Mentik a menthetőt az ausztrál gazdák
Hatalmas károkat okoznak az Ausztráliában tomboló bozóttüzek, melyek a mezőgazdasági termelőket sem kímélik. Különösen nagy veszteségek érik a Kenguru-sziget gazdálkodóit, akik állatorvosokkal közösen próbálják menteni a megmaradt állatállományaikat.
Az elmúlt napokban napvilágot látott jelentés szerint mintegy 103 ezer négyzetkilométeren – Magyarország 93 ezer négyzetkilométeren terül el – pusztított a bozóttűz az elmúlt hetekben Délkelet-Ausztráliában. A napokban hűvösebbre és csapadékosabbra fordult az időjárás a szigetországban, a tűzoltók ezt kihasználva igyekszenek visszaszorítani a lángokat, melyek hatalmas veszteségeket okoztak eddig: a biztosítási szakértők szerint 600 millió dollár körüli kár érte eddig az érintett térség ingatlanjait, nem beszélve az élővilágot ért óriási veszteségekről.
Az ország második legnagyobb szigeteként számon tartott Kenguru-sziget egyharmada vált eddig a lángok martalékává. Az itt, mintegy 160 ezer hektárnyi égő területen a kormány nyilvántartása szerint 116 állattenyésztő tevékenykedik,
akik számára szakértői csapatok – soraikban állatorvosokkal – igyekeznek segítséget nyújtani. Az adatok szerint e régióban
a gazdák több tízezer állata pusztult el eddig, a megmaradt állomány – köztük a rengeteg sérült állat – kezelése és felmérése a napokban zajlik a szakemberek bevonásával.
Mindemellett komoly veszteségek mutatkoznak a szigeten egyebek közt a burgonyatermelésben és a méhészet területén is – a szakemberek szerint körülbelül 1000 méhkas válhat a tűz martalékává. A károk felmérésében részt vevő szakemberek úgy vélik, egyelőre nehéz megjósolni a várható károk pontos mértékét, ugyanakkor az már most elmondható: a Kenguru-szigeten lényegesen nagyobb a veszteség, mint a tűzzel érintett egyéb területeken.
Forrás:
canberratimes.com.au / magyarmezőgazdasag.hu
Kapcsolódó cikkek
A magyar állam által finanszírozott Erdélyi Gazdaságfejlesztési Program új fejezetét jelentette be Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szombaton, a Maros megyei Sáromberkén (Dumbravioara).
Tejelő szarvasmarháknak fejleszt takarmányt a Hód-Mezőgazda Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) - tájékoztatta a cég az MTI-t.