Lesz-e munkavédelmi kamara?

2018. április 03. 06:57
Az Országos Munkavédelmi Bizottság 2018. március 22-én tartotta ez évi első plenáris ülését a Nemzetgazdasági Minisztériumban. Adatkezelés, hőségriadó és egy létrehozandó kamara kérdése szerepelt a napirendi pontok között. 

Az ülés napirendjén a következő témák szerepeltek: A munkavédelmi szakemberek kötelező továbbképzési rendszerére vonatkozó oldaljavaslatok megvitatása. A munkavédelmi képviselő szerepének megerősítése. A hőségriadó alatt szabadtéri munkavégzés során kötelezően betartandó pihenőidőről, kötelező munkaszervezési intézkedések bevezetéséről szóló ajánlás előkészítése. Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény módosulásának hatása a munkavédelmi adatkezelésre.

A munkavédelmi szakemberek kötelező továbbképzési rendszerére vonatkozó oldaljavaslatok megvitatása kapcsán a kormányzati oldal, a munkaadói oldal és a munkavállalói oldal egyetértett ennek szükségességéről. Első feladat az egységes munkavédelmi kamara megalakítása lenne. A munkaadói oldal egy hétpontos javaslatot ismertetett a munkavédelmi szakemberek egységes nyilvántartásba vételéről, a kreditrendszer kialakításáról, a szakemberek speciális képzéséről, és a kamarai tagságról. Az egységes országos nyilvántartás bevezetésének jelenlegi gátja a szakma TEÁOR (gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere) rendszerbe történő beillesztése.

A hőségriadó alatt szabadtéri munkavégzés során kötelezően betartandó pihenőidőről, kötelező munkaszervezési intézkedések bevezetéséről szóló napirendnél szakértői hozzászólások megerősítették, hogy úgy munkaegészségügyi, mint munkabiztonsági szempontból szükséges a jelenlegi szabályozást módosítani. A munkáltatói oldal e napirenddel kapcsolatos javaslatát már az elmúlt évben megtette.

A Bizottság tárgyalt a munkavédelmi képviselő szerepének megerősítéséről, valamint a képzésekről.

Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény módosulása a munkavédelmi adatkezelésre is hatással van. A május 25-én életbe lépő GDPR munkáltatókat terhelő adatkezelési szabályozásra fel kell készülni.

 
liganet.hu

Kapcsolódó cikkek

Rákos betegek lobbiztak Brüsszelben az óriási vitát okozó szer ellen

2017. október 12. 07:51
Amerikai daganatos betegek figyelmeztették az Európai Bizottságot (EB) arra, hogy ne újítsa meg a rákkeltőnek tartott, glifozát nevű növényvédőszer-hatónyag uniós licencét. Szerintük a Monsanto növényvédőszer-gyártó cég ellen folyó amerikai per és több nemzetközi szakvélemény is azt bizonyítja, hogy a glifozátnak karcinogén hatása lehet. A perben szereplő sértettek úgy látják, hogy az EB a glifozátról eddig nem megfelelő bizonyítékokat gyűjtött be, a bizottság viszont cáfolja ezt. A glifozátot a WHO potenciálisan rákkeltőnek nyilvánította, az Európai Élelmiszerbiztonsági hatóság (EFSA) és az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) viszont nem.

Vegyünk példát másokról: a dánok és a finnek évente átlagosan 4 zacskót használnak

2018. június 05. 09:12
Június 5-e a Környezetvédelmi Világnap. A Föld védelmében tett lépéseinket immár 46. alkalommal ünnepeljük, miközben bolygónkat csaknem elborítja a hulladék: naponta 3,5 millió tonna szemetet termelünk, melynek jelentős része bizony műanyag. Évi 12 millió tonna műanyag hulladék kerül a tengereinkbe, amely súlyosan veszélyezteti az élővilágot, és a táplálékláncba bekerülve végül az ember tányérjára is visszakerül. A WWF Magyarország arra figyelmeztet: ne várjuk meg, míg jogilag szabályozzák a műanyagok használatát, mindannyian tegyünk már most egy tisztább bolygóért.