Magyar-román közös fellépés az illegális fakereskedelem ellen

2017. november 22. 09:26
Október közepén Bukarestben tanácskoztak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) faanyag-kereskedelmi lánc ellenőrzésért felelős erdészeti szakemberei és a román társszervek képviselői. A felek ennek köszönhetően a jövőben elősegítik a jogszerűtlenül forgalomba hozott, illetve szállított faanyag közös erőkkel történő kiszűrését.
 

A bukaresti magyar nagykövetség mezőgazdasági attaséjának közbenjárásának köszönhetően a román fővárosban szerveztek szakmai egyeztetést Magyarország és Románia faanyag-kereskedelmi lánc ellenőrzésért felelős erdészeti szakemberei. A szomszédos országok szakmai erőforrásainak összehangolása azért is kiemelten fontos, mert a feketekereskedelem területén tevékenykedők a faanyag nyomon követési és adófizetési szabályokat más tagállamban történő értékesítéssel is megpróbálják kijátszani.

A találkozón a felek megismerték egymás faanyag-nyomonkövetési és -ellenőrzési rendszerét, továbbá kialakították az adatokhoz történő gyors, részben azonnali hozzáférés lehetőségeit. A résztvevők reményei szerint az uniós szabályozás hatékony végrehajtását szolgáló operatív együttműködéssel tovább javul a faanyag nyomon követhetősége, amíg a kitermelési helytől eljut a felhasználóig. Az illegális faanyag az erdők károsítása mellett jelentős versenyhátrányt okoz a tisztességesen működő gazdasági szereplőknek, a határmenti területeken pedig sok esetben közvetlenül megkárosítja a tűzifavásárló lakosságot is.

A NÉBIH szakemberei az újonnan szerzett ismeretek alapján – a Nemzeti Adó- és Vámhivatal ellenőreinek közreműködésével – november elején két Romániából érkező szállítójárművet és több száz mázsa igazolatlan eredetű faanyagot helyeztek hatósági zár alá a gyulai határon. Az ügyet mindkét ország EUTR hatósága vizsgálja, és a szabálysértésben érintettek valamennyien jelentős bírságra számíthatnak.

 
nak.hu

Kapcsolódó cikkek

Tizenhétezer gazda már lépett

2017. június 22. 10:16
A magyar gyümölcságazat növekedésének és jövőbeni versenyképességének záloga a termelők szerveződése és a beruházási lehetőségek mind jobb kihasználása. A jövő útja a termelők szövetkezése, hiszen csak így lehet olyan kiegyenlített minőségű, nagy árualappal a piacon megjelenni, ami alkupozícióba hozza a termelőket a kereskedőkkel szemben. Jelenleg 70 ilyen szerveződés létezik az ágazatban, összefogva mintegy 17.000 termelő munkáját. A TÉSZ-ek 35 ezer hektáron 45 milliárd forint értékű terméket állítanak elő – tájékoztatott Czerván György, agrárgazdaságért felelős államtitkár Iváncsán.

Az egész világ pazarol: rengeteg élelmiszer megy tönkre

2017. február 23. 07:25
A világ élelmiszertermelésének mintegy 20 százaléka vész kárba amiatt, hogy az emberek a szükségesnél többet fogyasztanak. További komoly veszteségforrás, hogy az élelmiszerek jelentős része a szemétbe kerül.