Mennyi lesz a minimálbér 2021-ben? Megszólalt a minisztérium

2021. január 12. 09:48
A járványhelyzet okozta bizonytalanságok miatt nem jutottak még közös nevezőre a munkaadók és munkavállalók a minimálbér és a garantált bérminimum 2021-es emeléséről. A kormányzat kompromisszumos megállapodás kialakításában érdekelt, ezért az egyeztetések januárban folytatódnak a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF).
Mennyi lesz a minimálbér 2021-ben? Megszólalt a minisztérium

A VKF 2020-ban 24 alkalommal ült össze, ebből öt év végi találkozó napirendjén szerepelt a jövő évi minimálbér és a garantált bérminimum megállapítása. Az egyeztetések annak ellenére nem vezettek megállapodáshoz, hogy a munkaadók és a munkavállalók javaslatai nem estek áthidalhatatlanul távol egymástól. A megállapodást elsősorban a koronavírus miatti gazdasági bizonytalanságok nehezítették. A felek januárban tovább dolgoznak a kompromisszumos megoldás elérése érdekében.

A kormány arra törekszik, hogy minél több magyar ember jusson elvégzett munkája után tisztességes keresethez. A tavalyi bérmegállapodás értelmében 2020-ban 8 százalékkal emelkedett a minimálbér és a garantált bérminimum. A minimálbér bruttó összege 2020 januárjától 161 ezer forint, ami több mint kétszerese a 2010-es, 73 500 forintos szintnek. A garantált bérminimum az elmúlt évtized eleje óta 89 500 forintról 135 százalékkal 210 600 forintra emelkedett. A bérek 2013 eleje óta, 93 hónapja töretlenül nőnek Magyarországon. 2020 január-szeptemberre a tíz évvel korábbihoz képest a nettó keresetek kedvezmények nélkül 99, a családi kedvezménnyel számolva pedig 106 százalékkal emelkedtek, tehát lényegében megduplázódtak. Idéntől mások mellett az egészségügyben és az oktatásban dolgozók is jelentősen több pénzt vihetnek haza. A kormány célja változatlanul az, hogy az emelkedő bérekkel folyamatosan javuljon a magyar családok életszínvonala.

penzcentrum.hu

Kapcsolódó cikkek

Alig érződik a túlórakeret emelése

2018. december 11. 08:13
 
A cégek gyakorlata szerint papíron néhányan, a valóságban jóval többen dolgozhatnak feketén

Nem úszhatják meg a cégek a béremelést

2019. április 30. 08:14
A rendelkezésre álló munkaerő-tartalék jelenlegi összetétele mellett a foglalkoztatási ráta legfeljebb szakpolitikai intézkedésekkel, esetleg a regionális eltérések szűkítésével javítható. A munkaerőpiac telítettsége a béremelés és a termelékenységet javító beruházások irányába tereli a vállalati döntéshozókat – így kommentálták az MTI-nek nyilatkozó elemzők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma nyilvánosságra hozott foglalkoztatási adatait.