Követendő példa: a Beregben nem várják tétlenül az aszályt

2024. február 15. 17:35
A csatornákban, mélyebb területeken betározott víz segíti a felkészülést a szárazabb időszakokra.
Követendő példa: a Beregben nem várják tétlenül az aszályt
A klímaváltozás következtében folyóink vízkészlete és a talajvizek szintje egyre jobban csökken, különösen az Alföld lesz egyre szárazabb – fotó: pixabay.com
 
Magyarországot az éghajlatváltozás egyre jobban sújtja – többek között aszályok formájában –, amire fel kell készülnünk – írja az ng.24.hu.
 
Mint írják, ezt szem előtt tartva a Tiszán levonuló árhullámból épp február közepén vezet ki vizet a Beregi tározó kapuján keresztül a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság a WWF Magyarországgal együttműködve. A csatornákban, mélyebb területeken betározott víz segíti a felkészülést a szárazabb időszakokra, hiszen amikor sokáig nincs csapadék és szükség van vízre, akkor ki lehet vezetni a szárazodó területekre, ebből pedig a természetes élőhelyek és a gazdálkodók is profitálnak.
Félmillió köbmétert raktároztak el a Tiszán levonuló árhullámból a  vízmegtartó tájhasználat beregi mintaterületén
A klímaváltozás következtében folyóink vízkészlete és a talajvizek szintje egyre jobban csökken, különösen az Alföld lesz egyre szárazabb. A 2022-es történelmi aszály ízelítőt adott abból, hogy mire kell felkészülnünk. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy a vízgazdálkodásunk ellensúlyozni tudja a szélsőségek fokozódását. A vizek többleteiből, az árvízből, a belvízből minél többet el kell raktároznunk a talajban, a hullámtereken, a csatornákban és víztározókban, hogy felkészüljünk a szárazabb időszakokra – olvasható az ng.24.hu cikkében.
 
A WWF Magyarország a Tisza hazai vízgyűjtőjén több éve dolgozik azon, hogy ez a szemlélet és ezáltal a vizek megtartása a vízgazdálkodásban és a tájhasználatban is teret nyerjen.
A program egyik mintaterülete a Bereg, ami alkalmas jelentős mennyiségű víz befogadására. Ennek keretében 2024. február 13-14-én a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (FETIVIZIG) a Tiszán levonuló árhullámból a saját kezelésében lévő Beregi tározó tájgazdálkodási beeresztő műtárgyán keresztül vizet enged a tározó vízrendszerébe. A cél, hogy a csatornák egy részét feltöltsék vízzel.
 
„A mostani alkalommal várhatóan egy közel 7 kilométeres csatornaszakaszt, illetve az ezekhez kapcsolódó mély területeket mintegy félmillió köbméternyi vízzel lehet feltölteni. Arra számítunk, hogy a vízbeeresztés javítja a csatornák közelében lévő élőhelyek állapotát, illetve kedvező hatása lehet a gazdálkodásra is. A próbaüzem egyik célja, hogy a jövőben minél rendszeresebben kerülhessen sor ilyen vízkieresztésre a Tiszából, és ezzel ellensúlyozni lehessen a beregi táj szárazodását" – mondta Kajner Péter, a WWF Magyarország Élő Folyók programjának szakértője.
A Beregben elébe mennek az aszálynak | National Geographic
A WWF Magyarország helyi gazdálkodókkal egyeztet annak érdekében, hogy minél több területen lehessen megtartani a vizet, és a gazdálkodók felhasználják azokat az agrártámogatásokat, amelyek elérhetők ilyen célokra.
 
Ez a mostani próbaüzem egy újabb lépés az észszerűbb vízgazdálkodás és területhasználat irányába, melynek a természet és a földművesek, erdőgazdálkodók is láthatják a hasznait – írja az ng.24.hu.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Így pályázhatnak erdőgazdálkodók vissza nem térítendő támogatásra

2024. március 19. 15:59
A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 60,6 milliárd Ft.
 
Megjelent az "Erdő területeknek nyújtott Natura 2000 kompenzációs kifizetések" (KAP-RD34-1-24) című pályázati felhívás – tudatta a Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága.

Hatalmasat bővült ez a sertéstelep. Mutatjuk, mi a titkuk

2024. február 16. 18:13
Tenyészkoca állományuk az eddigi 700-ról 1700-ra nőtt.
 
Négymilliárd forintos beruházással új sertésneveldét létesített a Békés vármegyei Dombegyházán az Agrosztár Kft. – közölte a cég ügyvezetője.