Közös online petíció indult a gazdák védelmére

2024. október 29. 17:34
A gazdatársadalom megvédése és a biztonságos élelmiszerellátás fenntartása érdekében a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közösen online petíciót indított - jelentette be az Agrárminisztérium miniszterhelyettese kedden, Budapesten, sajtótájékoztató keretében.
Közös online petíció indult a gazdák védelmére
Farkas Sándor elmondta, a petíció elindítását az indokolja, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egy olyan előterjesztést hozott nyilvánosságra, amely az Európai Unióban élő valamennyi gazdát és a fogyasztót érinteni fog. Ez az uniós program arról szól, hogyan kell az agráriumban megváltoztatni a tevékenységi köröket, hogyan kell a támogatások jelentős részét megvonni, amit majd valamikor szeretnének az ukrán gazdasági helyzetre fordítani - fejtette ki.
Közölte, hogy a nyilvánosságra hozott előterjesztés szerint a húsiparnak, a hús előállításának támogatását is megvonják, hogy az emberek minél több alternatív, növényi eredetű fehérjét fogyasszanak. Ezeket az intézkedéseket az államtitkár úgy értékelte, hogy most "nemcsak a gazda-, hanem az egész magyar és európai fogyasztói társadalom is veszélyben van".
 
Farkas Sándor hangsúlyozta: Magyarország kormánya mindent megtesz annak érdekében, hogy a mezőgazdaság kiszámítható, stratégiai ágazatként működjön, és biztonságosan, környezettudatos gazdálkodással állítsa elő a magyar és az európai fogyasztók piacára az élelmiszereket. Ezért lépnek fel a V4 országokkal közösen.
 
Papp Zsolt György, a NAK elnöke elmondta, azért kell beszélni az EU Közös Agrárpolitika (KAP) stratégiai párbeszédről szóló jelentéstervezetéről, mert az meghatározza a gazdák jövőjét. Ráadásul a tervezet a területalapú támogatást vette célba, amely a magyar gazdatársadalom számára a leginkább szükséges, hiszen évente csaknem 500 milliárd forintot ér, és több mint 160 ezer gazdálkodót érint. A NAK elnöke arra is kitért, hogy ez a jelentés a mezőgazdaságot kiáltja ki fő bűnösnek a klímaváltozásért. Ez azonban nem így van - hangsúlyozta, hozzátéve: nem az európai mezőgazdaság felelős a környezetszennyezésért és a klímaváltozásért.
 
A kamara elnöke azt kérte, hogy a gazdák a jelentéstervezettel szemben indult online agrárpetíció aláírásával fejezzék ki egyetértésüket. A petíció az agrarpeticio.hu oldalon érhető el.
Jakab István, a Magosz elnöke elmondása szerint az európai uniós javaslatban elrejtve ott van a fő kérdés: hogyan lehet megszüntetni a területalapú támogatásokat, hogyan lehet ezeket jövedelempótló támogatásként úgy biztosítani egyes tagállamok vagy egyes térségek számára, hogy közben ez gyakorlatilag már az Európai Bizottság "kénye kedve" szerint történjen.
 
A szövetség elnöke úgy vélte, ha az EB megkapja a lehetőséget, hogy ne normatív alapon, hanem célzottan egyes csoportok részére biztosítsák a forrásokat, akkor ezeket jogállamisági feltételekhez kötik, és innentől kezdve már a bizottság elnöke dönti el, hogy melyik ország gazdái jutnak hozzá a forrásokhoz. Ezzel a lépéssel azonban azoktól vonnák el a támogatásokat, akik egészséges élelmiszert termelnek, és akik egészséges környezetet teremtenek.
 
Összegezve elmondta: jogállamisági feltételekhez kötve a teljes agrártámogatási rendszert át akarják alakítani Európában, ez pedig durva lépés a gazdák ellen.
Hozzátette, a német paraszt szövetség már jelezte, hogy korábban nem ezért vonultak utcára, és ha kell folytatják a megmozdulásokat, a francia gazdák pedig már november 15-re demonstrációkat szerveznek. Jakab István az újabb gazdatüntetések elkerülése érdekében azt kérte az uniós szervezetektől, hogy gondolják újra lépéseiket, és hatástanulmányok nélkül ne akarják átalakítani Európa agrár- és élelmiszergazdasági rendszerének támogatási hátterét.
Jakab István - a kamara elnökéhez hasonlóan - a petícióhoz való csatlakozásra buzdította az embereket.
 
A rendezvény végén Jakab István és Papp Zsolt György elsőként csatlakozott a petícióhoz. Az agrarpeticio.hu oldalon az uniós előterjesztésre utalva az olvasható: "felháborító, hogy egyes magyar európai parlamenti képviselők is támogatják ezt a javaslatot. A magyar gazdák ennél többet érdemelnek! Elég a gazdák elleni hangulatkeltésből, elég a zsarolásból!"
 
forrás: kormany.hu

Kapcsolódó cikkek

AZ IDEI ESZTENDŐ A VÁLSÁGÁLLÓSÁG ÉS A VÁLSÁGKEZELÉS TESZTJE LESZ

2023. március 21. 13:04
Az idei esztendő a válságállóság és a válságkezelés tesztje lesz, hiszen a folyamatosan jelentkező kihívásokra időben és hatásosan kell reagálni, ehhez pedig szükség van az ágazat minden szereplőjének tudására, akaratára és közös munkájára - jelentette ki az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára kedden, Kecskeméten.
 
Farkas Sándor a Portfolio Agrárium 2023 konferencián elmondta: a magyar kormány tisztában van azzal a számos kihívással és váratlan nehézséggel, amely a mezőgazdaság szinte minden egyes ágazatát sújtotta az elmúlt időszakban. A finanszírozási helyzet javítása érdekében tett intézkedéseknek és az ágazat pénzügyi erősödésének is köszönhetően azonban a mezőgazdaság a tavalyi tragikus év után is talpon tudott maradni - állapította meg az államtitkár. 

Így oldották meg Lengyelországban az ukrán gabona miatti problémákat

2023. március 21. 11:51
Szigorú szabályozást hoztak.
 
A közelmúltban Henryk Kowalczyk lengyel és Mikola Szolszki ukrán agrárminiszter között személyes megbeszélésre került sor, amelyen megegyezés született az ukrán agrártermékek (elsősorban gabonafélék) ez évi lengyelországi tranzitszállításának feltételeiről – írja a topagrar.pl.