Ma is élő hagyományos étel a ceglédi laska

2019. június 11. 12:15
Tavaly év végén nyerte el a ceglédi laska a Hagyományok-Ízek-Régiók (HÍR) védjegyet az Agrárminisztériumtól. A helyiek tudása, tapasztalata, átörökített szokása jelenik meg ebben az egytálételben, amely a hagyományos, tájjellegű ételek között is megkülönbözteti a ceglédiek hírességét – köszöntötte Feldman Zsolt a XII. Ceglédi Laskafesztiválra kilátogató érdeklődőket és a főzőverseny résztvevőit.
 

A ceglédiek összetartó közössége "élteti" évtizedek óta azt az ételt, amelyet az agrártárca HÍR védjeggyel díjazott, ezt kiérdemelték a helyiek – fogalmazott a mezőgazdaságért felelős államtitkár.

Mint mondta, a hagyományos és tájjellegű mezőgazdasági termékek és élelmiszerek minőségi garanciát jelentenek, amelyeket a HÍR program működtetésével támogat az Agrárminisztérium. A ceglédiek a Kossuth-kultusz életben tartásával, a neves és híres Ceglédi óriás barackfajtával - épp úgy, mint a ceglédi laskával is - olyan értékeket karolnak fel, amelyekre méltán lehetnek büszkék – emlékeztetett Feldman Zsolt.

A pünkösdi hétvégén rendezett laskafesztiválon közel száz bográcsban főzték a laskát. A legjobb, legkülönlegesebb étket készítőket értékes ajándékokkal díjazták, de nem csak ők, hanem az eseményre kilátogatók valamennyien részesei lehettek a múltidézésnek és a hagyománytiszteletnek.

(AM Sajtóiroda) / kormany.hu

 

Kapcsolódó cikkek

A dobostorta bekerült a Hungarikumok Gyűjteményébe

2019. november 06. 14:05
A dobostorta bekerült a Hungarikumok Gyűjteményébe, míg a Magyar Értéktár négy tétellel bővült– mondta el Nagy István agrárminiszter a Hungarikum Bizottság keddi ülését követően, Budapesten.

Ide is begyűrűzött a koronavírus-járvány: földben maradhat a magyar luxuszöldség

2020. március 30. 09:25
Aggasztja a magyar termelőket, hogy a korai, fólia alatt termesztett spárga betakarításához honnan lesz elengedő munkaerő, a külföldi idénymunkások elmaradásával ugyanis munkaerőhiány alakulhat ki ezen a területen. A szakma szerint nagyon alaposan át kellene gondolni, hogy a rendelkezésre álló hazai munkaerőt hogyan tudják bevonni a mezőgazdaságon belül a kézimunka-igényes kertészeti termelésbe.