Közös úton a gépesítésért
„Az agrárgazdaságban a hatékonyság érdekében kulcsfontosságú a megfelelő gépesítés, amit részben a munkaerőhiány is indokol”- hívta fel a figyelmet köszöntőjében Győrffy Balázs, a NAK elnöke. Ugyanakkor a precíziós gépek elterjedésével takarékos, költséghatékony megoldások állnak a gazdálkodók, termelők, feldolgozók rendelkezésére.
A korábbi csökkenés után 2017-ben a mezőgazdasági géppiacot bővülés jellemezte, ami a jelek szerint idén folytatódik. Ezt részben erősíti az is, hogy 2017 végén bírálták el az állattartó telepek korszerűsítésére és a kertészeti gépbeszerzésekre kiírt pályázatokat, amelyeknek a megvalósulása idén várható. A pénzintézetek továbbra is kedvező hitelezési illetve lízingelési feltételekkel állnak a vásárlók rendelkezésére; a Magyar Fejlesztési Bank ez év elején hirdette meg a Nemzeti Gépfinanszírozási Programot.
Az alkatrészek beszerzése az egy évvel korábbi szinten alakult, az alkatrészforgalom 23,6 milliárd forint volt 2018 első hat hónapjában.
A magyar mezőgéppiac koncentráltságát mutatja, hogy a végfelhasználóknak történő mezőgazdasági gépértékesítés nagyjából 75 százaléka 15 cég nevéhez fűződött. A mezőgazdasági gépberuházások értékének 58 százalékát az erőgépek, 42 százalékát az erőgépek munkagépei és az egyéb eszközök adták. A teljes érékesítésen belül a traktorok 34, a gabonakombájnok 16 százalékos arányt képviseltek. Legnagyobb darabszámban a különböző talajművelő gépeket vásárolták a gazdaságok.
A Magyarországon tevékenykedő gépgyártók közösségének jeles képviselője a Mezőgépgyártók Országos Szövetsége.
„A szervezettel most megkötendő együttműködéssel a hazánkban tevékenykedő mezőgazdasági termelők és gépgyártók érdekeinek összehangolását, érvényesítését, piacképességük növelését, szakmai megerősödését kívánjuk elősegíteni”- hangsúlyozta a NAK elnöke. Fontosnak tartják a mezőgazdasági gépellátás magas szintű szakemberellátásának biztosítását, a műszaki színvonal és tudásszint emelését, a kutatás-fejlesztés lehetőségeinek növelését is.
Mindemellett természetesen közös érdek, hogy népszerűsítsék a megbízható, minőségi magyar gyártású mezőgépeket a vásárlók körében, illetve a Kamara kedvező gépbiztosítások közvetítésében is a tagsága rendelkezésére áll.
Lőrincz László, a negyedszázados múltra visszatekintő MEGOSZ elnöke elmondta, a mintegy hétezer hazai gépgyártó kétharmada a szövetség tagja.
A szakember kiemelte, sajnos nagyobb arányban alkatrészek vagy részegységek. Szeretnék elérni, hogy a hazai felhasználók nagyobb mennyiségben vásároljanak magyar gépeket úgy, hogy közben a kiszállítások se csökkenjenek.
Az elnök üdvözölte, hogy a mezőgépgyártás is bekerült az Irinyi-tervbe. Az iparfejlesztési stratégia részeként többek között precíziós gépek fejlesztésére, illetve különböző mezőgazdasági gépsorok kiegészítésére nyerhetnek támogatást a hazai gyártók.