Kulcsfontosságú a digitalizációban rejlő lehetőségek kiaknázása
2024. november 25. 17:46
Fontos, hogy az agráriumban minél többen kihasználják a digitális technológia nyújtotta lehetőségeket, és az is, hogy a precíziós gazdálkodás minél szélesebb körben elterjedjen – mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett Agtech Summitot kísérő NAK TechLab Demo Day megnyitóján.
A digitalizáció sok területen bír nagy jelentőséggel, például a talaj termőképességének megőrzésében, a termelés során kijuttatott mesterséges anyagok általi környezetterhelés mérséklésében, valamint a termésbiztonság és a nyomonkövethetőség erősítésében – ismertette beszédében Farkas Sándor, majd rávilágított, hogy egyre nagyobb hangsúly kerül új adatfeldolgozási és -elemzési módszerekre is a mesterséges intelligencia által. Ezek az innovációk segítséget nyújthatnak a tápanyag-gazdálkodás, vagy a növényvédelmi beavatkozások során.
Az Agrárminisztérium a gazdák digitális átállásának elősegítése érdekében a Vidékfejlesztési Program részeként 2021-ben hirdette meg a precíziós gazdálkodást támogató felhívást. A gazdálkodók több mint 2900 pályázatot nyújtottak be, összesen 212 milliárd forintnyi támogatásra. A támogatói döntések eredményeként, pedig már több mint 160 milliárd forint kifizetése meg is történt a gazdálkodóknak. Bizakodásra ad okot, hogy a magyar gazdák nyitottak a precíziós technológiák igénybevétele iránt: több mint 7000 helyspecifikus művelésre alkalmas erő- és munkagép beszerzésére nyújtottak be támogatási igényt. A precíziós szolgáltatások kapcsán a miniszterhelyettes megosztotta, hogy a legnagyobb számban, 1215 esetben a műholdas és földközeli távérzékelési adatok beszerzésére és elemzésére pályáztak a gazdálkodók, a precíziós talajminta-vételezés támogatását 1063 pályázatban igényelték.
Fotó: Vermes Tibor
Farkas Sándor felhívta a figyelmet arra is, hogy az új Közös Agrárpolitikában is kiemelt szerepet kap a digitalizációs átállás megvalósítása. A Mezőgazdasági tudás- és innovációs rendszerhez kapcsolódóan két támogatási konstrukció jelenik meg a közeljövőben. A VP-s pályázat folytatásaként 2025-ben ismételten megjelenik a 100 milliárd forint keretösszegű felhívás mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatására. Továbbá ebben az időszakban írja ki a minisztérium a kistelepülések digitális átállását szolgáló együttműködési támogatást is.
A digitalizációs törekvésekben az agrártárca kiemelt partnerként tekint a hazai szakképző intézményekre és egyetemekre. „Örülünk annak, hogy az egyetemek egyre inkább a kor kihívásaihoz igazítják képzéseiket, és olyan új szakokat is meghirdetnek, amelyek fő portfóliója az agrárdigitalizációhoz, térinformatikához és más korszerű technológiákhoz kapcsolódik” – tette hozzá a miniszterhelyettes.
forrás: AM Sajtóiroda
Kapcsolódó cikkek
Támogatás, amiről minden szőlőültetvénnyel rendelkezőnek tudnia kell
2023. augusztus 30. 13:18
A szőlőültetvények szerkezetátalakítására november 2. és 30. között lehet egyéni tervet benyújtani.
Hatalmas változás jön az agrártámogatásokhoz kapcsolódó ellenőrzésekben
2023. február 10. 12:58
Dr. Feldman Zsoltot a PREGA-n kérdeztük az új precíziós pályázatról és a megújuló támogatási rendszer minden gazdálkodó számára fontos legnagyobb változásáról.
Hatalmas előrelépés az agrárdigitalizáció szempontjából a precíziós pályázat, és az új támogatási rendszerben is lesz folytatása. Milyen lesz majd az új felhívás?
Ami az Agrárminisztérium számára fontos cél, hogy az első körben nyertes 2700 gazdálkodón túl újabb gazdálkodói kört érjünk majd el. Az előző pályázatnak nagyon fontos eleme volt a precíziós gazdálkodást segítő szolgáltatások igénybevétele.