Közös magyar-azeri agrárképzések indulhatnak a MATE közreműködésével
2024. július 17. 12:16
A felek több, kettős diplomát is nyújtó képzés elindításáról egyeztettek.
Dr. Posta Katalin, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tudományos és minőségbiztosítási rektorhelyettese fogadta Majnun Mammadovot, Azerbajdzsán agrárminiszterét a gödöllői Szent István Campuson július 12-én. A találkozó során többek között a MATE és az azeri egyetemek közötti együttműködések lehetőségeit vizsgálták meg.
A felek több, kettős diplomát is nyújtó képzés elindításáról egyeztettek – fotó: MATE
A szakmai eszmecsere alkalmával a felek több, kettős diplomát is nyújtó képzés elindításáról is egyeztettek. Elhangzott, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem partner lenne olyan közös diplomát nyújtó – önköltséges – képzések indításában, melynek keretében az alapozó tárgyakat Azerbajdzsánban, a komplex szaktudást igénylő tárgyakat a harmadik félévtől pedig már Magyarországon hallgatnák a diákok.
Dr. Posta Katalin tájékoztatójában bemutatta az egyetem felépítését, intézeteit és képzéseit. Kitért arra is, hogy a MATE-n jelenleg a világ 105 országából közel 900 nemzetközi – köztük 15 azeri – hallgató vesz részt különböző szintű oktatásokon. Hozzátette, hogy az egyetem mára már több mint 300 bilaterális partnerségben érintett, éppen ezért örömmel vették Azerbajdzsán kezdeményezését és érdeklődését a közös munka kapcsán. Mint fogalmazott, a MATE oktatásban és kutatásban egyaránt nyitott az együttműködésre.
A MATE oktatásban és kutatásban egyaránt nyitott az együttműködésre – fotó: MATE
Majnun Mammadov agrárminiszter köszönetét fejezte ki a közös gondolkodás és a lehetőségek feltárása kapcsán. Elmondta, hogy Azerbajdzsánban jelenleg is zajlik az agrárképzés reformja, ami kapcsán örömmel vennék a magyar szakemberek tapasztalatát. Reményét fejezte ki az iránt is, hogy a mostani találkozót gyümölcsöző együttműködések követik majd az oktatásban, a tudományos kutatásban egyaránt.
A delegációját képező azeri agrárvállalatok képviselőivel egyetértésben szólt arról is, hogy a jövő nemzedékét alkotó hallgatók mellett az agrárfókuszú cégek munkatársai vonatkozásában is szívesen vennék a felnőttképzési lehetőségek kiszélesítését.
Dr. Posta Katalin rektorhelyettes: "A MATE örömmel működik közre a közös képzések létrejöttében és fejlesztésében" – fotó: MATE
Válaszul Békési Dávid, a MATE nemzetközi igazgatója megerősítette, hogy akár az érintett vállalkozások igényeihez is igazodva az egyetem nyitott rövid távú továbbképzések megszervezésére is, illetve, mint fogalmazott, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem minden fejlődést segítő javaslatot is kidolgoz.
A találkozón elhangzott, hogy a két nemzet egyetemei közötti együttműködés ideális esetben akár már az idei év első félévében meg is kezdődhet, elsősorban agrárszakképzés területén kialakítandó közös oktatás terén.
A két nemzet egyetemei közötti együttműködés akár már az idei év első félévében megkezdődhet – fotó: MATE
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, illetve az Azerbajdzsán Állami Egyetem között jelenleg is folynak az egyeztetések egy együttműködési megállapodás előkészítése kapcsán. A két felsőoktatási intézmény között jelenleg is él egy 2019-2027-es periódusra szóló Erasmus-megállapodás, csakúgy, mint a Baku Business Universityvel 2024-2027 között.
Majnun Mammadov, Azerbajdzsáni Köztársaság agrárminiszere zárásul úgy fogalmazott, hogy a tájékoztatók alapján számos területen és módon lát lehetőséget az együttműködésre a jövőben. Dr. Posta Katalin rektorhelyettes pedig biztosította, hogy a MATE örömmel működik közre a közös képzések létrejöttében és fejlesztésében.
Ez a megjelenés a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel történt együttműködés keretében jött létre.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
BIVALYTENYÉSZTŐK TANÁCSKOZÁSA HAJDÚNÁNÁSON
2023. február 27. 09:39
A 2027-ig tartó Közös Agrárpolitikában (KAP) számos olyan új elem, támogatási forma megjelenik, amely a korábbiaknál több címen nyújt segítséget a gyepre épített, extenzív állattartás számára – tájékoztatta Feldman Zsolt a Magyar Bivalytenyésztők Egyesülete által rendezett tanácskozáson résztvevőket, pénteken, Hajdúnánáson.
Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára az őshonos állatfajták tartásával és bemutatásávával foglalkozó Hajdúnánási Kendereskerten tartott II. Bivalytanácskozáson elmondta, hogy azok az állattenyésztési ágazatok, amelyek gyepre alapozott legeltetést folytatnak, a most induló agrártámogatási rendszerben új forrásokhoz is hozzáférnek, miközben a korábbi támogatási lehetőségek is rendelkezésükre állnak.
Mi lesz a napelemparkokban burjánzó gazzal?
2023. május 17. 21:18
Ez az osztrák megoldás a win-win szituáció tipikus példája.
Az osztrák főváros egyik legnagyobb napelemparkjában ugyanis birkákkal legeltetik le a növényzetet. A juhok nem válogatnak, és nincs szükség gyomirtó szerek használatára.
2021 óta alkalmazzák a négylábú fűnyírókat a 12 gigawattóra tiszta villamos energiát előállítására képes napelemparkban. A birkák egyenletesen legelik le a növényzetet, ráadásul bevételi forrást is jelentenek. Bár a napelemeket a szokásosnál magasabbra kell telepíteni, a birkák itt árnyékra lelnek, védelemre az eső elől. Így mindenki nyer.