Különbséget tehet a munkáltató védett és nem védett kollégák között

2021. május 14. 09:01
Az észszerűség határán belül a munkáltató különbséget tehet védett és nem védett munkavállaló között, például munkaszervezési céllal, ha ez a kockázatelemzés alapján szükséges és arányos intézkedésnek minősül. Nagyon óvatosank kell azonban lenni, hogy ne kerüljön sor diszkriminációra.
Különbséget tehet a munkáltató védett és nem védett kollégák között

A munkavállaló védettségi igazolását a munkáltató csak bizonyos, tehát kizárólag munkajogi, munkavédelmi, foglalkozás-egészségügyi vagy munkaszervezési céllal kérheti. Ráadásul kockázatelemzést is kell végeznie arra vonatkozóan, hogy ez a munkakörre tekintettel szükséges és arányos intézkedés-e. A felmérést munkakörönként vagy foglalkoztatotti személyi körönként kell elvégezni.

Azaz a munkáltató az észszerűség határán belül különbséget tehet védett és nem védett munkavállaló között, például munkaszervezési céllal - mondta az Inforádióban Markóczy Réka ügyvédjelölt.

A védettségi igazolásnak azonban legfeljebb a bemutatását várhatja el, arról nem készíthet arról másolatot, miután az már nem lenne arányos intézkedés.

A kollégák közti különbségtétellel azonban nagyon óvatosnak kell lenni, hogy ne merüljön fel diszkrimináció gyanúja.

Ilyen eset lehet például, ha a munkáltató csak a védettségi igazolvánnyal rendelkező munkavállalóknak biztosít többletjuttatásokat, vagy esetükben emel fizetést - hívta fel a figyelmet Weidinger Péter ügyvéd.

 

www.hrportal.hu

Kapcsolódó cikkek

A pénz nem minden: kiderül, mire vágynak még a magyar dolgozók

2019. július 05. 08:50
Az élményszerűség elsősorban a kreativitáson múlik

Home office-ban nincs túlóra? Munkaidő otthon - a munkajogász szemével

2021. szeptember 29. 08:27
Munkajogászként a legkülönbözőbb jelzéseket kapom annak tekintetében, hogy az otthon munkát végzők többet vagy kevesebbet dolgoznak-e, mint az irodában. A többség, úgy tűnik, mintha több időt töltene érdemi munkavégzéssel otthon, és azt intenzívebben is teszik, mint korábban. Nem egyszer családon belül is konfliktust okoznak a túl korai vagy túl késői telefonok; a rövid, egyértelműen extra munkát igénylő határidők. Fodor T. Gábor ügyvéd, munkajogász írása.