Kulcsfontosságú a digitalizációban rejlő lehetőségek kiaknázása
2024. november 25. 17:46
Fontos, hogy az agráriumban minél többen kihasználják a digitális technológia nyújtotta lehetőségeket, és az is, hogy a precíziós gazdálkodás minél szélesebb körben elterjedjen – mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett Agtech Summitot kísérő NAK TechLab Demo Day megnyitóján.
A digitalizáció sok területen bír nagy jelentőséggel, például a talaj termőképességének megőrzésében, a termelés során kijuttatott mesterséges anyagok általi környezetterhelés mérséklésében, valamint a termésbiztonság és a nyomonkövethetőség erősítésében – ismertette beszédében Farkas Sándor, majd rávilágított, hogy egyre nagyobb hangsúly kerül új adatfeldolgozási és -elemzési módszerekre is a mesterséges intelligencia által. Ezek az innovációk segítséget nyújthatnak a tápanyag-gazdálkodás, vagy a növényvédelmi beavatkozások során.
Az Agrárminisztérium a gazdák digitális átállásának elősegítése érdekében a Vidékfejlesztési Program részeként 2021-ben hirdette meg a precíziós gazdálkodást támogató felhívást. A gazdálkodók több mint 2900 pályázatot nyújtottak be, összesen 212 milliárd forintnyi támogatásra. A támogatói döntések eredményeként, pedig már több mint 160 milliárd forint kifizetése meg is történt a gazdálkodóknak. Bizakodásra ad okot, hogy a magyar gazdák nyitottak a precíziós technológiák igénybevétele iránt: több mint 7000 helyspecifikus művelésre alkalmas erő- és munkagép beszerzésére nyújtottak be támogatási igényt. A precíziós szolgáltatások kapcsán a miniszterhelyettes megosztotta, hogy a legnagyobb számban, 1215 esetben a műholdas és földközeli távérzékelési adatok beszerzésére és elemzésére pályáztak a gazdálkodók, a precíziós talajminta-vételezés támogatását 1063 pályázatban igényelték.
Fotó: Vermes Tibor
Farkas Sándor felhívta a figyelmet arra is, hogy az új Közös Agrárpolitikában is kiemelt szerepet kap a digitalizációs átállás megvalósítása. A Mezőgazdasági tudás- és innovációs rendszerhez kapcsolódóan két támogatási konstrukció jelenik meg a közeljövőben. A VP-s pályázat folytatásaként 2025-ben ismételten megjelenik a 100 milliárd forint keretösszegű felhívás mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatására. Továbbá ebben az időszakban írja ki a minisztérium a kistelepülések digitális átállását szolgáló együttműködési támogatást is.
A digitalizációs törekvésekben az agrártárca kiemelt partnerként tekint a hazai szakképző intézményekre és egyetemekre. „Örülünk annak, hogy az egyetemek egyre inkább a kor kihívásaihoz igazítják képzéseiket, és olyan új szakokat is meghirdetnek, amelyek fő portfóliója az agrárdigitalizációhoz, térinformatikához és más korszerű technológiákhoz kapcsolódik” – tette hozzá a miniszterhelyettes.
forrás: AM Sajtóiroda
Kapcsolódó cikkek
A gyártó felelőssége - EPR: egy zsebbe vágó uniós kötelezettség
2023. június 30. 12:22
Az idei év egyik nagy kihívást jelentő feladata az új körforgásos gazdaság modellre épülő hulladékgazdálkodási rendszer bevezetése lesz 2023. július 1-től. Új fogalmat kell megtanulnunk: jön az EPR (extended producers responsibility) , azaz a kiterjesztett gyártói felelősség.
Az EPR és a betétdíjas csomagolóanyagok (üveg, fém, műanyag) visszaváltási rendszerének bevezetését vette napirendre az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottság Szőlő-Bor-Pálinka Albizottsága legutóbbi ülésén. A téma iránti érdeklődést mutatja, hogy az esemény több, mint három órán keresztül zajlott - s azt gondolom, még most is folyna –, csak a délutáni órák szabtak határt az egyeztetésnek. Az ülésen a szőlő-bor, a pálinka, a szeszipar szakmai képviseletek, az Agrárminisztérium, az Energiaügyi Minisztérium, a NÉBIH, a MOL, a MOHU szakemberei vettek részt.
Vége a spekulációs földszerzésnek
2022. december 19. 09:53
A napokban elfogadott törvénymódosítás megakadályozza a befektetési céllal történő földszerzést.
A hazai földárak évenkénti növekedési ütemét gyakorlatilag tíz százalékban maximálja az a törvénymódosítás, amelyet a napokban fogadott el a parlament.