A Medizin-transparent honlap érdekes olvasmányokat kínál azok számára, akik a természetgyógyászatban is használatos szerek tudományos vizsgálataira kíváncsiak. Vannak ugyanis olyan szerek, melyeket életmód magazinokban, honlapokon előszeretettel ajánlanak, de tudományosan eddig még nem volt bizonyítható a gyógyászati hatásuk (pl. a gyömbér mellrák ellenes, vagy a kakukkfű memóriaerősítő hatása).
A mézzel kapcsolatban azonban más a helyzet, antibakteriális hatása miatt rendkívül jól alkalmazható pl. enyhébb sebek, 2. fokú égési sérülések vagy gyulladás esetén.
A tanulmányok egy jelentős része arra fókuszál, hogy miként hat a méz a sebgyógyulásra.
A kísérletekben a méz úgy akadályozta meg a spórák szaporodását, hogy az adott baktériumtörzsek nem váltak tőle rezisztenssé. Sőt olyan baktériumok elleni küzdelemben is jól bizonyított a méz, melyek antibiotikumra már nem reagálnak.
A 17 bolti mintából 9-nél lehetett megfigyelni a fentieket. Ebből következik, hogy nem minden méznek van pozitív kimutatható hatása és fontos lehet, hogy a gyógyászatban felhasznált mézet melegen tartották-e, vagy sem. A melegen tartás vagy felmelegítés hatására ugyanis eltünnek belőle azok az enzimek, melyeknek a méz gyógyhatása részben köszönhető. Gyógyászati céllal érdemes tehát termelői mézet használni, lehetőleg olyan méhésztől, aki garantálni tudja, hogy a mézét nem tartja huzamos ideig magas hőfokon.
Hat tanulmány azt mutatta ki, hogy a méz könnyebb égési sérülések esetén legalább olyan hatékony, mint a gyógyászatban alkalmazott ezüst szulfadiazin. Ráadásul a méz esetén kevesebb volt a megfigyelhető mellékhatás.
Egyes tanulmányok azt is kimutatták, hogy az égési sebek gyógyulása méz segítségével 4-5 nappal is felgyorsulhat.
Tíz tanulmányban, melyhez több mint 800 személyt vontak be, a méz különböző krónikus sebekre (Ulcus, diabeteszes-lábseb), elfertőzött operációs sebekre való hatását vizsgálták. Ezen esetekben már nem volt kimutatható a hatékonyabb gyógyulás, sőt inkább fájdalmas mellékhatással járt a mézzel való kezelés.
Ajánljuk még: Méz kurkumával- a megfázás és a túlsúlyosság ellenszere?