Magyarország támogatást harcolt ki a magyar gazdáknak
2023. június 27. 13:20
Sikerült megvédeni a gazdák érdekeit, az Európai Bizottság ugyanis csaknem 16 millió euróval támogatja a magyar termelőket az ukrán gabonaimport okozta piaci nehézségek kezelése érdekében – közölte Nagy István agrárminiszter hétfőn, Luxembourgban.
A tárcavezető azt mondta, 100 millió euróval támogatja az Európai Unió azt az öt frontországot, melyek egységesen kiálltak azért, hogy Európa belső piacait megvédjék az ukrán gabona által okozta piaci nehézségektől. A Nagy István emlékeztetett, nagyon nagy küzdelem volt ez, hiszen nemzeti hatáskörben kellett fellépni először azért, hogy meghallják a hangunkat és érzékeljék azt, hogy milyen veszélynek vagyunk kitéve.
Hozzátette, az öt frontország egységes fellépése tudta meghátrálásra késztetni a brüsszeli bürokráciát.
Ezt követően foglalkoztak érdemben azzal a közös európai megoldásnak a keresésével, amellyel megvédhetők a gazdák és az európai belső piacok. Az európai uniós döntés révén így tudjuk jogszabály útján megvédeni a határainkat – fejtette ki a miniszter. Hangsúlyozta, a tárgyalások alapja az volt, hogy az unió az eddig elszenvedett károk enyhítésére hozzon létre egy alapot, amellyel az érintett országok gazdáit kárpótolni tudják. Erre biztosítanak most 100 millió eurós támogatást.
Nagy István kiemelte, nagy öröm számunkra, hogy a magyar gazdák is 15,93 millió eurót kapnak a raktározási költségeik és az eladatlan készleteik miatti károk enyhítésére. Ez a győzelem egy olyan eredmény, amelyet a jövőben is értékelni kell, hiszen azt mutatja, hogy érdemes összefogni és együttműködni a környező országokkal.
A tárcavezető emlékeztetett, az Európai Bizottság döntése egyértelmű visszaigazolása annak, hogy megérte az öt határmenti tagállamnak kiállni az érdekeiért.
Ha csak jelképes összeggel is, de a Bizottság elismerte, hogy ezen tagállamok gazdálkodóira súlyos plusz teher nehezedik, amelyeket muszáj enyhíteni – tette hozzá a miniszter.
Forrás: Agrárminisztérium
Kapcsolódó cikkek
Gond van az európai édesvizekkel
2023. augusztus 24. 15:17
Egy új, magyar kutatók közreműködésével megjelent nemzetközi tanulmány szerint megállt a biológiai sokféleség növekedése az európai édesvizekben, ezért sürgős cselekvésre hívják fel a döntéshozók figyelmét.
A Nature című folyóiratban augusztus elején megjelent tanulmányban a kutatók az édesvízi gerinctelenközösségekben bekövetkező változásokat elemezték 1968 és 2020 között - olvasható az ELKH MTI-hez eljuttatott keddi közleményében.
Fokozódik a járvány behurcolásának veszélye
2023. november 10. 15:57
Meg kell védeni a hazai állatállományt a sertéspestistől.
"Továbbra is fenntartjuk a megerősített járványvédelmi intézkedéseket annak érdekében, hogy minimalizáljuk a sertéspestis behurcolásának kockázatát" – jelentette ki közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter, aki dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvossal közösen Baranya vármegyében egyeztetett az állategészségügy helyzetéről a sertéstenyésztőkkel.