Már Mikulás előtt megjön a csomag a mezőgazdaságnak

2023. november 16. 16:33
Termőföldvédelem, öntözéstámogatás – már be is nyújtották a törvényhozásnak a törvényjavaslatokat.
Már Mikulás előtt megjön a csomag a mezőgazdaságnak
Beruházás, termőföld, öntözés
Nem kevesebb mint 24 jogszabály módosítását foglalja magában törvény módosítását foglalja magában az a salátatörvény, amelynek célja a hatékonyabb agrárigazgatás, jogharmonizáció. Az agrárminiszter ezek közül kiemelte a termőföld fokozott védelmét: a beruházókat barnamezős fejlesztések megvalósítására szeretnék ösztönözni. Az új szabályozás a földvédelmi járulékot és a földvédelmi bírság mértékét is megemeli – fűzte hozzá Nagy István –, így az ipari célra kivont termőföldért háromszor többet kell majd fizetni az eddiginél.
 
A másik kiemelten fontos elem az öntözött területek növelése és a már meglévő öntözött termőföldek megtartása. Ezért az öntözési közösség területét képező termőföld más célú hasznosítása tilos lesz. Ez alól kivételt képeznek a mezőgazdasági művelést elősegítő, illetve az öntözéses gazdálkodáshoz szükséges beruházások.
 
Vetőmagosoknak, időjárás-károsultaknak
A törvénycsomag a mindennapi gyakorlatra reflektáló változtatásokat és egyszerűsítéseket is tartalmaz. A vetőmag-előállítók és a horgászok adminisztrációs terhei is csökkenhetnek, és megerősítik az Agrárkár-enyhítési alapot is. Ez utóbbira azért van szükség, mert az elmúlt évek szélsőséges időjárása miatt a kárenyhítő juttatások iránti igény jelentősen megemelkedett. Ennek értelmében a termelői hozzájárulás és az ezzel egyenértékű nemzeti kiegészítő forrás megemelése mellett a jövőben uniós forrásokat is bevonhatnak az alap feltöltésébe – mondta az agrárminiszter.
 
forrás: agraragazat.hu

Kapcsolódó cikkek

Tenyészállatonként akár 750 ezer forint is lehet a támogatás

2024. augusztus 29. 12:46
Szarvasmarha- és bivalytartók igényelhetnek támogatást.

Az ukrán méhek Kanadában landolnak

2023. június 21. 18:21
Az ukrán méhek a kanadai méhészeknél landolnak, akik érdeklődnek a kárpáti méhek, más néven hegyi méhek iránt, amelyek a szakértők szerint igen szívósak.
A kanadai növény-egészségügyi hatóságok 2020 óta adnak ki behozatali engedélyeket az Ukrajnából származó méhanyákra, és az idei év eleje óta – a háborús helyzetre való tekintettel- a méhekre vonatkozó behozatali engedélyeket is kiadták.