Mentik a menthetőt az ausztrál gazdák

2020. január 09. 08:23
Hatalmas károkat okoznak az Ausztráliában tomboló bozóttüzek, melyek a mezőgazdasági termelőket sem kímélik. Különösen nagy veszteségek érik a Kenguru-sziget gazdálkodóit, akik állatorvosokkal közösen próbálják menteni a megmaradt állatállományaikat.

Az elmúlt napokban napvilágot látott jelentés szerint mintegy 103 ezer négyzetkilométeren – Magyarország 93 ezer négyzetkilométeren terül el – pusztított a bozóttűz az elmúlt hetekben Délkelet-Ausztráliában. A napokban hűvösebbre és csapadékosabbra fordult az időjárás a szigetországban, a tűzoltók ezt kihasználva igyekszenek visszaszorítani a lángokat, melyek hatalmas veszteségeket okoztak eddig: a biztosítási szakértők szerint 600 millió dollár körüli kár érte eddig az érintett térség ingatlanjait, nem beszélve az élővilágot ért óriási veszteségekről.

Az ország második legnagyobb szigeteként számon tartott Kenguru-sziget egyharmada vált eddig a lángok martalékává. Az itt, mintegy 160 ezer hektárnyi égő területen a kormány nyilvántartása szerint 116 állattenyésztő tevékenykedik,

 

 
 
akik számára szakértői csapatok – soraikban állatorvosokkal – igyekeznek segítséget nyújtani. Az adatok szerint e régióban a gazdák több tízezer állata pusztult el eddig, a megmaradt állomány – köztük a rengeteg sérült állat – kezelése és felmérése a napokban zajlik a szakemberek bevonásával.

 

Mindemellett komoly veszteségek mutatkoznak a szigeten egyebek közt a burgonyatermelésben és a méhészet területén is – a szakemberek szerint körülbelül 1000 méhkas válhat a tűz martalékává. A károk felmérésében részt vevő szakemberek úgy vélik, egyelőre nehéz megjósolni a várható károk pontos mértékét, ugyanakkor az már most elmondható: a Kenguru-szigeten lényegesen nagyobb a veszteség, mint a tűzzel érintett egyéb területeken.

Forrás: 
canberratimes.com.au / magyarmezőgazdasag.hu

Kapcsolódó cikkek

Tájékoztató az új Közös Agrárpolitika keretei között induló Agro-ökológiai Programról

2022. augusztus 05. 10:07
hhoz, hogy a gazdálkodók hosszútávon versenyképesek maradjanak egyre inkább elkerülhetetlenné válik a fenntarthatóbb gazdálkodási gyakorlatokra való átállás. Jelen gazdasági helyzetben azonban ez egy olyan kihívás, amelyet szükséges pénzügyi szempontból is megfelelően támogatni, hogy az átállás ne menjen az élelmiszerellátás biztonságának rovására. Ennek érdekében a 2023-tól hatályba lépő KAP Stratégiai Terv úgy került kialakításra, hogy olyan módon biztosítsa a termelés magasabb környezeti hozzáadott értékét, hogy az a gazdálkodóknak könnyen megvalósítható, egyénileg a gazdaságukra szabható és pénzben is kifizetődő legyen. 

Az Európai Bíróság elmeszelte a magyar földtörvényt

2019. május 22. 07:47
A magyar földtörvény korlátozza a külföldi befektetők haszonélvezeti jogait, emiatt Magyarország nem teljesítette a tőke szabad mozgásának elvéből és a Chartában biztosított tulajdonhoz való jogból eredő kötelezettségeit – közölte kedden az Európai Unió Bírósága.