Különbséget tehet a munkáltató védett és nem védett kollégák között

2021. május 14. 09:01
Az észszerűség határán belül a munkáltató különbséget tehet védett és nem védett munkavállaló között, például munkaszervezési céllal, ha ez a kockázatelemzés alapján szükséges és arányos intézkedésnek minősül. Nagyon óvatosank kell azonban lenni, hogy ne kerüljön sor diszkriminációra.
Különbséget tehet a munkáltató védett és nem védett kollégák között

A munkavállaló védettségi igazolását a munkáltató csak bizonyos, tehát kizárólag munkajogi, munkavédelmi, foglalkozás-egészségügyi vagy munkaszervezési céllal kérheti. Ráadásul kockázatelemzést is kell végeznie arra vonatkozóan, hogy ez a munkakörre tekintettel szükséges és arányos intézkedés-e. A felmérést munkakörönként vagy foglalkoztatotti személyi körönként kell elvégezni.

Azaz a munkáltató az észszerűség határán belül különbséget tehet védett és nem védett munkavállaló között, például munkaszervezési céllal - mondta az Inforádióban Markóczy Réka ügyvédjelölt.

A védettségi igazolásnak azonban legfeljebb a bemutatását várhatja el, arról nem készíthet arról másolatot, miután az már nem lenne arányos intézkedés.

A kollégák közti különbségtétellel azonban nagyon óvatosnak kell lenni, hogy ne merüljön fel diszkrimináció gyanúja.

Ilyen eset lehet például, ha a munkáltató csak a védettségi igazolvánnyal rendelkező munkavállalóknak biztosít többletjuttatásokat, vagy esetükben emel fizetést - hívta fel a figyelmet Weidinger Péter ügyvéd.

 

www.hrportal.hu

Kapcsolódó cikkek

Lopás miatt mondtak fel neki, sérelemdíjat kért

2018. november 23. 08:42
Ha a bizonyítékok alapján nem állapítható meg, hogy a munkavállalóra nézve sérelmes, állítása szerint személyiségi jogát sértő, az azonnali hatályú felmondásban szereplő okok a munkáltató magatartása miatt kerültek nyilvánosságra és a munkavállaló lakókörnyezete azokról tudomást szerzett, a sérelemdíj iránti igény nem megalapozott – mondta ki a Kúra.

2022 legfontosabb jogszabályi változásai a foglalkoztatásban

2022. február 02. 08:28
Ezek a változások érintik a személyi jövedelemadót, ezen belül fiatalokat, a négy vagy több gyereket nevelő anyákat, a családi adókedvezményt, a béren kívüli juttatásokat. Valamint a minimálbér emelkedése hatással van a társadalombiztosítási ellátásokra és a járulékalapra is. A Pannonjob foglalta össze a tudnivalókat.