Mezőgazdasági alkalmazkodás nem lehetséges kutatás-fejlesztés nélkül

2020. március 06. 08:28
A klíma és természetvédelmi kérdések az Európai Unióban is egyre nagyobb hangsúlyt kapnak, a Közös Agrárpolitika (KAP) következő hét éves ciklusára vonatkozó új elvárások a növénynemesítést is érinteni fogja – hangsúlyozta Feldman Zsolt Szegeden, a Növénynemesítési Tudományos Napok keretében tartott tanácskozáson.

A Gabonakutató Nonprofit Kft-nél rendezett eseményen az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára az agráriumot érintő aktualitások kapcsán elmondta, hogy a KAP támogatások feltételeinek kidolgozása jelenleg is zajlik, de az már most látszik, hogy az uniós elvárások alapvetően fogják befolyásolni a mezőgazdasági tevékenységet végzők mindennapjait. Mint fogalmazott, az eddig érvényesített klímaszempontok a jövőben sokkal határozottabban és erőteljesebben jelennek majd meg az unió politikájában. A magyar kormánynak eddig is határozott környezetvédelmi politikája volt, a közelmúltban pedig klíma és természetvédelmi akciótervet hirdetett. Jogos társadalmi elvárás a teremtett környezetünk iránti felelősségérzet, a klímavédelemben központi kérdés a természeti erőforrások fenntartható használata.

Kép letöltése
 
Fotó: Fekete István

 

Feldman Zsolt elmondta: az agrárium egyszerre elszenvedője és okozója is a klímaváltozásnak, ezért fontos, hogy a tárca segítse a környezeti terhelést csökkentő technológiák elterjedését, a fajtaválaszték megújítását. Ehhez a tudományos, kutatói hálózat alkalmazkodására, a gazdálkodók számára nyújtott segítségre is szükség van. Fontos, hogy a mezőgazdasági termelőket - a megváltozott feltételek között, a termelési szabadságukat korlátozó elvárások mellett - hatékonyságukban, jövedelmezőségükben a kutatók, nemesítők támogassák.

Kép letöltése
 
Fotó: Fekete István

 

Az államtitkár az új uniós célkitűzéseinek megvalósításában kiemelten fontosnak nevezte az új technológiákat, a fenntartható megoldásokat és az innovációt. A következő kutatási-innovációs keretprogramot, a Horizont Európát említve úgy fogalmazott, hogy az agrártárca minden segítséget megad ahhoz, hogy ebből a forrásból a hazai tudományos intézetek minél több forrást tudjanak lehívni.

(AM Sajtóiroda)

 

Kapcsolódó cikkek

Ömlött a pénz a mezőgazdaságba az elmúlt két évtizedben

2019. október 07. 08:36
Az elmúlt húsz évben mintegy 3000 milliárd forintnyi vidékfejlesztési uniós támogatást kapott a magyar mezőgazdaság – mondta Kapronczay István agrárközgazdász szombat reggel az M1 aktuális csatornán.

Támad a fuzárium!

2019. július 17. 07:37
A fuzárium egy fonalasgomba, amely a mezőgazdaságban dolgozó gabonatermesztők között jól ismert gombanemzetség tagja, és amelybe hozzávetőlegesen ezer faj tartozik. Ezek közül számos faj jelentős élettani hatású anyagokat, úgynevezett mikotoxinokat termel, amivel a fenntartható gazdálkodás egyik nagy ellenségeivé váltak. A mikotoxinok a természetben, és egyben a mezőgazdaságban előforduló legveszélyesebb méreganyagok közé tartoznak.