Levonhatnak-e a fizetésemből, mert hamarabb megyek el munkából?
Értelmezésem szerint Önnek a munkáltatóval volt egy megállapodása ominózus 10 perc vonatkozásában. A Munka Törvénykönyve (Mt.) 146.§
(2) bekezdése szerint a munkavállalót, ha a munkáltató hozzájárulása alapján mentesül a munkavégzés alól, a kiesett munkaidőre megállapodásuk szerint illeti meg díjazás.
A levonás akár lehetne vétkes kötelezettségszegés esetén alkalmazott hátrányos jogkövetkezmény, ezt azonban munkaszerződésnek vagy kollektív szerződésnek kell meghatároznia az Mt. alábbi rendelkezése alapján:
"56. § (1) A munkaviszonyból származó kötelezettség vétkes megszegése esetére kollektív szerződés vagy - ha a munkáltató vagy a munkavállaló nem áll kollektív szerződés hatálya alatt - munkaszerződés a kötelezettségszegés súlyával arányos hátrányos jogkövetkezményeket állapíthat meg.
(2) Hátrányos jogkövetkezményként csak olyan, a munkaviszonnyal összefüggő, annak feltételeit határozott időre módosító hátrány állapítható meg, amely a munkavállaló személyiségi jogát és emberi méltóságát nem sérti. A vagyoni hátrányt megállapító jogkövetkezmény összességében nem haladhatja meg a munkavállaló - a jogkövetkezmény megállapításakor irányadó - egyhavi alapbére összegét."
A munkaidő-beosztás szabályait (munkarend) a munkáltató állapítja meg.
A munkáltató a munkaidő-beosztást legalább egy hétre, a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetét megelőzően legalább százhatvannyolc órával korábban írásban közli. Közlés hiányában az utolsó munkaidő-beosztás az irányadó.
A munkáltató a közölt munkaidő-beosztást, ha gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel, a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetét megelőzően legalább kilencvenhat órával korábban módosíthatja.
www.hrportal.hu