Mi lesz az ukrán importtilalom sorsa? Megszólalt az uniós mezőgazdasági biztos

2023. június 02. 14:34
Szerinte meg kellene hosszabbítani az ukrán termények importjának korlátozásáról szóló rendelkezést.
 
Janusz Wojciechowski, az EU mezőgazdasági biztosa szerint legalább októberig meg kell hosszabbítani az Ukrajnából érkező négy mezőgazdasági termék importjának korlátozását az öt közép-európai országba (Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia), írja az Euractiv.com.
Mi lesz az ukrán importtilalom sorsa? Megszólalt az uniós mezőgazdasági biztos
A június 5-én lejáró importtilalomra vonatkozó rendelkezések az Ukrajnából származó búzát, kukoricát, repcét és napraforgómagot érintik.
 
Az intézkedés meghosszabbítása mellett kampányoltak az öt érintett ország gazdaszervezetei, köztük a MAGOSZ és a NAK is Brüsszelben, a tüntetésről mi is beszámoltunk.
 
A mezőgazdasági biztos arra hívta fel a figyelmet, hogy bár a kereskedelem liberalizálása az Európai Unió támogatása volt Ukrajnának, de a támogatás költségeit főként ennek az öt tagállamnak a gazdálkodói fizették.
 
Az Európai Bizottság adatai szerint az Ukrajnából a fenti öt országba irányuló agrárkereskedelmi import értéke több mint 5 milliárd euróval nőtt a kereskedelmi liberalizációs rendszer bevezetése után.
 
Mikola Solskiy ukrán mezőgazdasági miniszter viszont kifejezte nem tetszését ezzel az intézkedéssel kapcsolatban. Janusz Wojciechowski erre reagálva azt mondta, hogy komolyan kell venni az ukrán fél aggodalmait, de be kell látni, ha az uniós importkorlátozást nem hosszabbítják meg, akkor nagy valószínűséggel a tagállamok újra visszavezetik a nemzeti szintű importtilalmat.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Fát hazavinni lopás! Félmilliós bírság járhat érte

2023. november 13. 15:27
Sokan nem tudják, de aki az erdőben magának szeretné összegyűjteni a tűzifát, előbb szerződést kell kötnie hozzá az erdészettel. Az úgynevezett rőzsét sem viheti bárki haza. 
 

Learatták az első kísérleti búzatáblát Szenegálban

2023. április 14. 11:47
A nyugat-afrikai ország számára a búza az egyik alapélelmiszer, az belföldi igények kielégítésére azonban a teljes mennyiséget importálni kénytelen. Az ellátási láncokban bekövetkezett zavarok, a növekvő árak és infláció mellett azonban egyre sürgetőbb, hogy képes legyen legalább részben megtermelni ezt a népszerű gabonát.