Megjelent a várva várt kisüzemi pályázat – akár 10 millió Ft a kisebb gazdaságoknak!
2024. december 20. 17:22
Megjelent a Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása pályázat tervezete.
Traktor, mezőgazdasági pótkocsi, vontatott betakarítógép, talajművelő gép beszerzésére is lehet pályázni – Fotó: Shutterstock
Megjelent a várva várt Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása (KAP-RD09a-1-24) pályázat, 2025. márciusától igényelhető az akár 10 millió Ft vissza nem térítendő támogatás! A részletekről Miklovicz Pétert, a Gordius Solutions Tender Kft ügyvezetőjét kérdeztük, aki már több, mint 10 éves tapasztalattal rendelkezik a pályázatok területén.
Közel 2500 termelő juthat akár 10 millió Ft támogatáshoz!
Az új kisüzem pályázatban akár 10 millió Ft vissza nem térítendő támogatást lehet igényelni, 85%-os támogatási intenzitással, ami a jelenleg elérhető mezőgazdasági pályázatokhoz viszonyítva kiemelkedően magas intenzitású! A pályázatra 29,4 milliárd Ft keretösszeget különítettek el, így közel 2500 mezőgazdasági termelő juthat támogatáshoz. Előleg is igényelhető, a megítélt támogatási összeg 25%-áig, illetve az előleg teljes elszámolását követően egy alkalommal újra igényelhető előleg a támogatási okiratban meghatározott támogatási összeg további 25 százalékáig. Tehát kétszer 25% előleg igényelhető.
A kisebb gazdaságok az új kisüzem pályázatban is jól járnak!
Azoknak a természetes vagy jogi személyeknek, őstermelőknek, mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozóknak, szociális szövetkezeteknek ajánljuk a kisüzem pályázatot, akik kisebb gazdasággal rendelkeznek, de szeretnének fejlődni, gépeket vásárolni, építkezni, korszerűsíteni. Ebben a pályázatban ugyanis elegendő az 5.000 euró STÉ elérése, míg a többi nagyobb mezőgazdasági pályázatnál szükség van a 10.000 euró STÉ elérésére, ezért sok gazdaság kiesik például az Állattartó telepek korszerűsítése vagy a Kertészeti pályázatból. Emellett további feltétel még, hogy a pályázó a támogatási kérelem benyújtásakor nyitva álló benyújtási szakasz első napját megelőzően legalább 180 nappal megkezdte a mezőgazdasági tevékenységét.
A Standard Termelési Érték egy olyan viszonyszám, ami az adott ágazat kibocsátását fejezi ki termelői áron hektárra, illetve állatok esetében darabra/100 darabra/méhkaptárra vetítve. Egy jó pályázati szakértő az STÉ érték meghatározása mellett abban is tud segíteni, hogy megvizsgálja milyen módon lehetne még megnövelni az üzemméretet, így akár még több pályázaton indulhat a pályázó!
A STÉ kalkulátort itt találod.
Már Magyarország egész területéről is lehet pályázni!
Sok a változás a korábbi felhíváshoz képest! A korábbi kisüzem pályázathoz képest újdonság, hogy az új felhívásban Magyarország egész területéről lehet pályázni! Nincs meghatározott településlista, bárki pályázhat!
Illetve ugyan az új kisüzemek fejlesztése pályázatban már meghatározásra kerültek az elszámolható tevékenységek, azonban még mindig széleskörűen felhasználható az elnyert támogatás, így könnyű megtalálni a fejlesztési tervekhez passzoló tevékenységet.
Fontos továbbá, hogy a megvalósuló projekt elszámolása két részre oszlik, egy költség alapú elszámolásra, és egy egyszerűsített elszámolásra. Tehát nem minden projektelemet kell számlával alátámasztva elszámolni, így ez a pályázat még mindig egyszerűbb, mint a többi jelenleg elérhető mezőgazdasági pályázat.
Mire lehet fordítani a támogatást?
A pályázatban 5 célterület nyílt meg, és egy pályázó csak 1 célterület kapcsán igényelhet támogatást!
