is.

Teljesen megújult a kísérleti almaültetvény: tavaly és tavalyelőtt telepítettek öt fajtát (Evelina, Gala Devil, Golden Reinders, Jeromine, Red Idared) M9 alanyon, 3,5 x 0,73 méter térállásba. Itt tápanyag-ellátási és növényvédelmi kísérletek folynak és a fagyvédelmi öntözés technológiáját is vizsgálják.
Még izgalmasabb az öt alannyal és öt fajtával telepített meggykísérlet, aminek a kombájnos betakarítás technológiájának kidolgozása a célja.
Kérdés, hogy melyik alanyon, milyen koronaformán és metszéssel, támrendszerrel vagy anélkül lehet kompótminőségű meggyet termeszteni és leszedni kombájnnal. A megcélzott terméshozam pedig 20-25 tonna hektáronként.

Gyümölcsösök művelésében segít a szedőplatform, amit a jégháló kezelésére is használnak. A spanyol Mañez y Lozano permetezőgépekkel speciálisan kialakított szórószerkezetük miatt nagyon jó fedettséget lehet elérni. Legújabb képviselőjük, az O3Zone család ózonnal dúsított vizet permetez, ami lehetővé teszi, hogy csökkentsük a kijuttatott növényvédő szerek mennyiségét.
A KITE FORGALMAZZA A MOBIL TOW AND BLOW FAGYVÉDELMI SZÉLGÉPEKET, AMELYEK MÁR SZÁMOS HELYEN BIZONYÍTOTTAK ITTHON.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu /Horváth Csilla
Kapcsolódó cikkek
Kérdőív a Közös Agrárpolitika (KAP) 2024-es „Egyszerűsítés – a gazdák nézőpontja” című felméréshez.
2024. március 13. 15:54
A Bizottság online kérdőívet készített a gazdálkodók számára az egyszerűsítéssel kapcsolatban, amely segíthet azonosítani a KAP-szabályokból, valamint az élelmiszerekre és a mezőgazdaságra vonatkozó egyéb szabályokból eredő adminisztratív terhek és összetettség forrásait, mind nemzeti szintű alkalmazásuk, mind pedig a hozzájuk kapcsolódó nyilvántartási és jelentéstételi kötelezettségek tekintetében.
Megváltozhat a Balaton élővilága
2023. december 11. 13:15
Nemcsak a nádvágást nehezíti, hanem a téli sportokról – a tavi korcsolyázásról, a jégvitorlázásról, a jéghorgászatról, a fakutyázásról – is le kell mondanunk már évek óta, mert nem fagy be a Balaton.