Már a leggyakrabban fogyasztott élelmiszereinkben is ott vannak az örök vegyi anyagok

2024. október 28. 13:21
Tehetünk bármit ez ellen?
 
Egy új kutatás szerint a várandós kismamáknak érdemes elkerülni a fehér rizst, a kávét és a tojást, ugyanis ezek az élelmiszerek igen szennyezettek az örök vegyi anyagokként is emlegetett műanyagokkal, és sajnos az anyatejbe és az anyai plazmába is bekerülhetnek.
Már a leggyakrabban fogyasztott élelmiszereinkben is ott vannak az örök vegyi anyagok
Mit okoznak az örök vegyi anyagok?
A per- és polifluoralkil anyagokat (PFA-anyagokat, angolul PFAS) örök vegyi anyagokként is emlegetik, elsősorban nagyfokú stabilitásuk és hőellenállásuk miatt, amit igen erős kémiai kötéseiknek köszönhetnek. Bár sok területen előnyösen alkalmazhatók, az emberi szervezetbe jutva tartósan megmaradnak, és rákos megbetegedésekhez, születési rendellenességekhez, májbetegségekhez, pajzsmirigybetegségekhez és számos egyéb súlyos egészségügyi problémához vezethetnek.
 
Egy, a magasabb PFAS-tartalmú élelmiszerek azonosításával foglalkozó kutatás 3000 várandós nő vizsgálata során több mérgező vegyszert mutatott ki azoknak a kismamáknak az anyatejében, akik több fehér rizst, kávét, tojást és tenger gyümölcseit fogyasztanak. A szakemberek azt is megállapították, hogy összefüggés van a PFOS-szint (a PFOS az egyik legveszélyesebb PFA-anyag) és a vöröshús-fogyasztás között is.
 
Az örök vegyi anyagok számos úton szennyezhetik az élelmiszereket. A rizs esetében valószínűleg a szennyezett talajból vagy a mezőgazdaság által használt vízből származnak. A tapadásmentes edények is gyakran tartalmaznak vegyszereket, de a rizs főzéséhez használt vízben is lehetnek ilyen anyagok.
 
A kutatók azt találták, hogy a háztáji csirkék tojásaiban magasabb a PFAS-szint, amiről feltehetőleg a csirkék etetésére használt anyagok tehetnek, valamint a szennyezett szennyvíziszap, amelyet a műtrágya olcsó alternatívájaként használnak, és amely szennyezheti a talajt, amiből a csirkék táplálkoznak.
 
A kávé esetében a kávébab, a főzéshez használt víz vagy a szennyezett talaj okozhatja a szennyezést. Ráadásul a kávészűrőket gyakran PFA-anyagokkal kezelik, és a papírpoharak s más élelmiszer-csomagolások is gyakran tartalmazzák a vegyszereket.
 
A tenger gyümölcseiről is kiderült, hogy örök vegyi anyagokkal szennyezettek, mert annyira elterjedt a vízszennyezés.
 
Mi a megoldás?
A gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonában és több élelmi rostban gazdag étrendek bizonyos PFA-anyagok alacsonyabb szintjéhez kapcsolódnak, ezért a kutatók azt javasolják, hogy étrendünk legyen változatos, és az egyetlen fehérjeforrás túlzott bevitelének elkerülése is előnyös lehet.
 
Forrás: hvg.hu

Kapcsolódó cikkek

Így lesz olcsóbb a tej? Mutatjuk a GVH javaslatait

2023. április 28. 12:38
A javaslatról folynak a szakmai és a társadalmi egyeztetések.
 
Öt hazai szakmai szervezettel és az Agrárminisztériummal egyeztette a tejtermékek fogyasztói árának csökkentését célzó javaslatterveit a Gazdasági Versenyhivatal (GVH).
 
Az MTI-nek küldött szerdai közlemény szerint a tejpiac gyorsított ágazati vizsgálata jelentéstervezetének társadalmi konzultációja tovább folytatódik, egészen május 20-ig, a szakmai konszenzus érdekében.

Különleges trappistasajtot fejlesztettek Kaposváron

2023. január 23. 12:21
Egészségvédő tejtermékeket fejlesztett ki a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kaposvári kampusza, valamint a Fino Food Kft.; a felsőoktatási intézmény és a tejipari cég napokban zárult, 1,8 milliárd forintos projektjének eredményeként készülő élelmiszerek jövőre az üzletek polcaira kerülhetnek – tájékoztatott közleményében a MATE.
 
„A magyarok által leginkább kedvelt tejtermékeket fejlesztették tovább” a három évig tartó, döntő részben európai uniós pályázati forrásból megvalósult programban – idézi az MTI Szommerné Egyed Lindát, a Fino-Food Kft. ügyvezetőjét.