Korkedvezményes nyugdíj
Korábban lehetőség volt számos jogcímen korkedvezményes nyugdíjat igényelni: ilyen volt az előrehozott, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj, korkedvezményes nyugdíj, bányásznyugdíj, korengedményes nyugdíj, ún. művésznyugdíj, a polgármestereknek, az Európai Parlamenti és országgyűlési képviselőknek külön szabályok alapján megállapított öregségi nyugdíj. Ezek 2011. december 31-el megszűntek, ugyanakkor bizonyos esetekben, ha az érintett személy már megszerezte rájuk korábban vagy egy adott dátumig a jogosultságot, akkor ezt nem veszíti el. Ezekről a dátumokról és a konkrét jogosultságokról a Magyar Államkincstár oldalán lehet tájékozódni.
Férfiak részére jelenleg nem áll rendelkezésre igénybe vehető korkedvezmény. Nők számára 40 év szolgálati idő megszerzése után (kereső tevékenység – legalább 32 év -, illetve gyermeknevelés – maximum 8 év) vehető igénybe korkedvezmény. Rendőrök és katonák esetében megszűnt a hivatásosok korábban igénybe vehető korengedményes nyugdíja, illetve a tűzoltók 25 év szolgálati idő utáni korai nyugdíjazása is.
Nők 40Teljes öregségi nyugdíjra – életkortól függetlenül –az a nő jogosult, aki 40 év jogosultsági idővel rendelkezik.
Jogosultságnak számít:
- a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszony, valamint
- a terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban és a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel megállapított ápolási díjban eltöltött idővel szerzett szolgálati idő.
A további jogosultsági időnek minősülő tevékenységekről bővebb információt a Magyar Államkincstár oldalán talál.
Nem számít jogosultsági időnek:
A figyelembe nem vehető szolgálati időtartamok közé tartoznak:
- a társadalombiztosítási szervvel kötött megállapodással szerzett idő (amikor valaki saját maga után fizeti a járulékot). Ugyanakkor ez az időszak szolgálati időnek minősül, tehát az öregségi nyugdíj számításánál figyelembe kell venni.
- a tanulmányi időszakok. Kivétel a szakmunkástanuló, szakközépiskolai tanuló kötelező nyári gyakorlata, amennyiben arra a TB nyilvántartásaiban bejelentési adat található, ideértve az egyéb tanulmányokat folytató személy nyári szünetben történő munkavégzésének időtartamát is.
Továbbá nem számítanak jogosító időnek az álláskeresési ellátások, valamint a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás, a passzív (a TB biztosítási jogviszony megszűnését követően folyósított) táppénzen töltött idő és az ápolási díj (amennyiben nem a saját súlyosan fogyatékos gyermekükről van szó) folyósításának tartama sem.
www.hrportal.hu