Mesterségesen megdrágítaná a húsok és tejtermékek árát a Világbank
2024. május 08. 13:05
Szerintük csak így érhető el, hogy kevesebbet fogyasszunk belőlük és csökkenjen az üvegházhatású gázok kibocsátása.
A Világbank szerint a gazdag országoknak csökkenteni kellene az erősen szennyező élelmiszerek iránti keresletet – fotó: pixabay.com
Egy új dokumentumban a Világbank azt javasolja, hogy a gazdag országok a CO2-gazdag termékek, – például a vörös húsok és a tejtermékek – támogatására fordított milliárdokat a jövőben inkább éghajlatbarát termékekre költsék el, segítve ezzel a baromfitenyésztők, illetve a gyümölcs- és a zöldségtermesztők munkáját – olvasható a portfolio.hu cikkében.
Az ajánlás egyike a bank azon javaslatainak, amelyekkel a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazatból származó, az éghajlatot károsító szennyezés csökkentésére törekszik. Ezek a szektorok felelősek ugyanis az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának közel egyharmadáért.
A Világbank nettó nulla kibocsátású az agrár-élelmiszeripari rendszerről szóló terve stratégiai fontosságú pillanatban jelenik meg, hiszen a Párizsi Megállapodáshoz csatlakozott országok 2025 végéig készülnek az éghajlatvédelmi terveik aktualizálására. A szervezet azt szeretné elérni, hogy a tisztviselők jobban figyeljenek a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazatokra, amelyeket szerintük sokáig elhanyagoltak és alulfinanszíroztak.
A jelentés szerint az országoknak évente 260 milliárd dollárt kell ezekbe az ágazatokba irányítaniuk ahhoz, hogy komolyan lehessen venni az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére tett vállalásaikat.
A Világbank véleménye az, hogy a kormányok részben betömhetik ezt a hiányt, ha a vörös húsok és a tejtermékek támogatására szánt összegeket az alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású alternatívák irányába terelik.
A tervezet állítása szerint az átállás az egyik legköltséghatékonyabb módja annak, hogy a gazdag országok csökkentsék az erősen szennyező élelmiszerek iránti keresletet. Lényegében ezzel az éghajlati hatásokat áraznák be az élelmiszerárakba.
„Az állati eredetű élelmiszerek teljes költségalapú árazása, amely tükrözné azok valódi klímaköltségeit, versenyképesebbé tenné az alacsony kibocsátású élelmiszereket" – olvasható a jelentésben, amely azt is kiemeli, hogy a növényi alapú étrendre való átállással kétszer annyi bolygót melegítő gázt lehetne megtakarítani, mint más módszerekkel.
Leegyszerűsítve azt javasolják, hogy az államok a vörös hús – például a sertés-, a marha-, a juh-, a ló- és a vadhúsok – termelése helyett a kisebb ökolábnyommal rendelkező baromfitenyésztést támogassák, és kevesebb anyagi forrás felhasználását engednének a tejtermékek gyártásának finanszírozására is.
A Világbank ajánlása szerint a vörös húsoknak és a tejtermékeknek drágábbnak kell lenniük annak eléréséhez, hogy kevesebbet fogyasszunk belőlük.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Csaknem egyharmadával nőtt a Kométa árbevétele tavaly
2023. április 03. 13:56
Csaknem 30 százalékkal, 75,4 milliárd forintra növelte konszolidált nettó árbevételét 2022-ben a kaposvári székhelyű Kométa - közölte az olasz családi tulajdonban lévő húsfeldolgozó a BÉT honlapján közzétett éves jelentésében.
Az adózott eredmény kismértékben csökkent, a 2021-es 1,341 milliárdról 1,313 milliárd forintra.
A kamatfizetés, adózás és amortizáció előtti nyereség (EBIDTA) 3,177 milliárd forintról 2,872 milliárd forintra esett.
Nagy bejelentés az Alditól: Magyarországon bővítenek
2023. október 30. 18:07
Informatikai szolgáltató központot hozott létre az Aldi Debrecenben, amely a német vállalat globális tevékenysége szempontjából is meghatározó lesz - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ma Debrecenben.
A tárcavezető az Aldi International IT Services új irodájának átadásán kiemelte, hogy az informatikai szolgáltatásokkal foglalkozó központ létrehozásával ötven, magas képzettséget igénylő munkahely jön létre.