Magyar-román közös fellépés az illegális fakereskedelem ellen

2017. november 22. 09:26
Október közepén Bukarestben tanácskoztak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) faanyag-kereskedelmi lánc ellenőrzésért felelős erdészeti szakemberei és a román társszervek képviselői. A felek ennek köszönhetően a jövőben elősegítik a jogszerűtlenül forgalomba hozott, illetve szállított faanyag közös erőkkel történő kiszűrését.
 

A bukaresti magyar nagykövetség mezőgazdasági attaséjának közbenjárásának köszönhetően a román fővárosban szerveztek szakmai egyeztetést Magyarország és Románia faanyag-kereskedelmi lánc ellenőrzésért felelős erdészeti szakemberei. A szomszédos országok szakmai erőforrásainak összehangolása azért is kiemelten fontos, mert a feketekereskedelem területén tevékenykedők a faanyag nyomon követési és adófizetési szabályokat más tagállamban történő értékesítéssel is megpróbálják kijátszani.

A találkozón a felek megismerték egymás faanyag-nyomonkövetési és -ellenőrzési rendszerét, továbbá kialakították az adatokhoz történő gyors, részben azonnali hozzáférés lehetőségeit. A résztvevők reményei szerint az uniós szabályozás hatékony végrehajtását szolgáló operatív együttműködéssel tovább javul a faanyag nyomon követhetősége, amíg a kitermelési helytől eljut a felhasználóig. Az illegális faanyag az erdők károsítása mellett jelentős versenyhátrányt okoz a tisztességesen működő gazdasági szereplőknek, a határmenti területeken pedig sok esetben közvetlenül megkárosítja a tűzifavásárló lakosságot is.

A NÉBIH szakemberei az újonnan szerzett ismeretek alapján – a Nemzeti Adó- és Vámhivatal ellenőreinek közreműködésével – november elején két Romániából érkező szállítójárművet és több száz mázsa igazolatlan eredetű faanyagot helyeztek hatósági zár alá a gyulai határon. Az ügyet mindkét ország EUTR hatósága vizsgálja, és a szabálysértésben érintettek valamennyien jelentős bírságra számíthatnak.

 
nak.hu

Kapcsolódó cikkek

Kiemelkedő érdek a mezőgazdaság GMO-mentességének megőrzése

2016. július 14. 12:13
Magyarország számára kiemelkedő érdek a mezőgazdaság GMO-mentességének megőrzése, az ország minden fórumon határozottan és következetesen azt képviseli, hogy a génmódosított növények Európában ne kerülhessenek köztermesztésbe - reagált Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter az MTI-hez eljuttatott nyílt levelében környezetvédő szervezetek felvetésére.

Konferencia a foglalkoztatási programokról

2018. február 20. 07:51
2018. február 15-én, a Nemzetgazdasági Minisztérium szervezésében került megrendezésre a „Foglalkoztatási Programok az Európai Szociális Alap támogatásával: A Széchenyi 2020 foglalkoztatási célú beavatkozásainak jelentősége, eredményei” elnevezésű konferencia annak az apropóján, hogy éppen félidőben van a „Ifjúsági Garancia” és az „Út a munkaerőpiacra” foglalkoztatási program.