Közös kötelességünk az erdők fenntartása

2024. július 22. 14:34
Magyarország elkötelezett az érzékeny erdei ökoszisztémák megőrzésében és hosszú távú fenntartásában – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a FAO Erdészeti Bizottságának (COFO) 27. ülésszakán Rómában, hétfőn.
Közös kötelességünk az erdők fenntartása
A tárcavezető felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a természeti változások és társadalmi igények az erdőgazdálkodásra is nagyobb terhet rónak. A feladat nemcsak az, hogy a környezeti változásokat lekövessük, hanem törekednünk kell az erőforrások leghatékonyabb kiaknázására, az innovációra, a tudományos eredmények felhasználására. Éppen ezért nagyon fontos a FAO Erdészeti Bizottságának munkája, amely segíti a tagállamokat az ökoszisztémák megőrzésében – tette hozzá.
Közös kötelességünk az erdők fenntartása
 
Nagy István kiemelte Magyarország nagy várakozással tekint a következő hónapokra, ugyanis július 1-jétől fél évig hazánk elnököli az Európai Unió Tanácsát. Ez nemcsak komoly kihívás, de egyben lehetőség is a közös európai ügyek előrevitelére. Elvégzendő feladataink között szerepel többek között az erdőmegfigyelő rendszer kialakítása, amely információt nyújt majd az erdők állapotáról, ökológiai, társadalmi és gazdasági értékéről, az erdők terheléséről, és az általuk nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatásokról. A magyar elnökség folytatja továbbá az erdészeti szaporítóanyagokról szóló rendelettervezet tárgyalását, melynek célja a klímának megfelelő és nyomon követett szaporítóanyag felhasználása – hangsúlyozta.
Közös kötelességünk az erdők fenntartása
A miniszter szerint az innováció kulcskérdés az ágazat számára, az elmúlt időszakban pedig számos eredményt értünk el ezen a területen. GeoBioInformatika néven új egyetemi kutatási területet indítottunk, korábban különálló tudományterületek összevonásával, amely összefüggésben elemzi az erdei ökoszisztémák biológiai elemeit. Segítségével eredményesebben tudjuk feltérképezni az erdei fák kórokozóit, kiválasztani az ellenálló faegyedeket és kialakítani a leghatékonyabb védekezési stratégiákat. Komoly eredmény, hogy kutatóink olyan programot dolgoztak ki, amely képes megmutatni az egyes erdei fafajok várható növekedését, emellett azt is, hogy a szűkebb földrajzi környezetünkben hol található megfelelő szaporítóanyag-forrás. Emellett olyan új program áll rendelkezésünkre, amely az egyre gyakoribb súlyos aszály esetén is képes lesz az erdők egészségi állapotát nyomon követni – sorolta a tárcavezető.
 
Nagy István rendkívül fontosnak nevezte a szemléletformálást, ezért hazánkban az erdésztársadalom aktív szerepet vállal a környezeti nevelésben, és az erdei iskolahálózatot működtetésében, melyet évente több, mint 80 ezer tanuló látogat – fűzte hozzá az agrárminiszter.
 
forrás: AM Sajtóiroda

Kapcsolódó cikkek

A MAGYAR AGRÁRIUM SZÁMÁRA KIEMELTEN FONTOS A JAPÁN PIAC

2023. április 04. 15:10
Hazánk célja a Magyarország és Japán közötti agrárkapcsolatok további élénkítése – jelentette ki Nagy István agrárminiszter, miután hivatalában fogadta Masato Otaka Japán nagykövetet.
 
A tárcavezető arra hívta fel a figyelmet, hogy számos területen mutatkozik lehetőség az együttműködésre; különös tekintettel a technológiai tudásátadásra és az agrárkülkereskedelemre. A miniszter a gazdasági együttműködés területén a sertéshúsban, szárnyasokban, kacsában mézben és a medical food-ban rejlő lehetőségekre hívta fel a figyelmet, ezen termékek tekintetében, ugyanis nagy kapacitásokkal rendelkezik hazánk.
 

Stratégiai partnerség előtt Magyarország és Izrael a mezőgazdaság terén

2023. szeptember 08. 16:01
Az öntözésfejlesztésről, oktatási és tudományos partnerségről, valamint hosszú távú agrár együttműködésekről egyeztetett Nagy István agrárminiszter Avi Dichterrel, Izrael mezőgazdasági és vidékfejlesztési tárcavezetőjével.