Mi történhetett? Átlag alatti bortermés várható az unióban

2023. november 02. 13:26
Hét év óta először Olaszország elvesztette vezető szerepét a bortermelői rangsorban
 
A Copa-Cogeca 2023. évi szüreti előrejelzése alapján az idén az uniós bortermés a legjelentősebb termelő országok – Spanyolország, Olaszország és Németország – esetében csökkenést mutat. Annak ellenére, hogy Franciaországban és Portugáliában növekedés tapasztalható, az EU-ban összesen 150 millió hl bor várható, ami -5,5%-kal marad el az ötéves átlagtól – írja a nak.hu
Mi történhetett? Átlag alatti bortermés várható az unióban
2023-ban Franciaország lett az első európai bortermelő 
 
Valamivel több mint 150 millió hektoliter bor várható
A 2023-as szüreti eredmények alapján kissé csökkent az EU bortermelése 2022-hez képest. Összesen valamivel több mint 150 millió hektoliter bor várható, az 5 éves átlaghoz képest -5,5%-os csökkenés tapasztalható.
 
Az éghajlatváltozás következményei, nevezetesen a száraz tél, a jégesők, az árvizek és az esős tavaszi időszak miatt más európai termelő országokban, így Ausztriában (-6%), Görögországban (-23%), Horvátországban (-31%) és Szlovákiában (-20%) is jelentős terméskiesés volt tapasztalható 2022-hez képest – olvasható a nak.hu összefoglalójában.
 
2023-ban Franciaország lett az első európai bortermelő a 45 Mhl becsült termeléssel, ami 1,47%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Franciaországot ugyanakkor a lisztharmat és főként a délen jelentkező aszály sújtotta, de a bevezetett válságintézkedéseknek, például a lepárlási támogatásnak és a zöldszüretnek köszönhetően konszolidálni tudta a rendelkezésre álló mennyiséget.
szőlő
Franciaország, Olaszország és Spanyolország együttesen közel 120 millió hektolitert termelt, ami az Európai Unió termelésének 80%-át teszi ki 
 
Volt, ahol a zord időjárási körülmények miatt csökkent a termésmennyiség
Hét év óta először Olaszország elvesztette vezető szerepét a bortermelői rangsorban, 43,9 Mhl becsült idei termeléssel, ami 11,92%-os veszteséget jelentett a tavalyi évhez képest. Ezt a jelentős visszaesést a heves tavaszi esőzések, amelyek Emilia Romagna régióban áradásokba torkolltak, valamint a súlyos lisztharmat fertőzéssel magyarázzák, amely különösen az ország középső és déli részén található szőlőültetvényekben jelentkezett.
 
Spanyolország a becsült 30,8 Mhl termeléssel a harmadik legnagyobb európai termelő maradt, annak ellenére, hogy a termelés a tavalyi évhez képest csökkent (-14,42%). A zord időjárási körülmények – a száraz ősz, tél és tavasz, valamint a késő tavaszi a heves esőzések, a nyári hőhullámok és a jégeső – miatt a spanyol szőlőültetvények a termés szempontjából nagyon rosszul jártak. Az alacsony páratartalom miatt azonban a szőlő viszonylag egészséges volt, és jó minőségű szőlőt adott.
bor
A bortermelést az infláció és a magas termelési költségek is befolyásolhatják 
 
Emelkedtek a termelési költségek
Portugáliában 8,6%-os növekedést könyveltek el, valamivel kevesebb mint 10 Mhl termésmennyiséggel, ami a bevezetett lepárlási intézkedéseknek volt köszönhető, de a növekedés leginkább abból adódik, hogy a 2022. évi termés 8%-kal csökkent, ami kiegyenlítette a teljes termésmennyiséget.
 
Németországban a becsült termelés 8,86 millió hektoliter, ami 2,1%-os visszaeséshez vezetett a bortermelésben az infláció és a magas termelési költségek következtében. Másrészről viszont nem következett be jelentős terméscsökkenés az időjárási viszonyok miatt, mivel azok meglehetősen stabilak maradtak az év során – írja a nak.hu
 
forrás: agroiform.hu

Kapcsolódó cikkek

Gyomaendrődön tartották az agrárszakképzés országos tanévnyitó ünnepségét

2023. szeptember 01. 12:00
Az Alföldi Agrárszakképzési Centrum Bethlen Gábor Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium adott otthont csütörtökön az agrárszakképzési országos tanévnyitó ünnepségnek. Az agrárminisztérium által fenntartott közel 60 szakképző intézmény vezetői és az oktatásban együttműködő partnerei részvételével megtartott eseményen Farkas Sándor, miniszterhelyettes az eseményen hangsúlyozta, hogy a jól képzett munkaerő az alapja a vidéki Magyarország erejének.

Megjelent a fiatal erdők állománynevelését támogató pályázati felhívás

2024. június 24. 14:43
Csaknem 4 milliárd forint keretösszeggel megjelent a Fiatal erdők állománynevelésének támogatása elnevezésű pályázati felhívás a 2027-ig tartó Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretei között - jelentette be Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára.