Magyarország bivalytenyésztésben működhet együtt Olaszországgal

2016. május 12. 07:48
Campániában tárgyalt V. Németh Zsolt Többek között bivalytenyésztési együttműködésről tárgyalt az ágazatban sikeres olasz partnerekkel a Földművelésügyi Minisztérium (FM) környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára május elején az olaszországi Campania tartományban - közölte a szaktárca szerdán az MTI-vel.
 

V. Németh Zsolt, aki a Magyar Bivalytenyésztők Egyesületének vezetőivel látogatott el Olaszországba, Franco Alfierivel, Campania régió földművelésügyi, vadászati és halászati biztosával, valamint Silvestro Caputoval, Campania Mezőgazdasági Kutatási Konzorciumának képviselőjével találkozott.

A tájékoztatás szerint a magyar delegáció meglátogatott több, Campania régióban őshonos bivalyt tenyésztő telepet.

A megbeszéléseken, ahol áttekintették a lehetséges szakmai-tudományos együttműködés kialakításának területeit kiemelt figyelmet szenteltek a fenntartható bivalytenyésztés, az eltérő hasznosítás és az ehhez kapcsolódó kutatások kérdéskörének. Kifejezték szándékukat, hogy támogassák a szakmai tapasztalat- és információcserét, a piaci és intézményi szereplők közötti kapcsolatfelvételt.

A házibivaly Magyarországon jogszabályi védelem alatt áll. A legnagyobb bivalyállományok a nemzeti park igazgatóságok kezelésében vannak. Egyre több állattenyésztéssel foglalkozó vállalkozás és magántenyésztő is tart kisebb állományokat. Magyarországon elsősorban területkezelési célból tartják a bivalyokat - tartalmazza a közlemény.

Forrás: Magyar Hírlap

Kapcsolódó cikkek

Több maradhat a munkavállalóknál a cafeteria-juttatásokból 2018-ban

2017. december 12. 09:00
Fata László cafeteria-szakértő szerint a béren kívüli juttatások adótartamának csökkenése miatt akár havi 5000 forinttal is több maradhat a munkavállalóknál jövőre - írja az MTI.

EFSA-felülvizsgálat az élelmiszerekhez adott glutamátok biztonságos beviteli szintjéről

2017. július 28. 08:33
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) a közelmúltban végzett újraértékelő vizsgálatokat követően meghatározta az élelmiszer-adalékanyagként használt glutaminsavra és a glutamátokra vonatkozó biztonságos beviteli szintet. A hatóság megállapította, hogy a glutaminsavra és glutamátokra vonatkozó becsült étrendi expozíció nem csak a biztonságos szintet haladhatja meg, de az azokat legnagyobb mennyiségekben fogyasztó embercsoportok számára kedvezőtlen egészségügyi hatásokkal is járhat.