- Az Állattartáshoz kapcsolódó fejlesztések célterület keretében támogatható az állattartó telepi épületek építése, bővítése, fejlesztése, a takarmány előkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állategészségügyhöz és állat higiéniához kapcsolódó eszközök és gépek, a szálastakarmány betakarítás eszközei és munkagépei, illetve a traktor beszerzése.
- A Kertészeti termelő tevékenység fejlesztése célterület keretében támogatható a kertészeti termelő tevékenységet szolgáló épületek, létesítmények építése, bővítése, fejlesztése, a mezőgazdasági erőgéphez, traktorhoz kapcsolható munkagépek, a kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges, egyéb gépek, eszközök beszerzése (pl: mezőgazdasági pótkocsi, vontatott betakarítógép, talajművelő gép, traktor), a tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszköz, berendezés, technológia beszerzése és telepítése és a betakarítást követő áruvá készítést szolgáló eszközök beszerzése: válogatás, tisztítás, osztályozás, csomagolás, gépei/gépsorai, kapcsolódó technológiai berendezései.
- A Terménytisztítók és terményszárítók beszerzése, terménytárolók építése, bővítése, technológiai korszerűsítése célterület keretében támogatható a szántóföldi termények tárolását szolgáló létesítmények építése, bővítése, technológiai korszerűsítése, szárítóberendezések, vetőmag szárítók beszerzése, a magtisztítók, elő- és utótisztítók beszerzése, illetve a terménytárolókban használatos anyagmozgató gépek és egyéb technológiai elemek beszerzése.
- A 4. célterület keretében támogatható az új gyümölcstermő-, gyógy-, aroma és fűszernövény-, borszőlő ültetvények telepítése.
- Emellett az 5., azaz a Mezőgazdasági termékek értéknövelése, a piacra jutást elősegítő technológiai fejlesztést célzó beruházások támogatása célterület keretében támogatható a TEÁOR 10 és 11 besorolás szerinti tevékenységekhez kapcsolódó élelmiszer-feldolgozó üzemek fejlesztése és létesítése, a támogatási kérelemmel érintett élelmiszeripari tevékenységhez kapcsolódóan épületek, építmények építése, kialakítása, bővítése, felújítása (a tevékenység végzéséhez szükséges konténer is beszerezhető), illetve a termeléshez és élelmiszeripari termékek előállítását szolgáló tevékenységhez kapcsolódó új eszközök, gépek beszerzése, új technológiai rendszerek kialakítása. Természetesen a fentieken kívül továbbá választható, önállóan nem támogatható tevékenységek is elszámolhatók.
Miért fontos a felkészülés?
Az alapos pályázati előkészítés az építési tevékenységek miatt kiemelt fontossággal bír. A KAP keretében megjelent pályázatoknál minden, még a napelem telepítése is építési tevékenységnek minősül. Tehát ezekhez feltétlenül szükséges a megfelelő tervező és energetikus megtalálása, illetve az építészeti-műszaki tervdokumentáció beszerzése. Ezek azonban hosszú. akár 3 hónapos folyamatok, a megfelelő szakemberek is nagyon túlterheltek, és alapvetően is sok időt vesz igénybe a szükséges dokumentumok elkészítése. Tehát mindenképp érdemes elkezdeni az előkészületeket már most, ugyanis a támogatási kérelmek már 2025. márciusától benyújthatók.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Halálos fenyegetés helyett becsülni kell a jégvédelmet
2024. február 12. 13:49
Durván 4 milliárdba kerül évente a gazdáknak és az államnak, de több milliárdos kárt képes megelőzni a szántókon és a kertészetekben az országos jégkármérséklő rendszer. És nem igaz, hogy ez csinálja az aszályt…
Tizenöt milliárd forintod ad a gazdáknak a kormány – többek között öntözésfejlesztésre
2024. január 19. 14:52
Magyarország kormánya minden lehetséges eszközzel segíti a magyar vidéket. Ezt az is jelzi, hogy az elmúlt napokban a Vidékfejlesztési Program keretében meghirdetett felhívások kapcsán újabb 284 kérelem vonatkozásában 14,75 milliárd forint értékben hozott támogatói döntéseket az Agrárminisztérium. A megvalósítani kívánt fejlesztések elsősorban az öntözést és a tanyák infrastrukturális beruházásait érintik, de újabb állattartó telepek és élelmiszeripari beruházások is forrásban részesülnek.