Korlátok munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatásnál
Ideiglenesen másképpen is foglalkoztatható a munkavállaló, de vannak kivételek
A munkáltató jogosult a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztatni. Ezen foglalkoztatás tartama azonban naptári évenként összesen a negyvennégy beosztás szerinti munkanapot vagy háromszázötvenkét órát nem haladhatja meg. Ezt arányosan kell alkalmazni, ha a munkaviszony év közben kezdődött, határozott időre vagy az általánostól eltérő teljes napi vagy részmunkaidőre jött létre.
A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás várható tartamáról a munkavállalót tájékoztatni kell.
A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás esetében is érvényesül kivételi kör, illetve korlátok. A munkavállaló hozzájárulása nélkül például nem kötelezhető más helységben végzendő munkára a munkavállaló a várandóssága megállapításától gyermeke hároméves koráig, gyermeke tizenhat éves koráig, ha gyermekét egyedül neveli, valamint hozzátartozójának tartós, személyes gondozása esetén, továbbá, ha a rehabilitációs szakértői szerv legalább ötven százalékos mértékű egészségkárosodását megállapította.
A munkajogi védettséget élvező szakszervezeti tisztségviselő pedig csak a közvetlen felettes szakszervezeti szerv, illetve az üzemi tanács elnöke csak az üzemi tanács előzetes jóváhagyása mellett foglalkoztatható a munkaszerződéstől eltérően.
Az is fontos korlátként érvényesül, hogy a munkavállaló az ellátott munkakörre előírt, de legalább a munkaszerződése szerinti alapbérre jogosult.
adozona.hu
Kapcsolódó cikkek
Jogszabályok érthetően
Nébih: több mint 100 raklapnyi visszahívott Mars-termék érkezett Magyarországra
A cég is még vizsgálja, hogyan kerülhettek a műanyagdarabok a termékbe